Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de activitate didactic

Liceul Teoretic Ion Creang,municipiul Chiinu


Profesoara: Valentina Lungu, grad didactic I
Disciplina Fizica
Clasa a XII-a B, profil real
Tipul leciei: De comunicare i nsuire de noi cunotine.

Tema leciei: Circuite serie RLC n curent alternativ

Obiective operaionale:
Dup activitatea didactic elevii vor fi capabili:
O1 s defineasc Legea Ohm pentru circuitele serie RLC n curent alternativ;
O2 s construiasc diagrama vectorial a tensiunilor circuitului neramificat al curentului electric
alternativ,dup o schem dat;
O3 s scrie n form general formula pentru tensiunea total a circuitului serie RLC dup
diagrama vectorial;
O4 s defineasc rezistena activ i reactiv;
O5 s descrie calitativ fenomenul de rezonan a tensiunilor.
Resurse
r1 Coninutul nvrii a fost alctuit pornind de la obiectivele fixate i n strns concordan cu
manualul de fizic clasa a XI-a i prevederile programei colare;
r2 Clasa este neomogen din punct de vedere al capacitilor de nvare. Se impune un ritm
moderat de parcurgere a sarcinilor stabilite;
r3 Condiii materiale necesare sunt asigurate de laboratorul de fizic.
Strategii didactice:
s1 Metode de instruire:conversaia, explicaia, experimentul demonstrativ,observarea;
s2 Materiale : Discul hartl, accesorii, surs de alimentare, cret colorat;
s3 Metodele i materialele vor fi combinate nct explicaia fenomenelor sa fie ntrit de
observaia direct.

Scenariul activitii didactice


Eveniment Activitatea de nvtur Coninutul
didactic Activitatea profesorului Activitatea elevului informaional
Captarea Anun titlul leciei noi i prezint n Devin ateni i observ
ateniei mod sumar materialul didactic existent la materialele
catedr
Enumerarea Face cunoscut elevilor planul leciei i Ascult i devin contieni de
obiectivelor faptul ca trebuie sa retin definiiile i obiectivele urmrite
legile fenomenelor studiate
Reactualizarea Solicit 2 elevi la masa profesorului care Elevii de la pupitru rspund la
cunotinelor i vor ocupa locurile la pupitrul ntrebri, dac nu cunosc
anterioare aparatului pentru concursul Brain - rspunsul cer ajutorul
Ring Explic regula jocului. colegilor.
Alege 2 ajutori din primele bnci pentru
monitorizarea rspunsurilor.

1
Profesorul propune s se continue Elevii rspund:
propoziiile sau s rspund la ntrebri
dup caz. 1 fenomenului de inducie
1.Generatorul electric produce curent electromagnetic.
alternativ pe baza
2. n cadrul conductor care se rotete 2. t.e.m. indus
uniform ntr-un cmp magnetic omogen,
ia natere
3. Legea Faraday pentru inducia 3.
electromagnetic este

4. Atenie la ecran: Atribuii formulelor ,e,i


a,b,c graficele corespunztoare

a) ;
b) ;
c) .

Rspuns: a) (2)
b) (3)
c) (1) cosinusoida
5. Ampermetrele i voltmetrele msoar efective a intensitii
valorile curentului alternativ, i a
tensiunii electrice.
6. Ce relaie exist ntre valoarea
efectiv a intensitii i amplitudinea ei ?
dar ntre U i Um

7. La baza funcionrii fenomenul de inducie
transformatorului st electromagnetic.

8. Coeficientul de transformare a
transformatorului este

9. Transformatoarele se clasific n - cobortoare de tensiune


U1>U2,K>1
- ridictoare de tensiune
U1<U2,K<1
- separatoare de tensiune
K=1.
10. Raportul dintre puterea n secundar i ... randamentul
puterea n primar se numete ... ? transformatorului

2
11. Raportul dintre tensiune i impedan Nu vor cunoate rspunsul,
reprezint deoarece apare o noiune
necunoscut impedan a.
Organizarea Roag pe elevi s treac la loc. Va ncepe i noteaz n caiete de pe
nvrii prelegerea: tabl, de pe ecran.
A aprut o noiune nou, pentru a-i
afla sensul fizic trebuie mai nti s
cercetm un circuit de curent alternativ cu
rezistor, bobin i condensator generator
de curent alternativ

;
;
;

R rezistena activ rezistena care


transform energia electric n alt tip de
energie,
rezistene
reactive
(reactane)
- reactana inductiv
- reactana capacitativ
Rezistenele consumatorilor care nu
transform energie electric n alt tip de
energie se numesc reactive.

Roag elevii s repete afirmaiile.


Se adreseaz elevilor:
La legarea n serie intensitatea
curentului n circuit este una i aceiai pe tot
Iar tensiunea total este egal cu suma circuitul.
tensiunilor pe fiecare poriune n parte.

Aceast ecuaie poate fi reprezentat prin


diagrama fazorial.

3
Ecuaia vectorial echivalent pentru
valorile efective ale tensiunilor este
Scriu n caiete. Pun ntrebri.

4
;
;
;
.

Deduc relaia

Dac aplicm regula triunghiului pentru


determinarea modulului tensiunii
efective

V rog s deducei, din expresia dat,


valoarea efectiv a intensitii curentului
innd cont de relaiile dintre U i O, i
expresiile pentru i

Atrage atenie la numitorul

tii voi oare ce reprezint aceast Rezistena


expresie ?

- Rezisten a total

- Impedana

Atunci Legea Ohm n cazul dat se


exprim prin relaia

5
ncercai s o definii. Definesc Legea Ohm pentru
circuitul serie RLC
Intensitatea curentului electric
n circuitul serie RLC este
direct proporional cu
tensiunea aplicat la capetele
circuitului i invers
proporional cu impedana.

Obinerea Va afia pe ecran enunurile a dou Rezolv problemele. A-1;


performanei probleme . i va cere rezolvarea lor. A-2;
La necesitate v-a ajuta elevii. A-3;
Pregtete simularea unui experiment pe .
calculator . .
n cazul acesta profesorul atrage atenia .
pe ecran: .
Mai nti demonstreaz graficul .
oscilaiilor tensiunii rezultante .
.
cnd inductana este egal cu 1H. .
n cazul acesta pune s calculeze valorile A-n.
i i s le compare.

n cazul acesta caracterul circuitului este


capacitativ
Dup observaie roag elevii s determine
pentru care valoare a inductanei din Ei nu cunosc condiia de
circuitul dat va avea loc fenomenul de rezonan a circuitului RLC
rezonan a tensiunilor.

Profesorul le atrage atenia c n cazul Rezolv


acesta Se d:

L=?

La primirea rezultatului schimb pe


simulator datele pentru L=2,536H i
demonstreaz fenomenul de rezonan a
tensiunilor.

n cazul acesta se vede clar c suma

Caracterul circuitului este pur activ.

6
Prin urmare s-ar prea c este unit la
surs doar rezistena activ. Acest
fenomen se numete rezonana
tensiunilor.

Scriu n caiete

Profesorul schimb punctul de msurare


dup rezistor. ntreab: Cum credei care
ar trebui s fie defazajul dintre tensiune si
curent ?

Profesorul le propune s determine pentru


schema iniial cu valoarea induciei
L=1H frecvena la care ar avea loc
rezonana tensiunilor.

ncearc s dea rspunsul: NU


este defazaj !

Elevii calculeaz

Se d: SI

La primirea rezultatului, profesorul


nlocuiete datele pe simulator i
activeaz simulatorul.
Tabloul corespunde cu cel anterior.

Profesorul roag elevii s formuleze o


concluzie.

7
Concluzie:
- n circuitul serie de curent
alternative RLC am
demonstrate Legea Ohm.
- Este mai uor de calculate
tensiunea rezultant a
circuitului cu ajutorul
diagramei fazoriale, dect
formulele pentru valorile
instantanee ale tensiunilor
i curenilor.
- Am nvat s determinm
rezistenele reactive i s
deosebim ntre ele i cele
active.
- Am observat fenomenul
de rezonan a tensiunilor

Asigurarea Informeaz clasa cu nivelul atins n


conexiunii asimilarea cunotinelor
inverse
Evaluarea Supune ateniei elevilor o aplicaie. Rezolv n caiete
performanei D sugestii
(Test pe fie)

Asigurarea Anun tema pentru acas


Reteniei i 51 p. 216 ()
Transferului De gsit relaia dintre L i C
De cercetat factorul de calitate. De
rezolvat
Ex.1,2 p. 218 din manual.

Bibliografia

1.Florin Ovidiu Clun, Capitole de Didactica fizicii, Editura Universitaii Alexandru Ioan Cuza Iai
2.Emanuil Tereja, Metodica general de predare : Fizica,Editura ARC,2001.
3.Gheorghe urcanu, Leonid Caireac, Victor Pgnu Manual de fizic clasa a XI-a, Ed. Lumina,
Chiinu 2004
4.Ion Botgros, Viorel Bocancea, Vladimir Donici,Vladimir Sorocovici, Nicolae Constantinov, Manual
pentru clasele a X-a a XII-a Fizica, Cartier educaional.
5.Gh.I.Reabovolov, N.P. Dadaeva, V.A. Curganova Culegere de probleme de fizic, m. Chiinu
Lumina 1989
6.Pr. dr. ing. Alexandru Fransua, Inginer Sanda Cnescu, Electrotehnica i electronica, Manual pentu
licee de specialitate ,Ed. Tip. Cim. Cimilia, 1993.

S-ar putea să vă placă și