Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Schifirnet Gabriela


Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala”Alexandru Vlahuta”
Data: 07.12.2023
Durata: 50 minute
Unitatea de învățare:Fenomene electrice si magnetice
Subiectul lecției: Tensiunea electrica.

Tipul lecției: de formare a competenței de achiziționare a cunoștințelor


Subcompetențe: Aplicarea cunoştinţelor despre curentul electric si circuitele electrice in definirea tensiunii electrice
Obiective operaționale: La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1 – să recunoasca elementele de circuit;
O2 –să definească tensiunea curentului electric si sa cunoasca expresia matematica, precizând semnificaţia
mărimilor care intervin, precum si unitatile de masura in S.I ;
O3 – să recunoască simbolurile elementelor de circuit;
O4 – să rezolve probleme simple aplicând formulele studiate.
Metode didactice: M1- ghicitoare; M2- experiment; M3- observația; M4- proiectul de grup; M5- instruirea asistată de calculator; M6- discuția colectivă, M7-
explicația; M8- lucrul pe text.
Forme didactice: F1- frontal; F2- individual; F3- în grup.
Forme de evaluare: inițială: E1- chestionare prin verificare; continuă: E2 - chestionare frontală; E3 - observarea activității elevilor; finală: E4 – notarea
activității elevilor.
Material didactic: fișe de lucru; fire conductoare,baterii,becuri,voltmetre,multimetre, proiector, ecran, laptop.
Scenariul lecției

Etapele lecției Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Forme și Forma de


Obiecti metode evaluare
ve didactice

Evocarea 2 min Profesorul face prezența. Împarte elevii Se așează în grupuri. Își pregătesc rechizitele. F1 E4
în grupuri. Verifică dacă au rechizitele F3
necesare toți elevii.
M1 E1
Le adreseaza elevilor cateva intrebari
8 min din lectiile anterioare precum : Raspund la intrebarile adresate de catre profesor M6
-Ce este circuitul electric? corectandu-i pe colegii care dau raspunsuri
M8
-Care sunt elementele de circuit? gresite
-Cum se simbolizează elementele de
circuit și ce rol au acestea?
-Cum se reprezintă un circuit electric
simplu?
Profesorul proiecteaza o fișa de lucru cu
urmatoarea ghicitoare ,care v a avea ca
scop captarea atentiei
:”Instrumentul ce masoara tensiunea,
In fizica voltmetru noi ii spunem .
Dar cum se conecteaza el,
O stim cu totii................
Profesorul informeaza elevii ca vor avea un
raspuns corect
Anunță tema și obiectivele lecției: Notează tema lecției în caiete, citesc și
3 min memorizează care sunt obiectivele lecției
„Tensiunea electrica”

Realizarea sensului Elevilor le este comunicat scopul lectiei F3 E3


propuse dupa care se defineste Elevii noteaza in caiete. M2
tensiunea electrică. De asemenea scrie
10 min formula de calcul a tensiunii electrice și
cu ajutorul elevilor demonstrează Elevii studiaza voltmetrele si multimetrele si isi
unitatea de măsură în S.I. Precizează noteaza in caiete modul de a afla tensiunea M3
instrumentul de măsură și modul de indicata de un voltmetru . F1
conectare al acestuia într-un circuit. Tensiunea electrica=valoarea calibrului /nr. de
diviziuni ale scalei x nr.de diviziuni citite
F1,F3 E3
Elevii analizeaza imaginea prezentata. M3

E2
Elevii îndeplinesc experimentul după indicațiile F3
profesorului. M2
Formulează concluzii pe baza celor observate cu
ajutorul profesorului si le noteaza:
Profesorul prezinta aceasta imagine si le
Experiment 1:Pe orice consumator scrie
solicita elevilor sa o studieze cu
tensiunea lui nominală, pentru care a fost
atentie,ulterior el evidentiaza faptul ca F1
construit.
bateriile de buzunar au diferite tensiuni M7
Dacă alimentăm consumatorul la o tensiune mai
electromotoare.
mică decât cea înscrisă pe el, el va funcționa mai
Profesorul propune efectuarea slab. S
urmatorului experiment: Orice consumator trebuie alimentat la o tensiune
Experiment 1: Masurarea tensiunii egală cu cea nominală, pentru o funcționare
normală (optimă). E3
nominale ,folosind bateriile prezentate in
imagine (anexa Fisa 1) Dacă alimentăm consumatorul la o tensiune mai
mare decât cea înscrisă pe el, el se poate
20 min Profesorul defineste notiunea de deteriora.
t.e.m ,precizand expresia matematica de
calcul si unitatea de masura in S.I.
Profesorul propune efectuarea Experiment2: Relația care exprimă bilanțul
urmatorului experiment: tensiunilor într-un circuit este:
Experiment 2: „Masurarea tensiunilor E = Ub + u
electrice”- profesorul prezintă elementele
montajului experimental, schema pe Experimental se poate determina numai
tabla, modul de lucru, fisa experimentala tensiunea electromotoare a sursei (E) și tensiunea
(anexa Fisa 2)
la bornele circuitului exterior (Ub).

Tensiunea internă (u) se determină din formula


tensiunilor:

u = E - Ub
Reflectia 7 min Formularea concluziilor lecției: Elevii verifica daca au dat raspunsul corect la
Subliniaza răspunsul corect la ghicitoare
ghicitoarea propusa la inceputul lectiei .
Verificarea atingerii obiectivelor puse la
începutul lecției.
apreciază şi notează elevii care s-au făcut Elevii isi noteaza tema
remarcaţi în timpul lecţiei
Profesorul propune tema pentru acasă.

S-ar putea să vă placă și