Sunteți pe pagina 1din 5

Liceul Teoretic „Petru Maior”” Ocna Mures


Proiect didactic
Data: 15.03.2019
Clasa: a XI-a A, profilul real
Disciplina: Chimie
Modulul VII: Compuşii carbonilici (aldehide şi cetone)
Subiectul lecţiei: Rezolvarea exerciţiilor şi problemelor de calcul după ecuaţiile chimice
ale reacţiilor caracteristice compuşilor carbonilici.
Tipul lecţiei: De formare a priceperilor şi deprinderilor
Timp de realizare: 45 minute
Profesor: Verdes Marinela
Obiective de referinţă: Elevii vor fi capabili:
- să utilizeze limbajul specific disciplinei chimia;
- să aplice cunoştinţele teoretice acumulate la rezolvarea exerciţiilor şi problemelor de
calcul după ecuaţiile reacţiilor caracteristice compuşilor carbonilici.

Obiectivele operaţionale: Elevii vor fi capabili :


O1 – să denumească formulele de structură ale compuşilor carbonilici conform
nomenclaturii sistematice şi invers, după denumire să scrie formulele de structură;
O2 – să modeleze reacţiile chimice prin intermediul ecuaţiilor reacţiilor ce arată
metodele de obţinere şi proprietăţile chimice ale compuşilor carbonilici;
O3 – să egaleze ecuaţiile reacţiilor chimice, prin metoda bilanţului electronic, indicînd
oxidantul, reducătorul şi coeficienţii;
O4 – să aplice algoritmul de rezolvare a problemelor de calcul stoechiometric în
baza ecuaţiilor corespunzătoare proprietăţilor chimice ale compuşilor carbonilici.

Sistemul metodologic şi mijloacele:


Metode didactice: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, analiza, studiu de
caz, algoritmizarea, lucrul cu manualul, experimentul virtual.
Metode de evaluare: observarea curentă a comportamentului elevilor, testul,
autoevaluarea.
Mijloace: calculatorul, retoproiectorul, fişe de lucru.
Suprt didactic: „Subiecte de evaluare la chimia organică”, Culegere de itemi, probleme
pentru clasele a XI-XII-a, C. Hasnaş, G. Dragalina, Arc 2004

SCENARIUL LECŢIEI
Obiective

Nr Secv. Activitatea depusă de: Sistemul


crt ale didactic
lecţiei/
met.

mijl.

Profesor Elevi
timp,
min.
1. Moment - Salutul * Pregătirea pentru lecţie
organiz. - Notarea absenţelor în catalog
(1 min.)
2. Verific. O1 - Verifică prin sondaj caietele elevilor * Corectează greşelile. caiete,
temei de O2 cu tema de acasă * 2 elevi expun tema de exerci- tabla,
acasă - Face corectările respective. acasă* Răspund la ţiul creta
(5-7 - Numeşte 2 elevi la tablă. întrebările profesorului.
min) conv.
euris.
3. Realiz. - Anunţă tema lecţiei şi obiectivele. * Notează tema în caiete. anali- manu-
sensului O2 - Propune elevilor lucru cu manualul: *Rezolvă exerciţiile din za, al
(25 (5 min.) manual exer-
min) - Împarte elevilor fişe de lucru ciţiu, fişe de
(anexa 1). * Cei 2 elevi rezolvă testul la lucru
O3 - Cheamă 2 elevi la tablă. (5 min.) tablă.
- Conform itemului 2 din fişă propune * Trec la calculatoare şi expe-
experimentul virtual al reacţiei oglinzii efectuează experimentul riment retro-
de argint. (2 min.) virtual. virtual proie-
*Analizează rezolvarea ctor
- Pentru problema din fişă propune 2 model propusă de profesor.
metode de rezolvare. (2 min.) anali-
* Egalează ecuaţia reacţiei za,
- Prezintă la retroproector o ecuaţie de prin metoda bilanţului algo-
oxido-reducere (anexă 2) (3 min.) electronic. ritmi-
zarea
* Rezovă problema
- Anunţă spre rezolvare prob.1 (3 min.) * Fac concluzii manu-
studiu al
de caz

4. Feed- O1 - Anunţă spre rezolvare problema 2 * Rezolvă în perechi analiza manu-


back O4 - La fiecare calculator afişează problema studiu al,
(10-11 metodele de rezolvare (anexa 3) * Analizează rezolvarea de caz calcu-
min) model propusă de profesor. lator
5. Tema - se discuta tema de casa * Elevii notează în caiete analiza manua
pentru tema pentru acasă l
acasă
(1 min.)

Anexa 1
Test la tema „Rezolvarea exerciţiilor şi problemelor de calcul la modulul „Compuşii
carbonilici” ”
I. Completaţi varianta din paranteză care se potriveşte corect afirmaţiilor de mai jos: 3p
a) Cetona cu formula moleculară........................... se numeşte acetonă .
(C3H6O / C3H8O)
b) Aldehida acetică conţine.....................de oxigen (1 atom/ 2 atomi).
c) Prin adiţia H2 la compuşi carbonilici se obţin....................(alcooli / fenoli).
II. Completează următoarea schemă program: 8p
denumire raport atomic
............... .....................

formulă de
structură............
.............. formulă moleculară
...............................
aldehidă saturată
aciclică cu 2
atomi de carbon

ecuaţia reacţiei de reducere


ecuaţia reacţiei de obţinere din alchine ...........................................
........................................................................
.................
ecuaţia reacţiei de oxidare cu Ag2O
..............................................

III. Rezolvă problema.


Ce masă de butanonă se va obţine la hidroliza a 2,2 diclorobutanului cu masa de 2.33 g. 6p
Anexa 2
Egalează ecuaţia reacţiei de obţinere a aldehidei prin metoda bilanţului electronic, indicînd oxidantul,
reducătorul şi coeficienţii. 13 p
CH3–CH2–OH + K2Cr2O7 + H2SO4 → CH3–CH=O + K2SO4 + Cr2(SO4)3 + H2O
Anexa 4 Tema pentru acasă.
Baremul de corectare
Anexa 1
I . Completaţi varianta din paranteză care se potriveşte afirmaţiilor de mai jos: 3p
C3H6O
1 atom
alcooli

II. Completează următoarea schemă program: 8p

III. Rezolvă problema.


Ce masă de butanonă se va obţine la hidroliza a 2,2 diclorobutanului cu masa de 2.33 g. 6p

Se dă: Rezolvare:
I metodă
m(2,2-diclorobutan)=2,33 g 1. Scriem ecuaţia reacţiei conform problemei:
Cl
m(butanonei) - ?
CH3 – C – CH2 – CH3 + 2 HOH → CH3 – C – CH2 – CH3

Cl O
2. Notăm prin x masa butanonei şi o calculăm conform ecuaţiei chimiceprin raport de mase:
Cl
2.33 g Xg
CH3 – C – CH2 – CH3 + 2 HOH → CH3 – C – CH2 – CH3 + 2HCl

Cl O
1 mol*127 g/mol 1 mol*72 g/mol
2,33 g * 1 mol * 72 g/mol
X=m(butanonă)= = 1,32 g
1 mol * 127 g/mol

3. Răspuns: m(butanonă)= 1,32 grame


II. metodă
1. Scriem ecuaţia reacţiei conform problemei:
Cl

CH3 – C – CH2 – CH3 + 2 HOH → CH3 – C – CH2 – CH3 + 2HCl



Cl O
2. Calculăm cantitatea de substanţă a 2,2-diclorobutanului:
m 2,33 g
υ(2,2-DCB)= = = 0,018 mol
M 127 g/mol
3. Calculăm cantitatea de substanţă de butanonă conform ecuaţia reacţiei prin raport de cantităţi:
Cl
0,018 mol X mol
CH3 – C – CH2 – CH3 + 2 HOH → CH3 – C – CH2 – CH3

Cl 1 mol O 1 mol
0,01834 mol * 1 mol
X = υ (butanonă) = = 0,01834 mol
1 mol
4. Calculăm masa butanonei: m(butanonă)=υ * M = 0,01834 mol * 72 g/mol = 1,32
g
5. Răspuns: m(butanonă)= 1,32 grame

Anexa 2
3CH3–CH2-1–OH + K2Cr2+6O7 + 4H2SO4 → 3CH3–CH+1=O + K2SO4 + Cr2+3(SO4)3 + 7H2O 13p

Anexa 3
Se dă: Rezolvare:
I metodă
m(CnH2nO )=12 g 1. Scriem ecuaţia generală a reacţiei conform problemei:
m(Ag)=58,9 g CnH2nO + Ag2O → CnH2nO2 + 2Ag↓
F. M.( C2.nHNotăm
2nO) - ?
prin x masa 2. Determinăm numărul de atomi de carbon din aldehidă:
12 g 58,9 g
CnH2nO + Ag2O → CnH2nO2 + 2Ag↓
1 mol *12n+2n+16 g/mol 2 mol*108 g/mol
12 g * 2 mol * 108 g/mol
14n+16= = 44 g
58,9 g
14n+16=44
14n=28
n=2
R/s: FM este C2H4O sau CH3-CH=O etanal

II metodă
1. Scriem ecuaţia generală a reacţiei conform problemei:
CnH2nO + Ag2O → CnH2nO2 + 2Ag↓
2. Determinăm cantitatea de substanţă de argint şi de aldehidă:

m(Ag) 58,9g 0,55mol


υ(Ag)= = = 0,55mol; Din ecuaţie rezultă υ(ald.)= =0,275mol
M(Ag) 108g/mol 2mol

3. Calculăm masa molară a aldehidei:


m m 12g
υ(aldehidă) = ; M= = =43,6g/mol≈44g/mol
M υ 0,275mol

4. Stabilim valoarea lui n din formula generală a aldehidelor saturate:


Mr(CnH2nO)=14n+16; 14n+16=44; n=2
R/s: FM este C2H4O sau CH3-CH=O etanal

S-ar putea să vă placă și