Sunteți pe pagina 1din 3

Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic „Vasile Sav” Roman

Profilul: Tehnic
Domeniul de pregătire de bază: Electric
Disciplina: M2- Aparate electrice
Clasa: a X-a A Sc. Prof .
Profesor: dr.ing. Cioată Carmen
Tema: Aparate de conectare manuală
Anul școlar: 2022-2023
Durata: 50 minute
Tipul lecției : predare-asimilare de cunoștințe
Data : 31 oct.2022

PROIECT DE LECȚIE

Obiectivele operaționale ale lecției

Pe baza noțiunilor de specialitate,dobândite de către elevi la disciplina’’Aparate electrice’’, a noțiunilor


fundamentale ,elevii vor trebui:
- să cunoască aparatele de conectare manuala
- să descrie principiul de funcționare al aparatelor de conectare manuala
- să enumere părțile componente ale unui aparat de conectare
- să cunoască utilizările acestor tipuri de aparate
Aparatele de conectare manuala sunt:
- intrerupatoare-parghie=inchid si deschid circuitul cu ajutorul unui contact mobil sub forma de brat cu parghie.
- intrerupatoare si comutatoare cu came= sunt alcatuite dintr-un numar variabil de cai de curent identice, alaturate;
deschiderea si inchiderea contactelr mobile se face prin actionarea unui ax comun central
-separatoare-intrerupatoare de sarcina= sunt destinate inchiderii sau deschiderii circuitelor electrice lipsite de
sarcina;pot suporta curenti fara a deteriora functionarea aparatelor. Pot fi comandate din interiorul sau exteriorul
tablurilor de comanda sau a dulapurilor de distributie.
- prize-fise industriale =sunt utilizate pentru racordarea consumatorilor trifazati;sunt prevazute cu doua contacte de
protectie.
Conectarea la reteaua electrica de joasa tensiune a consumatorilor mobili se realizeaza cu ajutorul prizelor si al
fiselor industriale, respectiv cu ajutorul cuplelor.
Montarea prizelor se va face aparent si in locatii care sa nu puna in pericol atat personalul operator cat si
instalatiilor aferente.

Metode:

- conversația euristică
- expunerea
- observația
- explicația
- problematizarea
- descrierea

Procedee:

- utilizarea cunoștințelor din electrotehnică


1
- lucrul individual și de grup
- discutarea destinatiei aparatelor de conectare manuala
- confirmarea și consolidarea cunoștințelor,pe baza noțiunilor teoretice însușite

Bibliografie recomandată:

Pentru profesor:
 manualul ” Aparate electrice “,Florin Mareș,Ionel Ilie Cont,. Jana Popa editura CD Press ,clasa a X-a
Pentru elevi:
 aceleași manuale

Mijloace de învățământ :
 videoproiector
 fișe de lucru

Activitatea pregătitoare de dinaintea lecției propriu zise:

Profesorul:
- pregătește setul de intrebări ,probleme pe care le va folosi în cadrul lecției
- asigură mediul propice necesar bunei desfășurări a activității
- pregătește videoproiectorul
- asigură planșele și fișele de lucru pentru elevi

Elevii:
- studiază cu atenție,materialul bibliografic recomandat de profesor, pentru lecția respectivă
- adresează profesorului întrebări suplimentare,pentru lămurirea tuturor problemelor puse în discuție

SCENARIUL DIDACTIC

Secvențele lecției și durata Activitatea profesorului Activitatea elevilor

-notează absențele,controlează -prezintă caietele de notițe


caietele elvilor și corecteză
1.Pregătirea pentru lecție: eventualele greșeli

t= 5 minute -anunță titlul lecției și etapele -urmăresc etapele ce se cer a fi


acesteia realizate
-notează pe tablă titlul și obiectivele -notează pe caiete titlul lecției
lecției
-Aparatele electrice au elemente -studiază cu atenție întrebările și
functionale parcurse de curentul formulează răspunsurile
2. Verificarea cunoștințelor electric, ele putand realiza :
teoretice,necesare bunei inchiderea, deschiderea sau -analizează răspunsurile date de
desfășurări a activității: comanda circuitelr electrice, colegi și le corectează(dacă este
protectia sau masurarea cazul)
t=10 minute parametrilor.
-caută soluții la întrebările puse de
profesor
2
-aparat electric de actionare, care
determina punerea in miscare a -urmăresc cu atenție explicatiile date
masinilor sau instalatiilor de profesor
-aparat electric de comanda, care
determina variatia unor marimi
electrice sau neelectrice si -raspund intrebarilor adresate de
contribuie la comanda unui proces profesor
-aparat de conectare care determina
inchiderea , deschiderea sau
comutarea unor circuite electrice
3.Desfășurarea lecției
-aparat electric de masura folosit
pentru masurarea unor marimi
t=25 minute
electrice
-aparat electric de protectie care
serveste la protectia instalatiilor -notează pe caiete notiunile date
electrice la supratensiuni,curenti de
scurtcircuit sau supracurenti
-aparat electric de reglare care
serveste la reglarea unui proces
tehnic prin modificarea programata
a unei marimi electrice

-face aprecieri asupra modului cum - urmăresc explicațiile date de


elevii au inteles principul de profesor
functionare al aparatelor electrice
4.Verificarea realizării
lecției - cere elevilor să prezinte caietele de
notițe - prezintă caietele de notițe
t=5 minute
- răspund la întrebările profesorului
- notează elevii în fișa de evaluare

-trage concluzii finale -raspund intrebarilor adresate de


5.Încheierea lecției: - verifica fixarea cunstintelor professor daca este cazul
parcurse
t=5 minute -urmăresc concluziile finale

întocmit dr.ing. Cioată Carmen

S-ar putea să vă placă și