Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

A. DATE GENERALE
Unitatea de învățământ: SCOALA GIMNAZIALA TUDOR VLADIMIRESCU
Nume, prenume cadru didactic: POPA CĂTĂLINA-FLORENTINA
Disciplina: EDUCATIE TEHNOLOGICA
Clasa: a VIII-a
Unitatea de învățare: ENERGIA ELECTRICA SI UTILIZARILE EI
Titlul lecţiei: DOMENII DE UTILIZARE A ENERGIEI ELECTRICE
Scopul lecţiei:însușirea de noi cunoștințe privind domeniile de utilizare a energieielectrice
Tipul lecţiei: Mixt
Locul de desfăşurare:sala de clasă
Durata: 50 min

1. Conţinutului activităţii de instruire


Cod Arii de conţinut Subarii de conţinut
Tehnologii Tehnologii de producere,
C1 transport si distributie a
energiei electrice
Domenii de utilizare a
energiei electrice

2. Obiectivele pedagogice operaţionale

Obiectivul operational contine:

O1 Enumerarea domeniilor de utilizare a energiei electrice

O2 Cunoasterea a cel putin un element cu functionare electrica din fiecare domeniu

3. Diagrama obiective-conţinut

Cod C1
obiectiv
O1 x
O2 x

4. Metode de învăţământ:
Conversația, explicația, descrierea, problematizarea.
5. Mijloace de învăţământ
Cod Denumire
VP Video proiector
L Laptop
M Manual
FL Fișă de lucru
6. Bibliografie: Educație tehnologică și aplicații practice: manual pentru clasa a VIII-a/ Gabriela
Carmen Neagu, Georgeta Prică, Daniela Frangopol, Violeta Bodiu. – București:Litera, 2020
B.DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea Strategia didactică Evaluare Timp


și elevului (min.)
evenimentele Metode de Mijloace de Forme de
instruirii* învăţământ învăţământ organizare a
Conţinut activităţii
Obiective
operaţionale
Moment Notează absenții Pregătește Comunică Conversația Frontal/Individual 3’
organizatoric computerul șivideoproiectorul. profesorului
Creează condiții absenții.
psihologice necesare Preiau
începerii lecției. sarcinile
propuse de
profesor.
Verificarea Pune întrebări ancoră din Răspund la Conversația Frontal/Individual Orală 7’
cunstintelor lecțiile anterioare întrebările
anterioare profesorului
Transmiterea Captează atenția elevilor, Ascultă și Conversația Frontală 5’
noilor adresându-le întrebările: urmăresc cu
cunoștinte atenție cele
De ce credeți că este spuse de
Captarea importanta trecerea la o profesor.
atentiei energie mai curata? Oferă răspunsuri
laîntrebările
Vine cu explicații profesorului.
suplimentare la
răspunsurile elevilor.
Enunță și scrie pe tablă titlul Elevii își Expunerea Frontală 5’
Comunicarea lecției și le prezintă elevilor notează titlul
titlului si a structura lecției. lecției
obiectivelor
Prezentarea Le prezintă elevilor Elevii sunt atenți Expunerea VP/L/M/FL Frontal/Individual 20’
continutului si domeniile de utilizare a și notează în caiete
dirijarea energiei electrice
invatarii

C1, O1 Enuntă domeniile de Urmăresc cu


utilizare a energiei atenție Descrierea
elctrice descrierea
prezentată de
profesor.

Ascultă, rețin șiîși


C1, O2 Prezintă elemente cu notează
functionare electrica din informațiile Descrierea
fiecare domeniu Explică prezentate de
modul de lucru profesor.

Obținerea Adresează întrebările: Răspund la Explicația Frontal/Individual 5’


performanței întrebările Conversația
și Asigurarea Care sunt domeniile de profesorului.
conexiunii utilizare a energiei Adresează
inverse electrice? întrebări
suplimentare.
Confirmă răspunsurile corecte
și intervine, dacăeste cazul, cu
explicații suplimentare.

Sistematizarea Răspunde la întrebarile Elevii sunt atenți Explicația Frontal/Individual 5’


si adresate de către elevi. la indicațiile Conversația
consolidarea profesorului și
cunostintelor adresează
întrebări în cazul
în care au
nelămuriri.
Notează tema.
Anexă
FISĂ DE LUCRU

1. Numește trei mijloace de transport mărfuri care utilizează, în prezent, energiaelectrică.


2. Din ce categorie de consumatori electrici face parte aparatul de aer condiționat?

S-ar putea să vă placă și