0% au considerat acest document util (0 voturi)
226 vizualizări4 pagini

Proiect Didactic

Acest document prezintă un plan de lecție despre funcții în Excel. Lecția are ca obiective să definească noțiunea de funcție, să identifice componentele unei funcții în Excel și să clasifice funcțiile în categorii. Profesorul va prezenta exemple de funcții din diferite categorii și va rezolva exerciții cu elevii pentru a-i ajuta să înțeleagă aplicarea funcțiilor.

Încărcat de

Anastasia Malancea
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
226 vizualizări4 pagini

Proiect Didactic

Acest document prezintă un plan de lecție despre funcții în Excel. Lecția are ca obiective să definească noțiunea de funcție, să identifice componentele unei funcții în Excel și să clasifice funcțiile în categorii. Profesorul va prezenta exemple de funcții din diferite categorii și va rezolva exerciții cu elevii pentru a-i ajuta să înțeleagă aplicarea funcțiilor.

Încărcat de

Anastasia Malancea
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

Proiect didactic la informatică

Data: __________
Profesor: Malcoci Andrei
Clasa : a VIII- a
Timp: 45 minute
Unitate de învățare: FORMULE ȘI CALCULE
Conținut: FUNCȚII
Tipul lecţiei: de formare/dezvoltare a competenței de aplicare a cunoștințelor;
Subcompetenţe:
Identificarea funcțiilor predefinite ale aplicațieide calcul tabelar;
Utilizarea funcțiilor predefinite pentru rezolvarea problemelor de matematică, fizică,
prelucrarea textelor.
Obiective operaţionale: La finele lecţiei elevii vor fi capabili să:
OO1- Să concepem termenul funcţie în aplicaţiile de calcul tabelar;
OO2- Să identificăm componentele unei funcţii de calcul tabelar;
OO3- Să clasificăm funcțiile pe categorii;
OO4- Să descriem funcţiile frecvent utilizate în calculul tabelar;
Metode și procede didactice:
explicația, demonstrația, acrostih, lucru cu manualul, exercițiul, problematizarea,
conspect de reper.
Materiale didactice : Manualul, Prezentarea P.P, Caietul, Tabla, fişa de aplicaţii

Secve Ob.
nțele op. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluare
lecției Timp.
2 min Salut elevii. Verific prezența și nivelul de Salută profesorul. Fac Orală
pregătire a elevilor de lecție. Creez ultimele pregătiri de lecție.
atmosferă de lucru. Ascultă atent indicațiile
profesorului.
2 min • Scrieți în caiete termeni utilizaţi în Completează în caiete Calificative
cadrul Aplicaţiei EXCEL, ce încep acrostihul.
cu literele cuvîntului „FORMULE”
• Formulați definițiile noțiunilor Explică noțiunile menționate
menționate
3 min Verificarea temei de acasă: Prezintă tema pentru acasă.
• Ce temă ați studiat la lecția
precedentă?
• Ce ați avut de pregătit?
• Ce întrebări aveți ? Dau întrebări dacă este cazul.
7 min Sarcina 1 Îndeplinesc sarcina frontal, Răspunsuril
Ce formulă se va scrie? scriu răspunsurile pe tablă e elevilor

Analizează tabelul și scriu


Ce formulă folosim pentru TOTAL?
răspunsul
Evocarea

Cum procedăm în cazul cînd vor fi Explică că pentru a calcula


• 25 de produse, pentru mai multe valori
• 50 de produse, utilizând doar formule este
• 100 de produse? dificil și necesită mult timp
Sarcina 2
De calculat media notelor pentru fiecare elev Explică modul de rezolvare
utilizând formulele

1 min Anunț tema lecției și obiectivele: Notează tema lecției în caiete.


Funcții Citesc și memorează
OO1- Să concepem termenul funcţie în obiectivele lecției.
aplicaţiile de calcul tabelar;
OO2- Să identificăm componentele unei
funcţii de calcul tabelar;
OO3- Să clasificăm funcțiile pe categorii;
OO4- Să descriem funcţiile frecvent
utilizate în calculul tabelar;
O4 Motivarea studierii temei Răspund la întrebare, dau Verbală
10 • Unde ați folosit noțiunea de funcție? exemple
min • Dați exemple
Lucrul cu manualul Caută în manual definiția de
Găsiți noțiunea de funcție Funcție
• Funcţie = formulă specială scrisă Ascultă explicațiile
anterior care ia o valoare sau mai profesorului
O1 multe valori, execută o operaţie şi
întoarce o valoare sau mai multe
valori. Se folosesc singure în formule
sau ca părţi componente în formule
mai mari.
O2 • Sintaxa funcţiei: Își notează sintaxa și modul
=nume_functie(lista de înserare a funcțiilor
argumente)
• Lista de argumente poate fi
unul sau mai multe
argumente (constante,
Realizarea sensului

referinţe de celule sau


referinţe de zone de celule),
separate prin , sau ;
• Inserarea unui funcţii:
direct în bara de formule, prin tastare
cu ajutorul asitentului de funcţie:
Insert – Function
clic pe fx de pe bara de Standard

O3 Funcțiile pot fi de două tipuri: Notează tipurile de funcții în


- Funcţii predefinite caiete
(create de autorii aplicaţiei şi sunt
furnizatate împreună cu aplicaţia)
- Funcţii utilizator
(create de utilizatorii aplicaţiei pentru a
rezolva sarcini – cerinţe specifice
prelucrărilor sale de date)

7 min Exemplific categoriile de funcții ale Completează tabelul în caiete


aplicației Excel. (Anexa 1)
Prezentarea a câtorva exemple de fiecare Privesc atent, ascultă și dau Corectitudin
categorie de funcție: (Anexele 2-5) întrebări ea
Rezolvarea Sarcinii 1 prin aplicarea Rezolvă sarcina împreună cu răspunsurilo
funcțiilor profesorul r elevilor
O1 Sarcina 1: Calculați media notelor elevilor Rezolvă execrițiul propus în Răspunsuril
O2 aplicând funcțiile respective. caiete și la calculator e din tabele
O3 Sarcina 2: În ce domenii se pot utiliza funcții
O4 în Excel.
13 Se realizează feedback- ul lecției Citesc obiectivele propuse și
min (verificarea nivelului de realizare a formulează răspunsuri
Reflexia

obiectivelor) demonstrând realizarea lor


Anunțarea temei de acasă: Notează tema de acasă
• De învățat: § 2.4 Funcții pag 39
• De repetat: § 2.3 Evaluarea
formulelor.
• De rezolvat: ex 11, 12 pag 44
Notarea
elevilor
Scenariul lecţiei

S-ar putea să vă placă și