Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Național “Mircea cel Bătrân” Constanța


DISCIPLINA: Tehnologia informaţiei şi comunicaţiilor
PROFESOR: GIUGLEA LAURA
PRACTICANT: MANOLE DANA
DATA:
UNITATEA DE ÎNVǍŢARE: APLICAŢIA EXCEL
TITLUL LECŢIEI: Functii Standard
TIPUL LECŢIEI: Comunicare de noi cunoştinţe
CLASA: a VIII-a
LOC DE DESFĂŞURARE: Online (Google Classroom/Google Meet)
DURATA: 40 minute
NIVELUL INIŢIAL AL CLASEI:
- elevii şi-au însuşit toate noţiunile teoretice legate de utilizarea editorului de foi de calcul -Microsoft Excel;
- elevii şi-au însuşit toate noţiunile teoretice legate de utilizarea opţiunilor de formatare şi gestionare a datelor din foile de calcul;
COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:
1. Identificarea părţilor componente ale unei formule;
2. Dezvoltarea deprinderilor de a lucra cu formule în aplicaţia Excel;

COMPETENŢE SPECIFICE CONSOLIDATE:


Noțiunea de funcție
Utilizare funcţiilor, asistentul de funcţie
Funcţii de tip dată, timp
Funcţii statistice
Funcţii matematice şi trigonometrice
Funcţii logice
STRATEGIA DIDACTICǍ:
• RESURSE PROCEDURALE:
- metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, demonstraţia, exerciţiul,
observaţia;
- forme de organizare: frontal / colectiv, frontal / individual;
• RESURSE MATERIALE: videoproiector, calculator, caiet, fişe de lucru
BIBLIOGRAFIE:
1. Manual digital: https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VIII-a/Informatica%20si%20TIC/RURJVFVSQSBESURBQ1RJ/
SECVENŢA STRATEGIA DIDACTICǍ
LECŢIEI
(DOZARE) ETAPE DE INSTRUIRE

ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE FORME RESURSE


PROFESORULUI ELEVILOR ŞI DE MATERIALE
PROCEDEE ORGANIZARE
Moment Verifică condiţiile Se pregătesc pentru lecţie. Conversaţia Frontal/ Colectiv
organizatoric necesare unei desfăşurări Verifică resursa materială - calculator
(2 ‘) optime a lecţiei. Verifică calculator, caietul.
materialul didactic.
Reactualizarea Reactualizează Răspund profesorului. Îşi Conversaţia Frontal/ Colectiv - caiet
cunoştinţelor cunoştinţele necesare reactualizează cunoştinţele. - calculator
(3 ‘) lecţiei: Sunt atenţi.
1.Pentru ce este utilizată
aplicaţia Excel?
2. Ce conţine registru de
lucru?
3. Prin ce se identifică
poziţia unei celule în cadrul
foii din calcul şi de cine este
data?
5. Ce introducem în celule?
Captarea atenţiei Anunţă titlul şi îndeamnă Scriu pe caiete titlul lecţiei. Conversaţia Frontal/ Colectiv - videoproiector
(2 ‘) elevii elevii să-l scrie în Sunt atenţi. euristică - caiet
caiet.
Precizează obiectivele şi
modul de desfăşurare al
lecţiei.
Organizarea situaţiilor Explică noile cunoştinţe Sunt atenţi. Scriu în caiete Conversaţia Explicaţia Frontal/ Colectiv - caiet
pentru dobândirea de noi referitoare la părţile noile cunoştinţele. Problematizarea - fişe de lucru F1, F2
cunoştinţe componente ale unei Parcurg fişele de lucru F1, Demonstraţia - fişe de lucru F_SUM
(25 ‘) formule, ordinea F2. Exerciţiul - videoproiector
executării operaţiilor; Sunt atenţi la explicaţiile - calculator
modificarea unei formule profesorului.
introduse. Execută la îndemnul
Demonstrează cu ajutorul profesorului sarcinile din
fişelor de lucru F1, F2 fișe
cunoştinţele teoretice Întreabă despre modul de
predate. rezolvare unde nu au înţeles.
Sunt atenţi.Scriu în caiete
noile cunoştinţele.

Fixarea noilor cunoştinţe Îndeamnă la rezolvarea Parcurg fişa de lucru FL. Conversaţia Frontal/ Individual - fişa de lucru
şi realizarea feedback- fişei de lucru FL. Sunt atenţi la explicaţiile Exerciîţiul Frontal/ Colectiv - calculator
ului Parcurge împreună cu profesorului. Observaţia
(8 ‘) elevii fişa. Explică Întreabă despre modul de - plan de interogare
eventualele neînţelegeri rezolvare unde nu au înţeles
apărute în parcurgerea Rezolvă cerinţele fişei de
fişei de lucru şi urmăreşte lucru FL.
rezolvarea fişei de lucru Sunt atenţi.
FL de către elevi. Formulează mental
Verifică realizarea răspunsurile. Răspund.
sarcinilor. Îşi însuşesc observaţiile
Pune întrebări referitor la profesorului.
noile cunoştinţe însuşite.
Punctează împreună cu
elevii elemente din lecţia
parcursă. Face observaţii.
Apreciză activitatea.
CONŢINUTURILE SISTEMATIZATE ALE LECŢIEI

Funcţie = formulă specială scrisă anterior care ia o valoare sau mai multe valori, execută o operaţie şi
întoarce o valoare sau mai multe valori. Se folosesc singure în formule sau ca părţi componente în
formule mai mari.

Sintaxa funcţiei: =nume_functie(lista argumente) de zone de celule), separate prin , sau ;


• Inserarea unui funcţii:
• Insert – Function
• clic pe fx
• direct în bara de formule, prin tastare
• cu ajutorul asitentului de funcţie:
• Lista de argumente poate fi unul sau mai multe argumente (constante, referinţe de celule sau
referinţe de pe bara de Standard

Există 2 tipuri de funcţii :


-Funcţii predefinite (create de autorii aplicaţiei şi sunt furnizatate împreună cu aplicaţia)
-Funcţii utilizator (create de utilizatorii aplicaţiei pentru a rezolva sarcini – cerinţe specifice
prelucrărilor sale de date)
Utilizare funcţiilor, asistentul de funcţie
– Asistentul de funcţie generează următoarea ferestră:
Aici putem selecta una din cele 10 funcții, care se utilizează mai des. Dacă funcția necesară
nu-i în listă, atunci deschidem lista de categorii.
Utilizarea funcţiilor, asistentul de funcţii – Categorie funcţii:

 Most Recently Used


 All
 Date&Time
 Math&Trig
 Statistical
 Lookup&Reference
 Database
 Text
 Logical
 Information

Funcţiile aplicaţiei Excel


Biblioteca de funcţii conţine 10 clase de funcţii:
FISA DELUCRU –F1
Completați tebelul cu funcția potrivită
FISA DE LUCRU –F2
Calculați media cu ajutorul funcției potrivite.
PLAN DE INTEROGARE- CONEXIUNEA INVERSA
1. Ce sunt functiile?
2. Pentru ce este nevoie de a utiliza funţiile? Care sînt cele mai des utilizate funţii?
3. Care după părerea voastră e cea mai uşoară metodă de a întoduce o funcţie

FIŞĂ DE LUCRU – F1
Să se calculeze pornind de la x dat: 2+x, x*4, x/2, (x+x)/2, (x+2*x)/2

FIŞĂ DE LUCRU – F2

1. Să se calculeze Nota finala pornind de la Nota1 şi Nota2 obţinute de elevii clasei a X-a la un concurs.
Nr. Crt. Numele si Clasa Unitatea scolara Not Nota2 Nota
prenumele a1 finala
elev
1 Moscalu 8 Colegiul 7.00 8.00
Teodora Național “Mircea cel
Bătrân”
2 Tudor 8 Colegiul 6.50 7.00
Alexandra Național “Mircea cel
Bătrân”
FIŞĂ DE LUCRU FL

Să se calculeze TOTAL PRET cunoscând datele:


 preţ produs;
 bucăţi (vândute) prima zi;
 bucăţi (vândute) a doua zi;
 bucăţi (vândute) a treia zi;
Se va calcula şi CANTITATEA VANDUTA IN CELE TREI ZILE

Plan de interogare – Conexiunea inversă

1. Care este simbolul cu care trebuie să înceapă orice formulă editată?


2. Într-o aplicaţie Excel, o modificare a valorilor numerice care participă la calcule, într-o formulă, va conduce automat la recalcularea rezultatului?
3. Care este ordinea de executare a operaţiilor într-o formulă?
4. Ce modalităţi de introducere a formulelor există?
5. Ce tipuri de operatori pot fi folosiţi într-o formulă de calcul?
6. Ce tipuri de operanzi pot fi folosiţi într-o formulă de calcul?
7. Care sunt paşii de introducere a unei funcţii?

S-ar putea să vă placă și