Sunteți pe pagina 1din 21

Gimnaziul Roșietici

Proiect didactic
Autor:Lelic Ala, profesoară de chimie, grad didactic II;
Disciplina: chimia;
Clasa: a IX-a ;
Data: 20.11.19;
Modulul 2: Metalele în viaţa noastră;
Subiectul lecţiei: Principalii compuşi ai fierului;
Tipul lecţiei: Mixtă (de formare a capacităţilor şi de dobîndire a cunoştinţelor);

Competenţe:
C1 A dobîndi cunoştinţe fundamentale, abilităţi şi valori din domeniul chimiei;
C2 A comunica în limbajul specific chimiei;
C3 A rezolva probleme/ situaţii-problemă;
C4 A investiga experimental substanţele şi procesele chimice;
C5 A utiliza inofensiv substanţele chimice;

Subcompetenţe:
Elevul va fi capabil:
S1 Să descrie metodele de obţinere şi proprietăţile chimice ale principalilor compuşi ai fierului;
S2 Să efectuieze experimental proprietăţile chimice ale compuşilor fierului;
S3 Să elaboreze rapoarte despre activitatea experimentală;
S4 Să rezolve exerciţii şi probleme teoretice şi experimentale;

Obiective:
Elevul va fi capabil:
O1 Să deducă metodele de obţinere şi proprietăţile chimice ale oxizilor şi hidroxizilor de fier (II) şi (III) din seriile genetice
corespunzătoare;;
O2 Să scrie ecuaţiile reacţiilor chimice ce ilustrează obţinerea şi proprietăţile chimice a compuşilor fierului;
O3 Să cerceteze experimental proprietăţile chimice ale hidroxizilor de fier (II) şi (III);
O4 Să identifice experimental ionul Fe+³ ;
O5 Să rezolve probleme de calcul şi exerciţii în baza proprietăţilor compuşilor fierului;
O6 Să enumere domenii de utilizare a compuşilor de fier(II) şi (III);

Strategii didactice:
Metode şi procedee: Conversaţia euristică, explicaţia, descoperirea dirijată, problematizarea, metoda ciorchinelui,exerciţiul,
algoritmizarea, explozia stelară, păianjenul chimic,experimentul chimic, rezolvarea de probleme,comparare,metoda triadei;
Mijloace educaţionale: Fişe de lucru, manualul, Sistemul periodic, Seria activităţii metalelor, fişa de lucru cu păianjenul chimic,
FeCl3,FeCl2, FeSO4, KCNS, NaOH, H2SO4, HCl, stativ cu eprubete, Seriile genetice ale claselor de compuşi anorganici, postere cu
ciorchine,Tabelul Solubilităţii;
Forme de organizare a colectivului de elevi: Individual, Frontal, Pe grupe;
Metode de evaluare: Verificare orală, prin rezolvarea sarcinilor din fişa de lucru, Observarea sistematică a activităţii elevilor,minitest;

Bibliografie:
Manualul de chimie, clasa a IX-a, Svetlana Kudriţcaia, Galina Dragalina, Nadejda Velişco, Boris Pasecinic, Editura Arc,Chişinău,2010;
Ghidul profesorului, a IX-a, Svetlana Kudriţcaia, Nadejda Velişco, Editura Arc,Chişinău,2010;
Materiale de pe internet.
Demersul didactic
Etapele Subcom- Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare
lecţiei petenţe/ Activitatea profesorului Activitatea elevului Forme de Metode şi Mijloace
Obiective organizare procedee didactice
I.Evocarea Salută elevii. Verifică Se pregătesc cu toate cele Frontală
1.Moment prezenţa elevilor la lecţie. necesare pentru lecţie
organiza- Creează condiţii optime Primesc cu bucurie mesajul
toric pentru desfăşurarea lecţiei. din partea profesoarei.
Anunţă motto-ul lecţiei:
2.Captarea „Cine se opreşte din învăţat,
atenţiei fie la 15 sau la 25 sau 80 de
ani acela este un om bătrîn.
Cine învaţă mereu, rămîne
TÎNĂR”. (Henri Ford) Conver-
Comentează motto-ul saţia Motto-ul
lecţiei euristică

Frontală
Distribuie 6 fişe de lucru:
Fişa 1: Patru elevi trec la tablă şi
Problemă: Calculează masa rezolvă însărcinările de pe Rezolvare
fierului care poate fi obţinut fişele de lucru. de
la trecerea hidrogenului peste Doi elevi completează fişe problemă
3.Verificar oxidul de fier(III) cu masa de în bancă. Fişe de
a cunoştin- 16g. Individuală lucru
ţelor Un elev rezolvă Evaluare
transformarea Exerciţiu formativă
Fişa 2:
Scrie ecuaţiile reacţiilor
pentru următoarea
transformare:
Fişe de
FeS Individuală lucru
↑ FeCl2
Fe2O3 → Fe
↓ FeCl3
Fe3O4
Exerciţiu
Fişa 3 Un elev completează
Completează schema schema
„Reacţia fierului cu
substanţele simple”
(Anexa 1)
Fişa 4 Individual
Completează schema: Observarea
„Reacţia fierului cu sistematică
substanţele compuse” a elevilor
(Anexa2)
Fişa 5
Utilizînd sistemul periodic, Sistemul
completează spaţiile punctate periodic
cu informaţia potrivită.
(Anexa 3) „Caracteristica
generală a fierului”
Fişa 6 Fişa cu
Completează picioruşele Păianjenul păianjenul
păianjenului chimic, scriind chimic chimic
domenii de utilizare a
fierului. (Anexa 4)

Formulează întrebări la elevi Formulează răspuns la


utilizînd „Explozia stelară” întrebările propuse
(Anexa 5)
-Cînd a început adevărata Explozia
invazie a fierului? Daţi Cînd? stelară
exemple. Frontal Formativă
-Care sunt principalele Care? Ce?
minerale din care se obţine
fierul?
-Ce proprietăţi fizice are
fierul? Cît? Cine?
-Cît fier se găseşte în
organismul unui adult cu
masa de 70kg?
-Cine are sînge albastru şi din
ce cauză? Conversa-
Apreciază răspunsurile Elevii care au primit fişe de ţie euristică
elevilor care au primit fişe de lucru prezintă răspunsul lor.
lucru.

Propune un poster pe care este Metoda Poster


o însărcinare.( Anexa 6) Privesc atent posterul şi triadei
stabilesc corespondenţa
dintre denumire-substanţă-
Face legătura de trecere la clasă. Frontal
tema nouă, motivînd elevii să În baza exerciţiului
deducă ei singuri. propus, şi cu ajutorul
profesoarei deduc tema
nouă

II.Realiza- Formulează tema nouă Notează tema în caiete.


rea „Principalii compuşi ai
sensului fierului”. Anunţă obiectivele
lecţie.
Invită elevii la masa Activitate
profesorului şi le propune să Aleg cîte un fruct şi apoi în grup Planşe
i-a cîte un fruct (mere, nuci, formează patru grupe. Fructe
struguri, pere). În dependenţă Liderul fiecărei grupei (mere,
de fructul ales ei formează trebuie să argumenteze de pere, nuci,
patru grupe. ce şi-au ales acest fruct. Pe struguri)
Nuci,mere,pătrunjel,struguri. tablă este indicat conţinutul
de fier pentru diferite
fructe.
S1 / O1 Pentru studierea oxizilor şi Fiecare grup primeşte Ciorchinele Poster Verificare
hidroxizilor de fier (II) şi (III), posterul pe care trebuie să Semidirijat Manual în scris
S1 /O2, se împarte fiecărui grup cîte completeze ciorchinele. Seriile
O6 un poster pe care este cîte un Analizează informaţia din genetice
ciorchine . (Anexele 7,8,9,10.) manual şi seriile genetice ale
ale claselor de compuşi compuşilor
anorganici apoi anorganici
Se verifică completarea completează ciorchinele. Activitate
ciorchinelui fiecărui grup. frontală
Prezintă fiecare grup de Prezentare Verificare
elevi posterul său. Liderul Explicare orală
grupei explică obţinerea, Comparare
proprietăţile fizice şi Convesaţie
chimice şi utilizarea
compusului de fier pregătit.

S2 /O3 Se propune spre efectuare Formulează concluzii în Experiment Stativ cu


S3 /O3 experienţa de laborator nr.4.3 baza experimentului. chimic eprubete,
(pag.59, manual) soluţie de
FeCl2,
Cere elevilor să numească Explicare NaOH
sărurile de fier (II) şi (III), După tabelul solubilităţii
după tabelul solubilităţii. numesc sărurile de fier(II) Tabelul
S2, S3 / Explică elevilor şi şi (III). solubilită-
O4 demonstrează cum se ţii
identifică ionul Fe (+3) şi cum Formulează concluzii. Experiment FeCl3
se deosebeşte de ionul de Notează reacţia în caiet. Frontal chimic KCNS
Fe(+2). Experienţa 4.2 din demonstra- FeSO4
manual pag.59. tiv
Enumeră unele domenii de Comparare
O6 utilizare a sărurilor de fier. Algoritmi-
zare
III.Reflec- S4 /O5 Propune la 4 elevi să treacă 4 elevi rezolvă la tablă cîte Individual Exerciţiu Fişe de Evaluare
ţia la tablă şi să rezolve cîte un un exerciţiu. lucru formativă
exerciţiu. Anexa (11)
Verifică modul de realizare a Frontal problema- Realizarea
sarcinilor elevilor de la tablă. tizare Feed-back-
IV. ului
Extensia Aduce informații privind
ghidarea în carieră a profesiei Ghidare în carieră Elevii
de :Asistent /Tehnician ascultă
medical de laborator Eseu
(ANEXA 2) structurat
Se anunţă tema pentru acasă
Problema 1,2 pag.55, manual Graficul T
Apreciază activitatea elevilor Notează tema pentru acasă
de pe parcursul lecţiei şi-i în agende.
notează cu note.
Eseu:„O zi fară fier“.Sau
Argumente PRO- sau CONTRA-:
„Fierul poate fi numit element al
vieții.“
Anexa 4 Fişa de lucru nr.6
„Păianjenul Chimic”

Completează
picioruşele
păianjenului chimic
cu domenii de
utilizare a fierului
Anexa 5

Cînd?

Care? Ce?

Cît? Cine?
Anexa 6 „Metoda triadei”
Stabiliţi corespondenţa dintre denumirea substanţelor (coloana A) – formulele chimice (coloana B) –
clasa de compuşi (coloana C)

Coloana A Coloana B Coloana C

Sulfat de fier(III) Fe(OH)3 sare

Hidroxid de fier(II) Fe2(SO4)3 oxid

Clorură de fier (III) Fe2O3 bază

Oxid de fier (III) FeCl3 oxid

Hidroxid de fier(III) FeO sare

Oxid de fier (II) Fe(OH)2 bază


Motto: „ Cine se opreşte
din învăţat, fie la 15 sau la
25 au 80 de ani acela este
un om bătrîn. Cine învaţă
mereu, rămîne TÎNĂR.”
(Henri Ford)
Conţinutul de fier în produse alimentare
Produsul Cantitatea de fier Produsul Cantitatea de fier
(mg / 100g) (mg / 100g)
Varza de mare 16 Vişine 1,2
Caise uscate 11,8 Sfeclă roşie 1,1
Ficat de vită 9,4 Carne de viţel 1,1
Fasole 6,7 Coacăză neagră 0,9
Pătrunjel 5,9 Rodii 0,8
Crupe de ovăz 4,2 Carne de găină 0,7
Piersici 3,6 Ridiche 0,7
Hrişcă 3,2 Miere 0,6
Stafide 2,7 Peşte 0,5
Mere 2,2 Struguri 0,5
Pere 2,1 Vinete 0,4
Prune 1,9 Nuci 0,4
Caise 1,8 Lămîi 0,3
Cireşe 1,7 Varza murată 0,2
Orez 1,3 Lapte 0,1
Găseşte intrusul
Magnetita
Bauxita
Hematita
Anexa 7,8,9,10 Metoda: Ciorchinele semidirijat( FeO, Fe2O3, Fe(OH)2, Fe(OH)3).

Proprietăţi Obţinere
fizice

Oxid de
fier( II)
FeO

Utilizare
Proprietăţi
chimice
Anexa 7,8,9,10 Metoda: Ciorchinele semidirijat( FeO, Fe2O3, Fe(OH)2, Fe(OH)3).

Proprietăţi Obţinere
fizice

Hidroxidul
de fier(II)

Fe(OH)2
Utilizare
Proprietăţi
chimice
Anexa 7,8,9,10 Metoda: Ciorchinele semidirijat( FeO, Fe2O3, Fe(OH)2, Fe(OH)3).

Proprietăţi Obţinere
fizice

Oxid de
fier( III)
Fe2O3

Utilizare
Proprietăţi
chimice
Anexa 11
Fişa de lucru A:
Scrie ecuaţiile reacţiilor pentru transformarea de mai jos:
FeO
FeCl2 FeSO4
Fe(OH)2

Fişa de lucru B:
Scrie ecuaţiile reacţiilor pentru transformarea de mai jos:
FeCl3 →Fe(OH)3→Fe2(SO4)3

Fe2O3

Fişa de lucru C:
Finisează şi scrie ecuaţia moleculară,ionică completă şi ionică redusă a reacţiei:
Fe(OH)3 +………. → Fe2(SO4)3 +…………..

Fişa de lucru D:
Problemă:Scrie ecuaţia reacţiei după schema: Fe(OH)3→Fe2O3 şi calculează
masa hidroxidului de fier (III), necesar obţinerii oxidului de fier (III) cu masa 320g.
Obiective:
Eu voi fi capabil:
*O1 Să deduc metodele de obţinere şi proprietăţile chimice ale
oxizilor şi hidroxizilor de fier (II) şi (III), din seriile genetice
corespunzătoare;
*O2 Să scriu ecuaţiile reacţiilor chimice ce ilustrează obţinerea şi
proprietăţile chimice a compuşilor fierului;
*O3 Să cercetez experimental proprietăţile chimice ale hidroxizilor
de fier (II) şi (III);
*O4 Să identific experimental ionul de Fe (+3);
*O5 Să rezolv probleme de calcul şi exerciţii în baza proprietăţilor
compuşilor fierului;
*O6 Să enumer domenii de utilizare a compuşilor de fier (II) şi (III).
Anexa 7,8,9,10 Metoda: Ciorchinele semidirijat( FeO, Fe2O3, Fe(OH)2, Fe(OH)3).

Proprietăţi Obţinere
fizice

Hidroxidul
de fier(III)

Fe(OH)3
Utilizare
Proprietăţi
chimice
Anexa1
Completează schema: „Reacţia fierului cu substanţele simple”. Scrie ecuaţiile reacţiilor chimice potrivite.

Fe
+
Cl2
O2
…………………………..

……………………………. S

………………………………….
Anexa 2
Completează schema: „Reacţia fierului cu substanţele compuse”. Scrie ecuaţiile reacţiilor chimice potrivite.

Fe
+ CuSO
4
H2O ………………………………..

HCl
……………………………

………………………………
Anexa3

Caracteristica generală a fierului:


Simbolul……………..
Numărul de ordine……………..
Sarcina nucleului……………….
Numărul total de electroni………………
Numărul nivelelor enegetice………………
Repartizarea electronilor pe nivele………………………
Metal sau nemetal ………………..
Valenţele posibile …………………
Gradele de oxidare ……………….
Proprietăţi oxidante sau reducătoare……………………

S-ar putea să vă placă și