Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA:

UNITATEA ȘCOLARĂ:

CLASA: a-IV-a

PROFESOR ÎNV. PRIMAR:

DISCIPLINA : Științe ale naturii

UNITATEA TEMATICĂ: Științele fizicii

SUBIECTUL LECȚIEI : Apa - Proprietățile apei

TIPUL LECȚIEI: Însuşire de noi cunoştinţe

COMPETENȚE SPECIFICE :

Științe ale naturii

1.1. Identificarea unor relații între corpuri în cadrul unor fenomene și procese

2.4. Formularea de concluzii pe baza rezultatelor investigației proprii

2.5. Prezentarea concluziilor investigației proprii

COMPETENȚE SPECIFICE INTEGRATE:

Matematică:

5.2. Organizarea datelor în tabele şi reprezentarea lor grafică

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

a)Cognitive:

O1- să completeze informațiile dobândite anterior pe desen;

O2- să înțeleagă sensul cuvântului ,,potabilă,,

O3- să scrie informaţii cu privire la observaţiile din timpul experimentelor;

O4 - să realizeze experimente simple, după indicații;

O5- să descopere însuşirile apei ;

O6 - să recunoască definiția pentru inodor, incolor, inspid.

b)Afective:

OA1. Să manifeste interes pentru activitate implicându-se activ;

c)Psihomotorii:

OM1. Să folosească corect instrumentele de lucru;


STRATEGII DIDACTICE:

a)Metode și procedee : conversaţia, exerciţiul, explicaţia, experimentul, demonstrația, jocul


didactic.

b)Mijloace de învățământ : caiete, tablete, fișe de lucru, tablă inteligentă, pahare de plastic
transparente, sticluțe, borcane, apă, lapte, lanternă, suc, țuică.

c)Forme de organizare : frontală, individuală;

d)Temporale : 50 de minute

RESURSE UMANE: 13 elevi

RESURSE SPATIALE: sala de clasă

FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematica a comportamentului elevilor, aprecieri


verbale;

BIBLIOGRAFIE:

-Programa școlară pentru disciplina Științe ale naturii, clasele a III-a – a IV-a aprobată de MEN, nr.
5003 / 02.12.2014

- MEC - „Ghid metodologic de alpicare a programei şcolare de ştiinţe ale naturii la clasele a-III-a şi a-
IV-a”, Bucureşti, 2001

- Breben S., Gancea E., Ruiu G., Fulga M. - Metode interactive de grup - Ghid metodic - Editura Arves,
Craiova

-Carmen Tică, Irina Terecoasă, ,,Științe ale naturii,, , Manual pentru clasa aIVa, editura CD PRESS,
București 2021

- https://wordwall.net

- https://www.liveworksheets.com
SCENARIUL DIDACTIC
NR. ETAPELE OB. CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC ACTIVITATE STRAT EVALUARE
CRT LECŢIEI OP A ELEVILOR EGII
. DIDAC
TICE
1 Moment -Se asigură condițiile optime pentru Elevii se Observarea
organizatoric desfășurarea activității; pregătesc sistematică
(1 min.) -Se aranjează pe bănci obiectele necesare pentru
experimentelor (sticluțe, borcane, cutii cu începerea
lapte). orei.
2 Reactualizarea O1 -Se solicită elevilor să-și reamintească cum se -Elevii își Explica Observarea
cunoștințelor OA1 numește procesul prin care sarea , zahărul exprimă ția sistematică
însușite puse în apă , au dispărut, dar și ce a rezultat în opiniile
anterior urma acestui proces. -Elevii
(5 min) -Se reamintesc cele trei stări de agregare ale completează
apei. fișa
-Se solicită elevilor să completeze fișa din
ANEXA 1

3 Captarea OA1 -Se invită elevii să facă un exercițiu de -Elevii Observ Observarea
atenției O2 imaginație: mergem în excursie într-o țară din răspund la ația sistematică
(5 min) Europa, aleasă de ei, iar în camerele în care ne întrebări Conver
cazăm gasim 3 sticle pline, fără etichete . saţia
-Se prezintă elevilor cele 3 sticle neetichetate
(una cu apă, alta cu țuică și alta cu suc ),
nespunându-le ce conține fiecare.
-Se întreabă elevii ce vor face cu cele 3 sticle,
dacă vor încerca să consume conținutul ,etc.
-Se prezintă elevilor două recipiente: unul cu
apa potabilă și unul cu apă nepotabilă
-Se întreabă elevii din care recipient ar
consuma apa și de ce au facut această alegere .
4 Anunţarea -Se anunţă titlul lecţiei şi a obiectivelor. -Elevii Conver
temei şi a -Se scrie titlul lecției pe tablă. notează în sația
obiectivelor caiete data
(1 min.) și titlul
lecției
5 Dirijarea O4 EXPERIMENTUL NR. 1 -Elevii Conver Observarea
învățării O5 -Se cere elevilor să toarne apă din sticle în toarnă în sația sistematică
(26 min) O6 recipientele pregătite pe bănci, apoi să observe sticle și Explica
OA1 dacă apa își schimbă forma sau nu. borcane apa, ția
OM1 -Se explică elevilor faptul că apa ia forma observă că Experi
recipientelor în care este pusă și li se cere să apa își mentul
noteze concluzia aceasta în fișă, menționându- schimbă Observ
se că aceasta este un dintre proprietățile apei. forma în ația
-Se întreabă elevii dacă putem consuma apa de funcție de
oriunde (din Jiu, din bălți, etc) argumentându- spațiul pe
și opțiunile. care îl
-Se invită elevii să caute pe Google sensul ocupă, apoi
cuvântului ,,potabilă,, și să-l noteze în caiete. notează în
EXPERIMENTUL NR.2 fișe
-Se solicită elevilor să pună lapte într-un -Elevii caută
borcan , iar cu lanterna să lumineze atât pe Google
borcanul care conține apă, cât și pe cel care sensul
conține lapte, apoi să noteze în fișă dacă cuvântului ,,
lumina se reflectă mai ușor prin apă sau prin potabilă,,
lapte. - Elevii
-Se cere elevilor să observe culoarea apei, în toarnă lapte
comparație cu cea a laptelui, apoi să noteze în într-un
fișe ceea ce au constat, evidențiindu-se că borcan, apoi
aceasta este o altă proprietate a apei. cu lanterna
- Se invită elevii să caute pe Google sensul luminează
cuvântului ,,incolor,,. atât
EXPERIMENTUL NR.3 borcanul
-Se alege un voluntar din rândul elevilor , se care conține
invită în fața clasei, se leagă la ochi, apoi i se dă apă, cât și
să guste, pe rând , din trei pahare (pregătite în pe cel care
prealabil cu apă, suc și lapte), cu rugămintea conține
de a spune de fiecare dată ce crede că a gustat. lapte și
-Se recomandă elevului voluntar să explice notează în
cum și-a dat seama ce a gustat. fișă faptul că
-Se toarnă elevilor într-un pahar puțin suc . lumina se
-Se invită elevii să guste și ei ,pe rând, din reflectă mai
paharul cu apă, apoi din cel cu lapte și din cel ușor prin
cu suc . apă .
-Se invită elevii să-și prezinte opiniile în -Elevii miros
legătură cu gusturile pe care le-au simțit , cele două
evidențiind faptul că apa nu are gust. lichide
-Se invită elevii să caute pe Google ce - În urma
înseamnă termenul ,,insipid,, și li se cere să experimente
noteze în fișă. lor , elevii
EXPERIMENTUL NR.4 observă că
-Se prezintă elevilor două recipiente care apa nu are
conțin apă și țuică, lichide cu aspect identic . culoare, gust
-Se invită elevii , pe rând , în fața clasei , ca să și miros și
le miroase, cu rugămintea de a nu spune ce au caută pe
mirosit. Google
- Se invită elevii, după ce au trecut toți prin sensul
fața clasei și au mirosit conținutul celor două cuvintelor
recipiente, să spună care sunt cele două lichide incolor,
pe care le-au mirosit. inodor,
- Se invită elevii să caute pe Google insipid , apoi
semnificația cuvântului ,,inodor,, și să-l noteze le notează în
în fișă. caiete

6 Obţinerea OA1 -Se invită elevii să caute linkul afișat pe tablă -Elevii caută Conver Observarea
performanţei OM1 https://www.liveworksheets.com/w/ro/stiinte- linkul și sația sistematică
și asigurarea ale-naturii/797556 completează Explica
feed-back-ului și să completeze fișa. fișa pe ția
( 10 min) tablete
7 Tema pentru - Se recomandă elevilor să repete ,pentru -Elevii ăși Conver Observarea
acasă următoarea oră , toate informațiile notate în notează sația sistematică
(1 min) caiete; tema Explica
- Se propune elevilor să realizeze un referat cu ția
tema: „Importanța apei pentru sănătate,,
8 Încheierea -Se fac aprecieri şi recomandări Conver
activității privind activitatea de la ora de științe ale sația
(1 min) naturii, referitoare la modul în care au
lucrat.
-Se recomandă elevilor să strângă materialul
folosit și să consume sucul din pahare.
ANEXA 1

https://wordwall.net/ro/resource/66086725/c%C4%83l%C4%83toria-apei-%C3%AEn-natur%C4%83

Identificați și ordonați cronologic, în imaginea de mai jos, circuitul apei în natură, punând săgeți cu
numele acestor etape.

S-ar putea să vă placă și