Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECTIE

1.DISCIPLINA:Matematica
2.CLASA:a XI-a A
3.PROFESOR:
4.UNITATEA TEMATICA:Analiza matematica
5.UNITATEA DE INVATARE: Limite de functii
6.CONTINUTUL EXPLICIT(SUBIECTUL LECTIEI): Operatii cu limite de functii
7.OBIECTIV CADRU:-sa cunoasca operatiile cu limite de functii, si sa exemplifice notiunile
dobandite in aplicatii;
8.OBIECTIVE REFERINTA:-sa-si insuseasca cunostintele necesare pentru a folosi in aplicatii
operatiile cu limite de functii.
9.OBIECTIVE EDUCATIONALE(cu efect asupra personalitatii):
A)Cognitive:-sa enunte corect operatiile cu limite de functii;
- sa realizeze aplicatii referitoare la notiunile enuntate;
B)Afective:-sa argumenteze corect alegerea metodei de rezolvare;
-sa se autoevalueze in raport cu obiectivele si cu clasa;
-satisfactia obtinuta de elevi rezolvand exercitii cu limite de functii ;
C)Psihomotorii:-dexteritatea de a cunoaste si de a utiliza corect in rezolvarea unor exercitii
notiunile legate de operatiile cu limite de functii;
10.OBIECTVE OPERATIONALE:
O1:sa cunoasca definitii legate de limite de functii;
O2:sa cunoasca operatiile limitelor de functii;
O3: sa exemplifice notiunile dobandite;
11.TIPUL LECTIEI: lectie mixta( consolidare si formare de priceperi si deprinderi);
12.METODE DIDACTICE FOLOSITE: -expunere;
-exercitiul;
-analiza;
-concluzia;
-exemplificarea;
-demonstratia;
13.DURATA LECTIEI: 1 ora
14.LOCUL DE DESFASURARE AL LECTIEI: sala de clasa;
15.BIBLIOGRAFIE: Marius Burtea, Georgeta Burtea-”Matematica-manual pentru clasa a XI-a,
M2”- Editura Books Unlimited Publishing
Danut Bileca, Dorina Bogdan, etc-“Pas cu pas prin matematica “, Editura Crizon

DESFASURAREA LECTIEI

1.Moment organizatoric -verificarea prezentei; -elevul de serviciu da absentii;


-ordine si disciplina; -la tabla sunt aduse creta si
buretele;
-conditiile tehnico –materiale
2.Verificare -verificarea temei pentru -elevii prezinta caietele la control;
acasa
(profesorul se plimba printre -elevii raspund la intrebarile puse;
banci si verifica caietele
elevilor);
-dialog privind materia
parcursa (se formuleaza
intrebari)

3.Prezentarea -se prezinta elementele -elevii noteaza in caiete


elementelor lectiei principale ale lectiei(profesorul elementele noii lectii;
curente formuleaza enunturile ,
exemplificand cele prezentate
si formuleaza enunturile date
spre rezolvare)Anexa1
-se pun intrebari pentru a se -elevii raspund la intrebari;
verifica daca s-a inteles
enunturile problemelor
propuse;

4.Lucrul individual -profesorul supravegheaza


activitatea elevilor plimbandu-
se printre banci;
-profesorul scoate la tabla
elevii pentru rezolvarea
problemelor propuse;
-profesorul dialogheaza cu
elevii stabilirea solutiei
corecte;

5.Tema pentru acasa -profesorul pune intrebari -Elevii raspund la intrebari;


referitoare la lectia curenta si
formuleaza concluziile;
-profesorul formuleaza tema -Elevii noteaza enunturile temei
pentru acasa si prezinta pentru acasa;
subiectul lectiei viitoare;
Anexa2

Consideratiuni metodice
Lectia “ Operatii cu limite de functii ” a fost incadrata conform planificarii
calendaristice a clasei a-XI-a C.

S-au respectat principiile:

 de la cunoscut spre necunoscut: s-a tinut cont de cunostintele elevilor privind


limitele de functii, facand trecerea spre operatii cu limite de functii si s-au
propus probleme care utilizau aceste cunostinte;

 de la simplu la complex: s-au verificat intai cunostintele teoretice ale elevilor si s-a
trecut apoi la rezolvarea exercitiilor propuse.

 imbinarea teoriei cu practica:intai s-au prezentat notiunile teoretice, acestea fiind


completate pentru o mai buna intelegere cu exemple si exercitii concrete, prin
participarea elevilor.

 asigurarea feed-back-ului: in functie de participarea si interesul elevilor acordate


exercitiilor propuse s-a verificat gradul de intelegere referitor la operatiile cu
limite de functii.

Am aplicat urmatoarele metode didactice:

 metoda expunerii: s-au verificat notiunile teoretice privind limitele de functii.

 metoda dialogului: lectia s-a desfasurat prin implicarea elevilor, acestora


adresandu-li-se intrebari referitoare la notiunile prezentate anterior;

 metoda exemplificarii: s-au prezentat exercitii, care au fost rezolvate prin


participarea elevilor.

 metoda analizei: exercitiile prezentate au fost intai discutate, pentru a se stabili


daca elevii au inteles ipotezele si cerintele

 metoda concluziei: s-au tras concluziile necesare alegerii algoritmului corect de


rezolvare;

 lucrul individual: elevii au rezolvat pe rand,la tabla problemele propuse.


ANEXA1:
1. Sa se determine parametrii reali pentru care:
a)

b)

c)

d)
2. Sa se determine constantele reale pentru ca functia f sa aiba limita in punctele specificate :

a) f :R->R, x0=1

b) f :R->R, x0=1

3. Sa se calculeze:
a)

b)

c)

d)
4. Sa se calculeze:
a)

b)

c)

d)
5. Sa se calculeze:

a)

b)

c)

6. Sa se calculeze:
a)

b)

c)

7. Sa se determine constantele reale pentru care au loc egalitatile:

a)

b)
c)

ANEXA2 :
Manual, pag. 150, S1

S-ar putea să vă placă și