Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Geografia umană şi economică a lumii.


Grupele: F 512, F 522, MA 512
Tipul lecţiei. Lecţia de transmitere şi de dobîndire a cunoştinţelor noi.
Varianta de lecţie: Lecţia bazată pe mijloace de instruire.
Subiectul: Industria – ramura de bază a economiei mondiale. Industria energetică
Data:
Profesor: Roşca Natalia

Competenţe specifice:
1. Colectarea, prelucrarea şi interpretarea datelor şi materialelor geografice.
2. Clasificarea unor elemente, obiecte geografice.

Subcompetenţe:
Sb1. Aplicarea metodelor complexe (portofoliul, proiectul) la caracterizarea complexă a ramurilor industriei..
Obective operaţionale:
Elevii la sfîrşitul lecţiei vor fi capabili să:
O1 Să distingă componenţa ramurală a energeticii, folosind textul din manual schema 7.
O2 Să identifice principalii producători de combustibili, folosind textul din manual.
O3 Să compare caracteristicile diferitor tipuri de centrale electrice, în baza textului din manual.
O4 Să caracterizeze sursele netradiţionale de energie, în bza fragmentului de text.
O5 Să manifeste o atitudine responsabilă faţă de economisirea energiei electrice, în baza informaţiilor proprii.

Resurse procedurale: discuţia dirijată, studierea unui fragment din text, analiza fig. din manual, explicaţia, agenda cu notiţe, argumentarea, hîrtia de
un minut.
Resurse materiale: manualul şcolar, atlasul geografic.
Forme de activitate: frontală, în perechi.
Bibliografie: Manualul şcolar, calculator.
SCENARIUL LECŢIEI:

Momentele Ob. Activitatea de predare-învăţare Strategii Evaluare


lecţiei Activitatea Activitatea didactice
profesorului elevului
I. Mom. 1m Salută elevii, atenţionează asupra momentelor Răspund salutului şi se pregătesc Observare Frontală
Organizatoric lecţiei, verifică prezenţa lor la lecţie, aranjează pentru lecţie.
materialul necesar pentru lecţie.
II.Verificarea 15
cunoştinţelor min 1oră.Propune unui elev mai slăbuţ să treacă la
anterioare. tablă să identifice componenţa ramurală a
industriei, un alt elev să deducă rolul industriei la Elevii numiţi răspund tema de Lucrul
etapa actuală. acasă. diferenţiat Evaluarea
2oră. Propune unui elev mai slăbuţ să treacă la cunoştinţ.an
tablă să identifice componenţa ramurală a terioare
energeticii, -un alt elev să deducă particularităţile
energeticii,
-caracteristicile inds. Petrolieră, gazelor naturale,
carboniferă.

III. Captarea 2m 1 oră Profesorul propune elevilor: tehnica „Hîrtia Elevii emit în caiete idei. Discuţie. Formativă
atenţiei de un minut”.Se înscrie idei despre industria Hîrtia de 1
energetică. Se sistematizează ideile lansate şi se minut.
Răspund la întrebarea Discuţia dirijată Formativă
argumentează. 2 oră. Cum credeţi mai există şi
profesorului.
alte surse de obţinere a energiei electice?-cele
netradiţionale.

IV.Anunţarea 1m Anunţă subiectul lecţiei: Notează tema, ascultă obectivele Expunere, Formativă,
temei noi. „Industria energetică.” lecţiei. Explicare. Individuală
Precizează obectivele lecţiei.
V. Realizarea O1 Profesorul explică şi reaminteşte elevilor noţiunea Elevii îşi fac notiţele necesare în Descoperire. Lucrul în
sensului 10 m de balanţa energetică- coraportul dintre producţia caiete, identifică componenţa Conspect de perechi.
(extragerea) diferitor tipuri de combustibili şi ramurală a energeticii şi a reper. Formativă
consumul lor. Totodată deduce şi rolul energeticii- particularităţilor energeticii.
îndeplineşte un rol esenţial în devoltarea social-
economică a statelor lumii, în accelerarea
progresului tehnic şi a civilizaţiei în ansamblu. Ea Formativă
este una dintre ramurile de bază ale industriei.
Profesorul cere de la elevi să distingă componenţa
ramurală a energeticii, folosind schema din
manual, după care o înscriu şi în caiete. Deduc şi
principalele particularităţi ale energeticii:
Energetica mondială a parcurs două etape mari: I
etapa cărbunelui,II etapa a petrolului şi a gazelor
naturale, a hidroenergeticii şi a energiei nucleare.
Completează tabelul
Tabelul Formativă
O2 Profesorul propune tabelul caracteristicilor şi cere caracteristicilor
O3 completarea lui cu caracteristica inds. Petrolieră,
9m gazelor naturale, carboniferă şi identifică
principalii producători de combustibili.
2 oră. Comunică că energia electrică are o Elevii ascultă, folosind agenda cu
importanţă pentru dezvoltarea economico-socială notiţe deduc importanţa industriei
O4
a lumii contemporane, consumul de energie energiei electrice. Agenda cu Formativă
10 m electrică fiind indispensabil tuturor sectoarelor de notiţe
activitate. Împreună cu elevii deduc importanţa
industriei energiei electrice.
Îşi notează sursele netradiţionale
Profesorul comunică că sursele tradiţionale de de energie electrică.
energie, producţia de energie electrică se obţine ţi
în baza surselor netradiţionale de energie –
eoliană, centralele helioelectrice, geotermică,
deduc şi tările care folosesc sursele netradiţionale
pentru a obţine energia electrică.

O5
Profesorul propune elevilor să constate cîtă
9m energie electrică şi produse energetice consumă Elevii îşi expun părerile, ideile, şi Expunerea Formativă
familia sa în decurs de o luna şi să propună cîteva fiind îndrumaţi de profesor Discuţie dirijată
măsuri de economisire a acestora.Profesorul propun măsuri de economisire a
întocmeşte pe tablă şi completează schema energiei electrice şi produselor Conversaţie
„Razele soarelui” petroliere.
Tehnica
„ Razele
soarelui”.

VI.Consolida- 5 Pentru prima oră propune ex.1,2,3. Elevii rezolvă exerciţiile. Discuţia dirijată. Apreciază
rea temei noi. min Pentru a doua oră ex. 8,9 din manual. părerile
Extensie elevilor
VII.Bilanţul 1 Profesorul apreciază elevii cu calificative.
lecţiei. min Concluzii finale.

VII. Tema 1m 1 oră-de însuşit tema şi de elaborat un eseu despre Îşi notează tema pentru acasă.
pentru acasă energetica R. Moldova.
2 oră – de însuşit tema şi de elaborat un eseu în
care propuneţi idei referitor dacă R.Moldova ar
putea să folosească surse netradiţionale pentru a
obţine energia electrică.
MĂSURI DE ECONOMISIRE A ENERGIEI :Stinge lumina şi deconectează aparatele electrice cînd nu ai nevoie de ele.; Folosirea aparatelor econome, ( lampi
fluoriscente, cu mercur etc.) ; Ermetizarea ferestrelor şi uşilor duce la economisirea energiei termice; Nu supraîncălziţi locuinţa, temperatura de 20-22ºC este cea
mai acceptabilă.

• Instalarea termostatelor pentru reglarea tº

• constante la încăzirea autonom

• Întrebuinţează ochiul aragazului adecvat dimensiunilor vasului

• Foloseşte transp. public şi nu cel individual, astfel s-ar economisi 30-50% de petrol

S-ar putea să vă placă și