Sunteți pe pagina 1din 7

Codul proiectului: 135855

Titlul proiectului: Educatia, sansa mea pentru o viata mai buna! Program de masuri integrate de tip A doua sansa pentru tinerii
NEETs.
Lector : PETRE MARIUS VALENTIN
Disciplina : MATEMATICA
Anul școlar : 2021-2022
VERIFICAT/APROBAT
COORDONATOR PROGRAM ADS- CORINA
GHEORGHIU

Proiect didactic

LECTOR- PETRE MARIUS VALENTIN

 Disciplina de învăţământ:Matematică

 Unitatea de învățare:Preocupările noastre-Fracții

 Subiectul/Tema lecţiei:Fracții. Citirea și scrierea fracțiilor

 Tipul lecţiei:comunicare-însușire de cunoștințe

 Scopul lecției:-formarea și dezvoltarea limbajului matematic;


-formarea deprinderii de a utiliza fracțiile în contexte familiare;

 Competenţe specifice vizate:

Matematică:

2.1. Recunoașterea numerelor naturale în concentrul 0-1000000 și a fracțiilor cu numitori mai mici sau egali cu 10,respectiv
egali cu 100

5.1. Utilizarea terminologiei specifice și a unor simboluri matematice în rezolvarea și/sau compunerea de probleme cu
raționamente diverse

2.2. Realizarea de compoziții la alegere, valorificând potențialul expresiv al limbajului plastic

 Obiective operaţionale:

2.1.1 Să identifice numitorii și numărătorii fracțiilor(obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev identifică numitorii și
numărătorii cu sprijin)

2.1.2 Să determine o fracție atunci când numitorul și/sau numărătorul îndeplinesc anumite condiții(obiectivul se consideră
realizat dacă fiecare elev determină cel puțin o fracție)

2.1.3 Să reprezinte intuitiv o fracție utilizând desene, hașuri, decupaje(obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev
reprezintă cel puțin două fracții)

2.1.4 Să scrie fracții pornind de la desene, materiale concrete(obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil scrie cel
puțin două fracții pornind de la materiale concrete)

2.2.1 Să coloreze părțile corespunzătoare numărătorului dintr-un întreg (obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev
colorează părțile corespunzătoare numărătorului cu sprijin dat);

5.1.1 Să rezolve problema propusă(obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev rezolvă problema cu sprijin)
 Metode, procedee și tehnici didactice:conversația, explicația,demonstrația, exercițiul, activitatea practică;

 Mijloace de învăţământ:caietele elevilor, instrumente de scris, pâine, mere,cuțite, foarfecă, clătite, manualul , fișe de lucru,
manualul digital, culori, riglă , creion

 Forme de organizare: frontal, individual, în perechi

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr Etapele Ob.op. Eșalonarea conținutului Strategia didactică Evaluare


crt. lecției/timp
Metode, Mijloace de Forme de
procedee și învățământ. organizare
tehnici
didactice.

Momentul Asigurarea unui climat Conversația Frontal


organizatoric educaţional favorabil.

Reactualizarea Verific tema cantitativ și Conversația Caietul de teme Frontal Evaluare orală
cunoştinţelor și calitativ. exercițiul al elevilor
deprinderilor

Activitate/discuție Propun elevilor să descopere Conversația Capace Frontal Evaluare orală


introductivă obiectele pe care le au pe explicația
masă(bomboane, capace). Bomboane Observare
Solicit acestora să ia două din sistematică:
Cutii Kinder atitudinea
ele. Se poartă o discuție:
elevilor față de
-Câte obiecte sunt în mulțime? sarcina de
-Câte obiecte(părți) de aceeași În perechi lucru
mărime/de același fel au fost
luate?

Anunţarea temei Anunț titlul lecției noi: Conversația Tabla Frontal


şi a obiectivelor „Fracții. Citirea și scrierea explicația
fracțiilor”. Scriu titlul pe tablă Cretă
și elevii pe caiete. Caietul
elevului

Prezentarea Prezint elevilor un măr pe Conversația Mere Frontal Proba practică


optimă a care îl voi secționa în două Explicația
conţinutului şi părți egale. Subliniez că o Cuțite Individual Observare
dirijarea parte din cele două părți egale sistematică:
învăţării în care a fost împărțit atitudinea
întregul(mărul-în acest caz) se elevilor față de
numește unitate fracționară. sarcina de
lucru
Solicit elevilor să secționeze și
ei merele în două, respectiv în
Exercițiul
patru părți egale.

2.1.1 Rog elevii să completeze


câteva fracții (ex.1 din
2.1.2 manual, pagina 22). Manualul Frontal Proba scrisă
tipărit și digital
Propun elevilor să fracționeze
prin îndoire un pătrat și un
Proba practică
cerc în două,respectiv în patru
părți egale.
Îi rog să fie atenți la
vizionarea unui filmuleț
despre ceea ce înseamnă Frontal
„fracție”. Planșă cu
Afișez o planșă pe care sunt exerciții
2.1.2
scrise câteva fracții. Solicit
elevilor să identifice numitorii Exercițiul Proba scrisă
și numărătorii acestora
(lipirea etichetelor).
Figuri
geometrice Individual Proba practică
În urma rezolvării exercițiilor
propuse concluzionez:„O
parte din întregul împărțit în
părți egale se numește unitate
fracționară. Una sau mai
Exercițiul Manualul
multe părți dintr-un întreg
care a fost împărțit în părți de tipărit și digital Frontal
mărimi egale reprezintă o
Laptop
fracție”.
Videoproiector
Distribui o fișă pe care este
desenată o figură Conversația Frontal
geometrică(pătrat).Solicit
elevilor să îl fracționeze în 9 Explicația Tabla
părți egale prin trasarea unor Caietul elevului
linii, apoi să coloreze 5 din
acestea și să scrie ce fracție
au obținut(pătratul va fi
2.1.3
decupat și lipit în caiet).

Conversația Fișe de lucru Individual Proba practică

Explicația Foarfecă

Propun spre rezolvare Exercițiul Creion


exercițiul 2, pagina 22 din
2.1.4 manual. Riglă

Propun spre rezolvare un Culori


exercițiu prin care elevii vor
asocia fracția cu imaginea
corespunzătoare. Manual tipărit Frontal
și digital
Solicit elevilor să rezolve
problema:„Maria a cumpărat Laptop
2.1.4 videoproiector
o pizza pentru ea și prietena
5.1.1 ei. Pizza a fost împărțită în 6 Exercițiul
părți egale(câte trei felii
pentru fiecare). Planșă cu Proba scrisă
exerciții
Reprezentați prin desen partea
care îi revine Mariei. Scrieți Fișe de
Exercițiul Proba scrisă
fracția corespunzătoare. evaluare

Distribui o fișele de evaluare


precizând timpul de lucru.

După finalizarea fișelor se Frontal


discută asupra modului de
rezolvare.
Individual

Frontal

Fixarea Distribui fiecărui elev câte o Exercițiul Clătite Frontal Proba practică
cunoştinţelor clătită. Aceștia au ca sarcină
să o fracționeze prin pliere în Conversația
două,respectiv în patru părți
egale.

Asigurarea Dau tema pentru acasă. Ofer Conversația Fișe de lucru Frontal
retenției și explicațiile necesare.
transferului Explicația

Aprecieri şi Se vor face aprecieri generale Conversația Frontal Evaluare orală


recomandări şi individuale asupra
participării elevilor la lecţie,
precum şi asupra
comportamentului lor pe
parcursul orei.

S-ar putea să vă placă și