Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Victoria Jelimalai


Grupa:_____
Disciplina: TIC, TPI
Unitatea de învăţare: Aplicaţia software specializată pentru calculul tabelar, Excel
Tema: Editarea formulelor
Tipul lecţiei: predare de cunoștințe
Loc de desfăşurare: laboratorul de informatica
Competenţe generale: Dezvoltarea deprinderilor moderne de utilizator

VALORI ŞI ATITUDINI :
• Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice tehnologiei informaţiei şi a comunicaţiilor
• Exprimarea unui mod de gândire creativ, în structurarea şi rezolvarea sarcinilor de lucru
• Înţelegerea impactului tehnologiilor informatice în societate precum şi a conexiunilor
dintre tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor şi alte obiecte de studiu.

Competenţe specifice: la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să:


- 1.2. Utilizarea opţiunilor de formatare şi gestionare a datelor din foile de calcul
- 1.3. Utilizarea formulelor şi a funcţiilor
- 1.7. Realizarea unor aplicaţii practice

Metode şi procedee didactice: expunerea, conversaţia frontală şi individuală, explicaţia,


problematizarea, munca independentă, modelarea, exerciţiul aplicativ
Mijloace didactice: fişe de lucru, calculator, videoproiector
Tipuri (moduri) de activitate: individual, frontal, pe grupe
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili să:

O1. să definească noțiunea de formulă (expresie)


O2. să identifice tipuri de termeni ce pot apărea într-o expresie
O3. să identifice operatorii folosiţi in Excel
O4. să identifice tipurile de expresii
O5. să cunoască ordinea efectuării operaţiilor în Excel

Bibliografie: -Tehnologia informatiei si a comunicatiilor- manual pentru clasa a X-a –


Ed.Niculescu
-adrese electronice: www.edu.ro.

1
DESFÃŞURAREA LECŢIEI

Nr. Metode şi
Etapele lecţiei Activitatea profesorului şi strategiile folosite Activitatea elevului
Crt. mijloace

1 Moment Profesorul solicită informaţii privind absenţii, motivul Elevul de serviciu informează Conversaţia,
organizatoric absenţelor. diferite aspecte: absenţii etc.

3 minute;

2 Captarea atenţiei Profesorul întreabă elevii câteva noțiuni despre conținutul Răspund întrebărilor Conversaţia
5 minute unui registru de lucru, despre foaia de calcul, modul în care e profesorului interogativă
împărțită aceasta , componentele ferestrei Excel, cum
efectuam aplicații de formatare asupra unei celule.
3 Anunţarea titlul Notează titlul pe tablă: „Editarea formulelor”. Elevii primesc fişe cu noua
lecţiei şi lecţie şi fac notări adiţionale
competenţele.
2 minute;
4 Transmiterea de Profesorul prezintă cunoştinţele ca în Anexa 1 Comunică cu profesorul, Conversaţia
noi cunoştinţe notează în caiete/foi Explicatia
25 minute Identifică situaţii care justifică expunere
necesitatea formatării datelor. Conversaţie
Demonstraţie;
Exerciţiul;
5 Feedback-ul Distribuie individual testele elevilor Rezolvă sarcinile de lucru
activităţii primite; Solicită detalii
10 minute organizatorice.
6 Încheierea activității Face aprecieri cu privire la activitatea elevilor Elevii reţin observaţiile
5 min Profesorul împarte fişa elevilor cu tema pentru acasă (Anexa profesorului.
2) Primesc tema pentru acasă şi
încheie sesiunea de lucru.

2
ANEXA 1

Editarea formulelor

O formulă (expresie) este o combinaţie de termeni şi operatori de calcul;


Orice formulă se comunică începând cu semnul “ = “.
O formulă , expresie de calcul este o combinaţie de termeni şi operatori.
Ca termeni pot apărea:
- constante, ex. =6+4
- adrese de celule (referinţe), ex.= 2*C5
- funcţii Excel ,ex: max, min
Operatorii indică tipul de calcul care va fi efectuat cu elementele unei formule.
Tipuri de operatori operatorii
operatori aritmetici +, -, *,/,^,%
operatori de comparaţie <,>,<=,>=,=,<>
operator de tip text-operatorul &
de concatenare a două texte ex.AN&TON->ANTON
operatorii de referinţă [:] (doua puncte)-operator de referinta a unui domeniu
sau zona ex.A7:B12 (se refera la toate celulele dintre
cele doua adrese)
[,] (virgula) –operator de reuniune ex: B5,D7:D9
[ ] (spatiu)- operator de intersectie ex:B5:B15
A7:D7conduce la B7

În funcţie de rezultatul formulei se pot defini următoarele tipuri de expresii:


-numerice rezultă un număr
-logice –rezultă o valoare de adevăr (TRUE pentru adevăr şi FALSE pentru fals)
Exemplu: =5>4 returnează true
-tip şir de caractere rezultă un text
-de tip adresă rezultă o adresă sau un domeniu

În formulele din Excel se utilizează doar paranteze rotunde.


Exemplu: = 64^(1/2)
O formulă este evaluată de la stânga la dreapta iar ordinea efectuării operaţiilor este pe 7 nivele:
1. operatorii de adresare
2. -(număr negativ) sau %
3. ^ (ridicarea la putere)
4. * (înmulţire) şi /(împărţire)
5. +adunarea şi –scăderea
6. & concatenarea
7. operatorii relaţionali

Exercițiul 1:
1. Deschideţi un registru de calcul nou şi numiţi-l EXERCITII.
2. Redenumiţi o foaie de lucru cu numele FORMULE
3. Introduceţi expresiile numerice, logice, de tip şir de caractere şi de tip adresă, din
exemplele date în lecţie, începând cu celula C5:
C5=6+4 C6=2*C5 C7=5>4 C8=64^(1/2)
4. Salvaţi.

Exercițiul 2: În registrul EXERCITII, redenumiți a doua foaie de lucru cu numele PRODUSE; să


se creeze tabelul cu următoarea structură:
Denumire Valoare
Nr. Crt. Bucăți Preț
produs total

Cerințe:

1. Coloana Nr. Crt. se va completa automat.


2. Să se completeze tabelul cu datele pentru 5 produse fără coloana Valoare total.
3. Să se calculeze Valoare total
ANEXA 2

Aplicaţie

1. Deschideţi programul Microsoft Excel


2. În foaia de calcul Fructe, creați tabelul de mai jos:

Volumul vânzărilor de fructe pe Trim. I-2012


Fructe Ianuarie Februarie Martie Total/fruct
Mere 123 741 69
Banane 452 852 102
Kiwi 478 963 100
Rodii 324 823 852
Pere 69 357 197
Mandarine 102 1236 654
Ananas 100 547 963
Struguri 159 852 823
Grepfruit 987 197 357
Portocale 321 654 123
Prune 852 324 478
Căpșuni 197 69 324
Cireșe 654 102 69
Piersici 963 324 102

3. Utilizând formule de calcul sau funcții, calculați:


a. Cantitatea totală vândută pentru fiecare fruct în parte pe cele 3 luni;
b. Media cantităților de fructe vândute în fiecare lună în parte;
c. Cantitatea totală de fructe vândute pe Sem I.
d. Care este fructul vândut cel mai bine și în ce lună?
e. Care este fructul vândut cel mai prost și în ce lună?
f. Care este numărul cantităților de fructe care depășesc 100, în cele 3 luni?
4. Adăugați la dreapta tabelului coloanele: Preț/kg, TVA și Volum vânzări
5. Completați coloana Preț/kg cu date fictive.
6. Sortați alfabetic tabelul după denumirea fructelor.
7. Calculati TVA-ul știind că este 19% aplicat la Preț/buc.
8. Calculați Volum vânzări în funcție de Total/fruct, Preț/buc și TVA
9. În foaia de calcul Diagrame, reprezentați grafic datele din coloanele Fructe și Total/fruct,
respectiv Fructe și Volum vânzări
10. Salvați cu Volumul vânzărilor de fructe. Trimiteți prin e-mail fișierul la adresa clasei
voastre.

S-ar putea să vă placă și