Sunteți pe pagina 1din 5

IP COLEGIUL AGROINDUSTRIAL DIN RÎȘCANI

PROIECT DIDACTIC

Profesor Evghenia Cosuhina

Disciplina FIZICA Grupa MAIA-21 Data _____ Timp 90 min

Unitate de competență

3.5. Investigarea experimentală a fenomenelor superficiale și capilare.

3.6. Înregistrarea în tabel a valorilor mărimilor fizice măsurate cu calcularea erorii absolute și a erorii relative.

3.7. Analiza rezultatelor măsurărilor efectuate și formularea concluziilor prin aprecierea rezultatului obținut.

Subiectul lecției Lucrare de laborator: „Determinarea coeficientului superficial”

Obiectivele operaționale

O1 Să realizeze corect montajul pentru efectuarea lucrării

O2 Sa recunoască noțiunile specifice fenomenului superficial

O3 Să determine matematic coeficientul de tensiune superficială

O4 Să estimeze erorile standard comise în timpul efectuării lucrării de laborator

O5 să colaboreze în grup cu colegii

Tipul lecției: LECȚIE DE FORMARE A CAPACITĂȚILOR DE APLICARE A CUNOȘTINȚELOR

Forme de Metode Mijloace Tehnici de evaluare


organizare

Individuală Povestirea Rechezite școlare Probe orale


Perechi conversaţia euristică, Planșe Probe scrise
În grup problematizarea, Manual Probe practice
Frontal explicaţia, Curs de lecții Testarea
demonstrația Teste Observarea sistematică
observația Fișe de lucru Evaluarea reciprocă
experimentul Fișe instructive Autoevaluarea
studiul de caz Mijloace tehnice(PC, Portofoliul
joc de rol proiector, boxe) Proiectul
simulare
exercițiul
algoritmizarea
asaltul de idei
exerciții aplicativ
exerciții interactive
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Ob Activitatea profesorului Activitatea elevului Tehnici

EVOCAREA -Moment Organizatoric. Verificarea cunoștințelor. Reactualizarea

O2 Profesorul salută elevii, notează prezența elevilor la lecție, Salută profesorul conversația
apreciază capacitatea elevilor de a se concentra la lecție;

Pentru reactualizare se cere elevilor să răspundă la întrebările


https://prezi.com/mxxue7bb6vhp/tensiunea-superficiala-a- Vizionează prezentare Frontal
apei/?fallback=1 Conversația

Răspund la întrebările

REALIZAREA SENSULUI -
O1 Se anunță subiectul lecției Prezentare interactivă

Lucrare de laborator: „ Determinarea coeficientului Notează tema Conversația


superficial” (Anexa 1)
O3 problematizarea,
Profesorul explică modul de efectuare a lucrării de laborator
O5 Ascultă atent indicațiile algoritmizarea
Profesorul dă indicații pentru efectuarea calculelor necesare profesorului
experimentul
Profesorul ghidează elevii Efectuează lucrarea practică
O4

Frontal

REFLEXIE
Solicitață elevii să enumere ce au învățat nou la lecție, ce Elevii răspund conversația
dificultăți au întâmpinat
apreciază rezultatul Frontal
Elevii sunt solicitați să reflecteze asupra atingerii obiectivelor activității.
propuse la începutul lecției

EXTINDERE – Tema pentru acasă


Elevii se pregătesc pentru lecție de evaluare - testare Elevii notează tema pentru acasă
(ANEXA 1) Lucrare de laborator
STUDIUL FENOMENELOR SUPERFICIALE

Determinarea coeficientului de tensiune superficială

Scopul lucrării: Determinarea coeficientului de tensiune superficială prin metoda desprinderii picăturilor.
Aparate şi materiale necesare:

o balanță; o cutie cu mase marcate; un micrometru (şubler); o pîlnie, un robinet şi un tub îngust de sticlă (cu
diametrul de 3–6 mm), unite între ele cu nişte tuburi de cauciuc; un pahar pentru colectarea picăturilor; un
stativ cu cleşte; o pană din lemn moale (brad).

Consideraţii teoretice

Desprinderea picăturii de lichid de la tubul de sticlă are loc după ce forţa ei de greutate G devine
egală cu forţa de tensiune superficială Fs , adică σl = mg, unde m este masa picăturii, g – acceleraţia
gravitaţională, iar l – lungimea conturului suprafeţei libere a lichidului la momentul desprinderii ei.
Deoarece l ≈ πD, unde D este diametrul interior al tubului, pentru coeficientul tensiunii superficiale obţinem:

Întrucât masa unei singure picături este foarte greu de măsurat, se determină masa M a n picături.
Atunci m = M/n şi pentru coeficientul de tensiune superficială avem:

Modul de lucru:

1. Măsurați diametrul interior al tubului de sticlă de la care se vor desprinde picăturile de lichid. Pentru
aceasta introduceți pana de lemn în tub şi observați până la ce adâncime intră ea, măsurând apoi cu
micrometrul (şublerul) diametrul penei în acel loc.
2. Realizaţi montajul experimental ca în figura
3. Închideți robinetul şi turnați lichidul în pîlnie.
4. Deschideţi robinetul astfel încât într-un minut să picure 30-50 de picături.
În acest caz se consideră că picăturile se desprind numai sub acţiunea forţei de
greutate.
5. Cântăriți cu balanţa (cât mai precis) paharul pentru colectarea picăturilor (m1).
6. Aşezaţi paharul sub tubul de sticlă şi lăsaţi să picure în el 60 de picături.
7. Cîntăriţi paharul cu lichidul colectat (m2) şi determinaţi masa lichidului M = m2 – m1.
8. Repetați experienţele de două ori, colectând 90 şi, respectiv, 120 de picături.
9. Completaţi tabelul de mai jos.
10. Calculați erorile absolută şi relativă, comise de măsurarea coeficientului de tensiune superficială cu
ajutorul formulelor:

11. Prezentați rezultatul obţinut sub forma:

12. Trageți concluziile privind rezultatele obținute

ÎNTREBĂRI

1. Care este sensul fizic al coeficientului de tensiune superficială?

2. Deduceți formula pentru determinarea coeficientului de tensiune superficială prin metoda desprinderii
picăturilor.

3. De ce este necesară o desprindere cât mai lentă a picăturilor?

S-ar putea să vă placă și