Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Scoala Gimnaziala, Comuna Baba-Ana


Profesor: Pasol Elena Alina
Disciplina: Biologie
Clasa: a VII-a
Data:
Unitatea de învățare: Funcții de relație. Sistemul nervos.
Subiectul lecției: Cerebelul și diencefalul
Tipul lecției: mixtă
Metode si procedee didactice: observația, conversația, explicația, jocul didactic,
problematizarea;
Materiale didactice: manualul digital, tabla interactivă, planșe digitale, fișe
concepute în format electronic;
Forma de activitate: frontală, individuală;
Competențe specifice/Rezultate ale învățării vizate: 2.2., 3.1., 4.1., 4.2.;
Obiective operaționale:
O1: Să localizeze cerebelul și diencefalul.
O2: Să identifice structura cerebelului și diencefalului.
O3: Să menționeze rolurile cerebelului și a diencefalului.
Locul desfășurării lecției: on-line

DESFĂȘURAREA LECȚIEI:
ETAPELE ACTIVITATE ACTIVITATE ELEVI OBSERVAȚII
LECȚIEI PROFESOR
1. Captarea Salută elevii, apoi face Răspund la prezență.
atenției prezența. Comentează afirmația afișată pe
https://www.youtube.com/ ecran.
watch?
v=Yi_5xbd5xdE&list=RDC Recunosc sportiva de
MUCTl3QQTvqHFjurroKx performanță – Nadia Comăneci.
exy2Q&start_radio=1&t=0 https://www.allocine.fr/film/fich
Ați recunoscut personajul? efilm_gen_cfilm=109847.html
Cum ajung sportivii
campioni la tenis, fotbal sau Răspund solicitărilor adresate de
gimnastică? către profesor.

Colaborează cu elevii și
conduce discuția spre
noțiunile dobândite în ora
anterioară.
2. Reactualizarea CONVERSAŢIE de Completează, pe baza
cunoştintelor verificare: indicațiilor oferite, fișa de lucru
din clasa virtuală.
-Rezolvarea unei fișe de
lucru electronice, din
Google Classroom.
3.Anunţarea temei şi a
obiectivelor În urma reactualizării Observă și identifică segmentele
1)Discuţie noțiunilor de bază din ora trunchiului cerebral.
introductivă anterioară, proiectează o
planșă cu structura externă a
trunchiului cerebral,
indicând o structură nouă – Notează titlul lecției în caiete.
talamusul – structură
nervoasă a Diencefalului.

Anunță titlul lecției și


obiectivele propuse.
2)Transferul
cunoştinţelor Prezintă cu ajutorul Urmăresc atenți explicațiile
imaginilor proiectate și a profesorului.
unui scurt video, structura
externă, internă și rolurile
cerebelului și diencefalului.
Realizează, pe tabla
interactivă o parte din schiţa
lecţiei.

-Completează schiţa lecţiei - Notează schița lecției în caiete.


pe tablă;

Revine la sportivii de Realizează activitatea practică și


performanță și asociază formulează concluzii.
funcția cerebelului cu
reglarea preciziei mișcărilor.
Propune realizarea unei
activități practice.

4.Fixarea - Cere elevilor să asocieze - Asociază structura cu


cunoştinţelor/ structurile afișate pe o funcția specifică.
Realizarea feed-back- coloană cu funcția, dintr-o
ului altă coloană.
- Supraveghează buna
desfăşurare a activităţii.

5.Evaluarea - Face aprecieri asupra


performanţelor activităţii elevilor;
-Îndrumă elevii să citească
acasă lecţia şi din manual.

S-ar putea să vă placă și