Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Profesor : Lungu Tatiana


Instituţia Publică Liceul Teoretic ,, Liviu Rebreanu”
Disciplina : chimie
Clasa : a VIII-a
Durata :45 min
Data : 01.12.2020
Unitatea de conţinut: Oxigenul. Hidrogenul
Subiectul lecţiei: Oxigenul . Obținerea și identificarea lui
Tipul lectiei: mixtă.
Competenţe:
CS 1. Utilizarea limbajului chimic în diverse situații de comunicare, manifestând corectitudine și deschidere.
CS 2. Caracterizarea substanțelor și proceselor chimice, manifestând curiozitate și creativitate.

CS 3. Rezolvarea problemelor prin aplicarea metodelor specifici chimiei, demonstrând perseverență și responsabilitate în
luarea deciziilor

Unități de competență.

Modelarea metodelor de obținere ale oxigenului prin ecuații chimice

Investigarea experimentala a obținerii oxigenului respectand regulile de securitate


Obiective operaţionale :
O1 – Să caracterizeze metodele de obținere a oxigenului în industrie și laborator
O2- Să scrie ecuațiile reacțiilor de obținere a oxigenului

O3 – Să descrie metodele de identificare, colectare ale oxigenului,proprietățile fizice

O4 -Să aplice cunoștințele teoretice în rezolvarea unor scheme de reacții;

O5- Să rezolve probleme de determinare a cantității de substantă în baza ecuațiilor reacțiilor chimice

Sistemul metodologic
Metode/ procedee/tehnici:exerciţiul, lucrul individual, PPT, explicație, explozia stelara, descoperirea dirijată
problematizarea, întrebări structurate, diagram Venn, experimental virtual

Forme de activitate:individuală.

Tipuri/metode/ tehnici de evaluare: evaluare curentă


Mijloace de instruire: Sistemul periodic, fişă de lucru,manual
Bibliografie :
1]Chimie 7-8-9 , Întrebări, exerciţii, probleme. Kudriţcaia S., Velişco N., Litvinova T.,
Osadciaea E.
[2]Chimie ,manual pentru clasa a 8-a. Dragalina G., Velişco N.,Editura ARC,Chișinău 2020
[3] G H I D de implementare a curriculumului la disciplina chimie în clasele a VII-a - a IX-a
Mihailov Elena,Godoroja Rita,Baerle Iulia,Litvinova Tatiana,
Desfăşurarea activităţii practice

Etapele Timp Obiectiv Activitatea profesorului Activitatea elevului Forme/metode


lecţiei e

I.Evocarea 1 min Verifică prezenţa elevilor la lecţie. Se pregătesc cu toate cele Mesaj
Mesaj : Dragi elevi eu vă urez necesare.
Succes la lecţie să aveţi.
Să fiţi activi, să fiţi atenţi Ascultă mesajul.
Să fiţi aceia cine sunteţi!
5 min Verifica tema de acasa . exercitiu
1. Caracterizarea elementului Activitate frontală
1 elev scrie la tabla , 1 elev se
chimic oxigen conform schemei pregateste pe loc ceilalti
(anexa 1) raspund oral la întrebările
profesorului.
2. Caracterizarea substantei simple
oxigen dupa schema (anexa 1!)
Indica proprietatile comune ale
II.Realizare
oxigenului si ozonului si deosebirile
a sensului 30 Elevii vizioneaza si
dintre acestia ( anexa 2)
min formuleaza concluzii
Li se propune vizionarea unui Oxigenul este substanta
filmulet ,, Ce ar fi daca nu ar exista indispensabila vietii pe pamint
oxigen pe pamint”

Am vorbit despre caracteristica


generală, despre răspîndirea, dar şi-a
pus cineva întrebarea:,, cum poate fi
obţinut el?” Problematizarea
Anunţă subiectul lecţiei : ,,Oxigenul. Activitate
Hg O= 2Hg+ O2 individuală
Obţinerea oxigenului și identificarea
lui”.
Anunţă obiectivele lecţiei.
Pentru prima data acesta a fost obținut Elevii asculta explicațiile
prin descompunerea oxidului de Hg de profesorului
catre savantul suedez Carl Scheelle iar
O1 în anul 1771 de catre savantul englez Lucrul cu
O2 J.Prietley manualul
Cere elevilor să scrie ecuatia reacței. Elevii lucrează în caiet apoi la conversatia
În linii generale sunt posibile 3 metode proiector se analizeaza Exerciţiul
de obținere a substantelor: raspunsul Activitate
1. Condiții naturale individuală,
O4 2. Condiții în industrie frontala
3. Condiții în laborator

Propune elevilor să îndeplinească în Conversaţie


O3
caieţel studiind tema din manual
schema cu reacţiile corespunzătoare Lucru cu textul
(anexa 3). Elevii scriu, îndeplinesc
Activitate
sarcina propusă.
individuală
Propune elevilor să indice tipul de Răspund la întrebările
Păianjen chimic
reacţie cunoscut de ei şi le se vorbeste profesorului:
despre conditiile de desfasurare a -starea de agregare
reacțiilor chimice. -miros
-solubilitate
-densitate în raport cu aerul
Li se propune să citeasca informația -identificarea
din manual pag.46 și să -metodele de culegere
extragă ,,proprietăţile fizice ale Elevii prezintă exerciţiul
oxigenului., metodele de captare și efectuat. Deducerea
identificare. (anexa 4). Experiment
O5
Elevii vizioneaza si fac
concluzii.
III.Reflexia 8 min Problematizarea
O4 Activitate
Propune elevilor să vizioneze individuala
experimentele virtuale de obținere a În ce stare de agregare se
oxigenului, metodele de captare și găseşte oxigenul? Explozia stelara
identificare în laborator, industrie. Formula si denumirea
substantei din care a fost
obţinut pentru 1 data oxigenul?
Le se propune rezolvarea unei Cum poate fi identificat? Activitate frontala
probleme (anexa 5) Care sunt metodele de captare
ale oxigenului?
Cum obtinem oxigen in
Solicită recapitularea orală.(anexa 6) natura?
Enumerati substante din care
IV.Extensia
poate fi obtinut oxigenul?
1 min.
Notează tema pentru acasă

Face evaluarea obiectivelor.


Anunţă tema pentru acasă, exerciţiul 9
pag.46, informaţie despre savantii
chimist A Lavoisier care a studiat si i-
a dat denumirea oxigenului.
Notează elevii, le mulţumeşte pentru
oră.
Anexa 7

Anexa 1

Sarcina: Caracterizaţi elementul chimic oxigen conform algoritmului:


1. Simbolul chimic
2. Grupa, subgrupa
3. Perioada
4. Nr. de ordine
5. Masa atomica relativa
6. Metal/nemetal
7. Structura atomului :
a. Sarcina nucleului
b. Nr. protonilor
c. Nr.electronilor
d. Nr. de straturi electronice
e. Repartizarea pe straturile energetice
8. Valenţa

Anexa 1!

Sarcina: Caracterizaţi oxigenul ca substanţă simplă conform schemei:


1. Formula chimică
2. Starea de agregare
3. Culoarea
4. Prezenta mirosului
5. Temperatura de lichifiere (fierbere)
6. Temperatura de solidificare
7. Solubilitatea in apa
8. Tipul legăturii chimice
9. Masa moleculară relativă
10.Masa molară

Anexa 2
Fişa nr.3
Sarcina:Indicati proprietatile comune ale oxigenului și ozonului și deosebirile dintre acestia

O3
O2

Anexa 3

Fişa nr. 1

Sarcină: Completaţi schema de mai jos cu reacţiile chimice ce determină metodele de obţinere a oxigenului.
Metodele de obţinere a
oxigenului
În industrie În laborator

Anexa 4

Sarcina: Citiți informația din manual pag.46 și notați în caiet conform metodei paiangen prorietățile fizice, metodele de captare
și identificare ale oxigenului.
Anexa 5
Gândacul bombardier produce apă oxigenată pe care o utilizează pentru a se apăra.

Descompunerea apei oxigenate îi permite insectei să „bombardeze“

inamicii cu un jet de apă caldă care conține substanțe iritante.


Problema: Calculaţi cantitatea de substanţă de oxigen care poate fi obţinută la descompunerea peroxidului de hidrogen cu
cantitatea de substanta 3 mol?
.

Anexa 6

Sarcina: Răspundeţi la următoarele întrebări:

În ce stare de agregare se găseşte oxigenul?


Cine si cind a obţinut pentru 1 data oxigenul?
Cum poate fi identificat?
Care sunt metodele de captare ale oxigenului?
Ce substante folosim pentru a obtine oxigenul?

3
Oxigen

Anexa 7

O reacție spectaculoasă o reprezintă descompunerea dicromatului de amoniu, cunoscută sub numele de „vulcan chimic“.
Dicromatul de amoniu se descompune în trei substanțe: (A), (B) și (C). Despre acestea se cunosc următoarele informații:

substanța (A) este un oxid de metal cu valenta II;

substanța (B) se găsește majoritar în aer;


substanța (C) este o substanță compusă esențială vieții pe Pământ.

Identifică substanțele notate cu literele (A), (B) și (C) și

scrie ecuația reacției de descompunere a dicromatului de amoniu:

(NH4)2 Cr2 O7 =A + B + C

S-ar putea să vă placă și