Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ:
Data:
Disciplina:Geografie
Clasa: a VIII-a
Subiectul lecției: Podişul Moldovei
Unitatea: Romania- caractere generale
Tipul lecţiei: mixtă.
Competenţe specifice:
1.1 Utilizarea limbajului specific în explicarea unor fenomene şi structuri geografice;
1.2 Prezentarea structurală a informaţiei geografice;
2.2 Explicarea fenomenelor şi proceselor geografice utilizând reprezentări grafice şi cartografice.
Competenţe derivate:
La sfârşitul acestei lecţii elevii vor fi capabili :
- să înţeleagă modul de formare a unităţii;
- să descrie Podişul Moldovei;
- să precizeze caracteristicile reliefului;
- să identifice pe harta fizico-geografică a României Podişul Moldovei;
- să precizeze limitele acestui podiş;
- să extragă informaţii esenţiale
Condiţii prealabile: elevii deţin unele informaţii despre Podişul Moldovei.
Strategia didactică:
1. Resurse:
a. Procedurale: conversaţia euristică, expunerea, observarea, descrierea, explicaţia, munca cu manualul, munca cu harta.
b. Materiale : manualul, harta, fişa de lucru, flipchard.
c. De timp: 50 minute.
SCENARIU DIDACTIC
Nr.crt Momentele Activitatea profesorului Activitatea Resurse Evaluare
lecţiei elevului materiale procedurale de
timp
1. Momentul Profesorul îi saluta pe Răspund la Caiete
organizatoric elevii. salutul Manual 1 min
Se înscriu absenţii. profesorului. Harta
Pregătesc cele
necesare lecţiei.
2. Verificarea Se va realiza utilizând
cunoştinţelor tehnica cubului. .
anterioare
Profesorul îi roaga pe
elevi să formeze 6 grupe. Formează 6 Fişă de lucru
grupe. Manual Activitate pe 15 min Orală
Fiecare grupă îşi va alege Fiecare grupă îşi Hartă grupe
apoi un lider. alege liderul.

Dintr-un pliculeţ, fiecare Extrage din


lider va extrage un pliculeţ un
bileţel, pe care îl vor citi bileţel.
apoi cu voce tare.

Profesorul îi roagă pe Trec la


elevi să răspundă rezolvarea
cerinţelor . cerinţei.

Se acordă timp de lucru


5 minute.
ANEXA 1
3. Captarea atenţiei Acum ca aţi răspuns
corect la cateva întrebări Ascultă cu Conversaţia 3 min
despre climă, vom trece atenţie.
la lecţia noastră propriu-
zisă. Expunea
Astăzi vom discuta
despre o altă unitate de
podiş, unitate care s-a
format în urmă cu foarte
mult timp, în timpul
orogenezei baikaliene.
Această unitate este parte
din Platforma Est
Europeană.
4. Anunţarea lecţiei -prezintă obiectivele -asculta cu Tabla 1 min
-scrie pe tablă titlul atenţie Caietul de
lecţiei: Podişul Moldovei Notează titlul notiţe
lecţiei în caiete.
5. Dobândirea de Lucrul pe grupe:
noi cunoştinţe -împarte clasa în şase -formează şase
grupe grupe
-fiecare grupă îşi va -aleg un lider
alege un lider Activitate pe min Observaţia
-fiecare grupă va primi -primesc grupe
câte o sarcină de lucru sarcinile de Fişă de lucru
lucru, ascultă
informaţiile pe
care le primesc
apoi trec la
rezolvarea
sarcinilor. Evaluare
-pornind de la metoda -după rezolvarea Manual Turul galeriilor orală
Turul galeriilor , fiecare sarcinilor,
lider va trece în faţa fiecare lider vine Tablă/Flichard
clasei unde îsi va în faţa clasei şi
prezenta informatia prezintă ceea ce
obţinut. au obţinut.
-cu ajutorul profesorului, -urmăresc cu
liderul fiecarei grupa va atenţie indicaţiile
fixa pe blazon fisa profesorului Activitate
completata individuală

-cu ajutorul profesorului


se vor indica pe harta
Podisul Moldovei
ANEXA 2
6. Fixarea -se va realiza cu ajutorul -rezolvă sarcina
cunoştinţelor unei hărţi oarbe cu propusă Manual Observaţia
Podisul Moldovei Activitate
-li se cere elevilor sa individuala 3 min
identifice pa harta cu Harta din Aprecieri
contur principalele manual orale
subdiviziun ale Podisului
Moldovei
-elevii vor desfăşura
sarcina individual
ANEXA3
7. Evaluarea Se realizează oral. Raspund la Hartă
cunoştinţelor noi intrebarile Activitate 2 Observaţia
profesorului individuală
ANEXA 1

Răspundeţi cerinţelor de mai jos:

1. Descrie modul de formare a Depresiunii colinare a Transilvaniei.

2. Compară- Precizaţi o asemanare şi o deosebire între Carpaţii Orientali şi Carpatii Meridionali. Asemănările
şi deosebirile se pot referi la oricare dintre caracteristicile reliefului ( alcătuire, altitudine, mod de formare,
tipuri de relief, forme de relief).

3. Asociază elementele din coloana A cu elementele din coloana B.

A B
1. Domuri a. Carpatii Meridionali
2. Masivitate b.Carpatii Occidentali
3. Tripla zonalitate petrografica c.Depresiunea colinara a Transilvaniei
4. Mozaic petrografic d.Carpatii Orientali
5. Asociatii de dealuri si depresiuni e. Subcarpatii Moldovei
f. Podisul Mehedinti
4. Analizaţi harta/fig.1/pg.13, fig.1/pg.15, fig.1/pg. 17. Precizaţi asemănările cu privire la tipul de relief prezent in
cele trei imagini.

5. Aplică. Localizaţi pe harta fizico-geografică a Romaniei următoarele unităţi de relief : Grupa nordică a
Carpaţilor Orientali, Grupa Făgăraş, Podişul Mehedinţi, Podişul Getic.

6.Argumentaţi lipsa reliefului glaciar din Carpaţii Occidentali.


ANEXA 2

Tehnica Blazonului

1. Aşezare geografică şi limite 2.Mod de formare şi alcătuirea petrografică.

3.Caracteristici ale reliefului. 4.Diviziuni


P

Grupa 1.

1. Aşezare geografică:- …………………………………………………………………………………….

2. Limite: N-
S-
E-
V-
Grupa 2

1. Mod de formare …………………………………………………………………………………………………………….

2. Alcătuire petrografică ( tipuri de roci) : ……………………………………………………………………………………


Grupa 3

Caracteristici ale reliefului:

- Dispunerea rocilor:

- Tipuri de relief:
Grupa 4

1. Diviziuni:
ANEXA 3

Hartă

Identificati pe harta de mai jos subdiviziunile Podisului Moldovei notate cu cifre;

1.............................................................. 5.......................................................
2.............................................................. 6.........................................................
3............................................................... 7............................................................
4...................................................... 8..................................................................

S-ar putea să vă placă și