Sunteți pe pagina 1din 14

Proiect didactic

Școala Gimnazială Ziduri


Data: 15. 05. 2024
Student: Mîntulescu Aurel
Învățător: Alecu Maria
Clasa: a II-a
Disciplina: Matematică
Aria curriculară: Matematică și stiințele naturii
Unitate: 7 – Corpurile din jurul nostru.
Subiectul lecției: Figuri plane:pătrat, dreptunghi, triunghi, cerc și semicerc.
Scopul lecției: Identificarea figurilor plane din jurul nostru.
Tipul lecției: predare – învățare – dobândire de noi cunoștințe
Competențe generale:
2. Evidențierea caracteristicilor geometrice ale unor obiecte localizate în spațiul înconjurător
Competențe specifice:
2.1. Localizarea unor obiecte prin stabilirea unor coordonate în raport cu un sistem de referință dat, folosind sintagmele învățate
2.2. Evidențierea unor caracteristici simple specifice formelor geometrice plane și corpurilor geometrice identificate în diferite context
Obiective operaţionale:
O1. Să identifice figurile plane: pătrat, dreptunghi, triunghi, cerc, semicerc. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii identifică corect figurile plane.
O2. Să deseneze figurile plane învățate. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii desenează figurile plane.
Strategii didactice:
Metode și procedee: Random Call Card, Observația, Explicația, Demonstrația, Conversația, Știu, Vreau să știu, Am învățat.
Mijloace didactice: manual, planşe, fişe de lucru, laptopul și video proiectorul, caiete de lucru, tablă, betisoare magnetice cu bile metalice, plastilină, geoboard
Organizarea colectivului de elevi: pe grupe de câte 4 elevi.
Timp: 50 minute

Desfășurarea lecției (model interactiv)

Strategii didactice
Evenimentele
Ob. Timp Conținut Forma de Metode și Mijloace Evaluare
lecției
organizare procedee didactice

Moment 5 min Se asigură climatul necesar bunei desfășurări a lecției și materialele Frontal Conversația Caiete, Observația
organizatoric necesare. Explicația manuale, sistematică
Se împarte clasa pe grupe sau perechi, în funcție de numărul de Grup
copii prezenți. Fiecare primește un card pe care trebuie să își scrie Aprecieri
numele. Laptop, verbale
În fiecare grupă exista un copil ce necesită ajutor, pentru a avea în Video
jurul lor colegi ce îi pot ajuta. Demonstrația proiector
Copiii își scriu numele pe card-uri.
Li se reamintește ce nivel al vocii trebuie să avem pe parcursul Carduri
cursului:
0 - Tăcere - elevii/studenții lucrează individual
1 Șoaptă - elevii/studenții citesc materialul alocat
2 Încet - discuții în perechi, grupe
3 Normal - discuții/răspuns în clasă
4 Tare - folosit în afara sălii de clasă
După ce și-au scris numele pe carduri, elevii vor primi câte o
responsabilitate si cardurile vor fi aduse la catedră doar de cel ce are
rolul de responsabil materiale.

01 2 min Pentru verificarea temei, elevii iși vor aduce caietele de teme la Individual Conversația Caiete Observația
Verificarea temei 03 masa special amenajată, unde vor pune caietele temă făcută vs temă Explicația sistematică
nefăcută, pentru a fi verificate de învățător în pauză. Verificare

Captarea atenției 3 min Pentru acest moment am ales să le captez atenția cu o imagine – Conversația Frontal Video Observația
02 Tabloul figurilor geometrice (anexa 1) proiector sistematică
Exercițiul Grup
Laptop Evaluare
03 Joc didactic orală
Fișă

Chem la catedră resposabilul de la fiecare grup pentru a le înmâna


fișa. Fiecare citește în grup conform nivelului vocii potrivit astfel
încât să nu deranjăm celelalte echipe/grupuri
Elevii sunt atenți și trebuie să identifice figurile geometrice
cunoscute.
Se lucrează în grup și după terminarea timpului alocat voi extrage
un card si numele care va fi extras va rosti cu voce tare ce au
identificat in grupul lor.

01 4 min Așa cum am observat din prima secventa, anuntul invatatorului ii Conversația Frontal Laptop Observația
pune in tema pe elevi cu privire la subiectul lectiei si sunt puși sa-si Video sistematică
02 deschida caietele si eu voi nota pe tablă titlul lectiei iar ei in caiet: proiector
Figuri plane/geometrice ... Activitatea de învățare constă în Manual
recunoașterea acestor figuri plane și a unor caracteristici precum Explicația
Prezentarea
număr de laturi și vârfuri. caiete
temei și
Obiectivele orei sunt:
obiectivelor
O1. Să identifice figurile plane: pătrat, dreptunghi, triunghi, cerc,
semicerc. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii identifică
corect figurile plane.
O2. Să deseneze figurile plane învățate. Obiectivul se consideră
realizat dacă toți elevii desenează figurile plane.

Reactualizarea 3 min Se pleacă de la premisa că în fiecare an copiii au învățat aceste Conversația Frontal Caiet, Observația
cunoștințelor forme plane/geometrice și atunci aplicam metoda: Știu, Vreau să manual, sistematică
știu, Am învățat. Explicația tabla
- K (Știu): Ce știu deja. Elevii își împărtășesc cunoștințele anterioare
despre un subiect. Fisă Stiu,
- W (Vreau): Ce vreau să știu. Elevii exprimă ceea ce doresc să vreau să
învețe. stiu, am
- L (Învață): Ce am învățat. După lecție, elevii reflectă și discută invățat
ceea ce au învățat.
Începând cu primele 2 rubrici ca la final să revenim și să vedem ce
au învățat. Anexa 2

01 10 min Se proiecteaza un clip video care face introducerea în predarea Conversația Frontal Caiete, Observația
figurilor plane. tabla, sistematică
02, După ce clipul a fost vizionat fiecare grup primeste o fișă de lucru grup Manualul
(anexa 3) pentru a lucra pe ea. Explicația
03, In caz de nu merge clipul vazut voi prezenta figurile plane elevilor Ppt Apreciere
pentru a descoperii impreuna cum arata, cum se numeste, cu cine se Demonstația Video verbală
Dirijarea aseamana ca apoi sa lucram pe fisa de lucru...
învățării

Fisă de
lucru
01 10 min Pentru obținerea performanței m-am gândit la 2 activități: Conversația Frontal, Manual, Observația
02, Activitatea 1: se va desfășura pe grupe, fiecare grupă va primi o sistematică
pungă cu bețisoare magnetice și bile de fier – cu care vor face Demonstrația tablă
03, figurile plane descoperite până acum. Responsabilul cu materialele Aprecieri
din fiecare grup va veni la catedră pentru a ridica pungulița cu Explicația Grup Caiete verbale
Obținerea betisoare. După ce au facut formele plane din materialul primit vor
performanței ridica mana ca au terminat si asteptam ca si ceilalti sa termine. Betișoare
magnetice
Activitatea 2: Realizarea figurilor geometrice cu ajutorul elasticelor
colorate (Geoboard). Responsabilii vor veni la catedră pentru a Joc didactic Geoboard
ridica geoboard ul si elasticele. Vor lucra pe acesta specficand in
grup.

Evaluarea 01 6 min Acum că înformația a fost sădită și înțeleasă se va trece rapid la un Observație
02, test fulger, un test format din 3 întrebări care să arate că au înțeles Conversația Caiet sistematică
ce am repetat, exersat și jucat. Individual
03, Fișă test Evaluare
04, Demonstrația rapid, scrisă

05, Grup Tablă,


06
frontal bilețel
Se verifică rapid testul fulger și chem în fața clasei reprezentantul
grupei cu nr 3. Odată cu citirea răspunsurilor date de elev vom bifa
sau corecta răspunsurile dacă este cazul.

Asigurarea 02 3 min După testul fulger dat voi repeta cu elevii formele plane: pătratul – 2 Explicația, Frontal Ppt, video Observația
retenției și linii orizontale si doua linii verticale care au lungimi egale adică 4 demonstrația proiector sistematică
transferului laturi egale, dreptunghiul- 2 linii verticale mai scurte si 2 linii
orizontale mai lungi, triunghiul – o linie orizontală si doua linii Laptop
oblice. Caiet
Si asa cum am mentionat la inceput, revenim la fisa Stiu, Vreau sa
stiu, Am invatat si voi intreba prin extragerea unui card si cine se Fisa
aude numit o sa mentioneze ce a invatat ca apoi un alt coleg sa card
completeze daca este cazul.
01. 5 min Voi face aprecierile pentru cei ce s-au implicat foarte mult în buna Conversația, Manual, Aprecieri
desfășurare a lecței și încurajez pe cei ce nu au avut curaj să explicația Frontal caiet verbale
Încheierea 02, intervină să o facă pe viitor.
activității Ca temă vor avea de exersat exercitiile 4, 5, 6, 7 și 8 de la pagina
101 și în timp ce spun aceasta deschid și explic repede cum se face
fiecare exercițiu.
Anexa 1 – Tabloul figurilor plane
Anexa 2
Anexa 3
Anexa 4

FIȘĂ DE LUCRU
Figuri plane: pătrat, dreptunghi, triunghi, cerc, semicerc
1. Precizează ce formă geometrică a desenat fiecare copil. Scrie denumirea în interiorul figurii.

2. Desenează și tu un pătrat albastru, un triunghi verde și un cerc galben!

3. Calculează!
Suma numerelor din interiorul cercului ……………………………………………………... ;
Diferența numerelor din interiorul pătratului ………………………………………………... ;
Produsul numerelor pare din interiorul triunghiului …………………………..…………….. ;
Câtul numerelor din interiorul dreptunghiului ………………………………………..…….. .

4. Observă imaginea și descoperă câte figuri geometrice de fiecare fel sunt, apoi completează tabelul. Poți col-
ora imaginea cum dorești.
PĂTRAT DREPTUNGHI TRIUNGHI CERC SEMICERC

5. Fă și tu un desen folosind numai pătrate!


Manual Intuitext - pag 100

S-ar putea să vă placă și