Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: 19.10.2017

Clasa: a VIII-a

Disciplina: Chimie

Tipul lecţiei: mixtă /cu elemente de autoinstruire

Timp de lucru 45 minute

Conţinutul: Obținerea și identificarea oxigenului. Proprietăți fizice.

Subcompetențe:

Să explice identificarea și metodele de obținere a oxigenului în laborator ți în industrie.

Să definească noțiunea de catalizator.

Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil:

O1 . Să descrie și să explice identificarea și metodele de obținere ale oxigenului în industrie și laborator;

O2. Să investigheze experimental obținerea și identificarea oxigenului ;

O3 . Să definească noțiunea de catalizator ;

O4 Să rezolve probleme de calcul stoechiometrice la tema oxigenul.

Strategia didactică:
METODE ŞI PROCEDEE : Algoritmizare, conversaţia, descoperirea, exerciţiuldidactic, analiza, observaţia, problematizare,
brainstorming, experimentul chimic.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢARE : Sistemul periodic, fişe de lucru, ustensile şi reactivi necesari pentru probele experimentale.

FORME DE ACTIVITATE : individuală, frontală, în grup.

Bibliografia:

1.Manual de chimie, clasa a 8-a, Svetlana Kudriţcaia, Boris Pasecinic, Galina Dragalina, Editura ARC, Chişinău 2013.

2.Chimie. Curriculum pentru învăţămîntul gimnazial (clasele VII-IX), Chişinău, 2010.

3. Ghidul profesorului,Chimie clasa a 8-a,Svetlana Kudriţcaia, Boris Pasecinic, Editura ARC

Pentru a realiza experimentele se pregătesc din timp câțiva elevi mai buni pentru a-i instrui pe ceilalți din grup.
Declanşarea activităţii de învăţare:

Etapele lecţiei Tim Activitatea profesorului Activitatatea Strategiile didactice


-pul elevului
I Evocarea Mesaj:
Bine-ați venit dragi profesori, Salutul
Captarea atenţiei 7-8 Și voi elevi nerăbdători. Mesaj
Azi, aici în această clasă ne întâlnim ce ce chimia o
iubim.
Știți voi oare de ce astăzi ne-au onorat cu prezența
Reactua-lizarea tâția oaspeți?
cunoştin-ţelor Nu ei bine istoria în cauză își are începutul din
îndepărtata țară Galia unde trăiește un druid pe
nume Galaction care are darul de a trimite scrisori
în timp și ne-a trimis și nouă o astfel dw scrisoare.
Se citește scrisoarea.(Anexa1)
30 Notează tema nouă
II. Realizarea
sensului în caiete.
Cuvînt introductiv și prezentarea obiectivelor lecției
și tema Obținerea și identificarea oxigenului. Conversația /
Răspund la brainstorming/
Proprietăți fizice.
întrebările propuse algoritmizarea
(anexa 1)
Ei dragi elevi după cum vedeți astăzi avem o misiune foarte de profesor pe fișe Activitate frontală
importantă trebuie să-l ajutm pe neapărat pe Galaction căci s-a
zăpăcit sărmanul cu atâta informație iar până la sfârțiult orei să-i
redactăm scrisoarea cu toate răspunsurile și să o înmânăm mesaj/conspect reper
oaspeților pentru a i-o transmite. Fac notițe în caiete
Dar pentru a-l ajuta pe Galaction să ne reamintim ce cunoaștem În baza manualului Tabelul descriptiv
despre Oxigen fiecare elev
Se vorbește despre descoperirea oxigenului studiază, și Activitate în grup
completează tabelul
Se propune studierea textului pag.38 obținerea O2 în propus
natură și în industrie
Se propune spre completare tabelul „Metode de Activitate experimen-
obținere a oxigenului”. efectuiază
experimentul tală
Se distribuie fiecărui grup fişa de lucru respectivă. Algoritmizare
Se analizează răspunsurile fiecărui grup. Deduc definiţia de
catalizator Observare
Descoperirea
Se investighează experimental obținerea oxigenului
în laborator din peroxid de hidrogen Colaborează în
grup, completând
ecuaţiile chimice.
Apoi fiecare
Se investighează experimental obținerea oxigenului individual stabileşte
în laborator din permanganat de potasiu coeficienţii
transcriind în caiet.
Se analizează răspunsurile fiecărui grup. demonstrația, explicația
Elevii observă cu analiza imaginilor
experimentul apoi
repetă acțiunile
Activitate individuală
Demonstrez cum se identifică oxigenul și în baza În baza manualului
imaginii din manual explic modurile de captare a fiecare elev
O2. studiază și
completează fișa
Propun să studieze textul pag39 proprietățile fizice Activitate frontală
ale oxigenului Elevii trec la tablă Exercițiul didactic
5 Se verifică răspunsurile și rezolvă ecuațiile Analiză
III. Reflexia
Un elev rezolvă la Lucru cu manualul
tablă problema din Experiment chimic
se rezolvă problemele de pe fișă ișă Analiză
2
Extensia Activitate frontală
* Conversaţie
Elevii răspund la
Exercițiul 7 pag. 40 întrebările adresate Jurnalul reflexiv
Pentru a evalua performanţele elevilor obţinute la de către profesor.
lecţie propun să se răspundă la întrebările lui
Galaction din scrisoare. (anexa1)

De studiat tema pag. 38-40. De rezolvat ex. 7 pag


40

S-ar putea să vă placă și