Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Clasa:
Disciplina: Informatica
Profesor:
Unitatea de învățare: Subprograme
Subiectul lecției: Funcții și proceduri în mediul de programare Scratch
Tipul lecției: sistematizare a cunostintelor
Scopul lecției: formarea de noi priceperi şi deprinderi la rezolvarea problemelor utilizând
subprograme în mediu de programarea vizuală Scratch
Durata:
Competenta specifică:
- Percepția științifică a metodelor de implementare a algoritmilor prin programarea imperativă
și prin programarea orientată pe obiecte;
- Elaborarea și depanarea în medii vizuale didactice de programare a algoritmilor de comandă
cu executanții.
Subcompetenţe:
- Implementarea subalgoritmilor în mediile vizuale de programare.
Obiective operaționale:
 să definească corect fără ajutorul profesorului subprograme în Scratch;
 să utilizeze corect desinestătător subprograme pentru rezolvarea problemelor;
 să elaboreze programe în mediul de programare vizuală Scratch utilizând subprograme.
Metode de învăţământ:
 Conversația, Metoda euristică, Demonstrarea, Conspecte de reper, Analiza, Comparația,

 Problematizarea, Observația independentă, Cercetarea în grup, Algoritmizarea, Exercițiul,

Mijloace de învăţământ:
 clasa de calculatoare; soft: MVP Scrath manualul; fişe cu probleme.

Bibliografia:
1. Scratch , MIT Media Lab, Massachusetts Institute of Technology, 2014//
http://scratch.mit.edu/
2. Рындак В. Г., Дженжер В. О., Денисова Л.И., Проектная деятельность школьника
в среде программирования Scratch. Учебно-методическое пособие // Оренб. Гос.
Ин-т Менедмента. Оренбург, 2009
Scenariul lecţiei
Durat
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Formele de învăţare Activitatea elevilor
a, min
- salutarea elevilor
 Răspund la apel, îşi
- stabilirea absenţilor ;
pregătesc cele
Moment - asigurarea ordinii şi disciplinei în clasă ;
Individual necesare 1
organizatoric - crearea condiţiilor didactico-materiale necesare bunei desfăşurări a
lecţiei (verificarea calculatoarelor);

Anunţarea temei şi  Ascultă, fac notiţe


 Scriu tema la tablă şi anunţ obiectivele lecţiei În colectiv, individual 2
obiectivelor lecţiei
Reactualizarea Voi aminti la elevi tema lista. 6
cunoştinţelor,
priceperilor şi
individual
deprinderilor
însuşite anterior

Comunicarea Individual  ascultă şi notează


noilor cunoştinţe În colectiv, cele prezentate sau
În grup notate pe tablă de
către profesor şi pun
întrebări cu care
explice contextul în
care se va desfăşura
lecţia;
15
Cu ajutorul programului Scratch vom definini diferite funcţii. Cum trebuie să fie
făcut acest lucru urmăriţi instrucţiile de mai jos.  elevii soluţionează
cerinţele propuse de
În colectiv, profesor
Individual

In caseta respectivă se indică numele funcţiei, la fel după apăsarea butonului Options
putem alege variabile necesare şi tipul lor de date.

În colectiv,
Individual
Mai jos este aplicată metoda similării:
Elevilor li se propune blocuri de funcţii create, trebuie de le urmat şi de examenat
aceste funcţii, pentru a înţelege specificul de lucru al lor.
Funcţiile pentru studierea:

În colectiv,
Individual

În colectiv,
Individual
https://scratch.mit.edu/projects/110186224/#editor
https://scratch.mit.edu/projects/110168075/#editor

Program principal şi apelul funcţiei

În colectiv,
Individual
 Rezolvă problema,
introduc la calculator
Analizează programe
şi o testează
propuse

Trebuie să-le reproduceţi la calculatorul d-ră şi să explicaţi destinaţia (ce face)


fiecării funcţiei.

Este dată o listă de 5 numere întregi trebuie de aflat suma, produsul lor utilizînd  Cîte un elev di 4
Fixarea noilor funcţii. fiecare grup prezintă
cunoştinţe În colectiv, subprogramul la
În timp ce elevii lucrează, profesorul supraveghează activitatea şi îi sprijină, Individual tablă, ceilalţi le
eventual, pe elevii mai puţin pregătiţi. analizează şi intervin
- obţinerea performanţelor echivalează cu achiziţionarea efectivă a noilor în caz de necesitate 14
cunoştinţe, deprinderi priceperi
- asigurarea feedback-ului indică tocmai acest lucru, adică dacă învăţarea
sau formarea s-a produs şi dacă obiectivul a fost atins
Acest lucru se realizează în diverse modalităţi:
- confirmarea unor răspunsuri bune în cadrul rezolvării problemelor  introduc la calculator
propuse; şi o testeaza
- verificarea orală a câtorva elevi;
Urmărim probleme din fisa de lucru.
Se fac aprecieri şi sunt evidenţiaţi elevii care au rezolvat corect tema
Concluzii. Gradul de realizare a obiectivelor stabilite se apreciază pe parcursul evaluării
 Discută, pun întrebări
Realizarea performanţelor, care este formativă.Pe această bază se realizează întregul proces, în Individual 2
feedback-ului aşa fel încât obiectivele instruirii să fie atinse de toţi elevii sau de marea majoritate.
 Analizezi programele elaborate, răspund la întrebările elevilor
Anunţarea temei  Anunţ tema de acasă: -încercaţi să le implementaţi în Pascal  Notează în caiet tema
Individual 1
pentru acasă pentru acasă.
Fişă de lucru

1. Se citesc două numere întregi m şi n . Se cere să se tipărescă cel mai mare divizor comun
şi cel mai mic multiplu comun al lor.
Observaţie : pentru calculul celui mai mare divizor comun se va folosi o funcţie care
primind ca parametri de intrare două numere returnează cel mai mare divizor comun al
lor.

2. Se citeşte un vector cu n componente numere întregi. Se cere să se tipărească cel mai


mare divizor comun al lor.
Observaţie :
 Se va folosi funcţia de mai sus pentru calculul celui mai mare divizor comun;
 Subprogramul Citeste, care efectuează citirea de la tastatură a valorii lui n şi a
elementelor vectorului a ;
 Subprogramul Scrie, care efectuează afişarea elementelor unui vector;

3. Se consideră o listă ce conţine 10 elemente numere naturale. Se cere realizarea unui


program care înlocuieşte fiecare element cu cel mai apropiat număr prim faţă de acesta
care este strict mare.
Programul va conţine :
 Subprogramul Citeste, care efectuează citirea de la tastatură a valorii lui
10numere şi complectarea listei;
 Funcţia Prim, care verifică dacă valoarea primită printr-un parametru întreg este
număr prim. Rezultatul este de tip logic.
 Funcţia Det, care va determina cel mai apropiat număr prim strict mai mare, faţă
de o valoare întreagă primită printr-un parametru, folosindu-se apeluri ale funcţiei
prim. Rezultatul funcţiei este de tip întreg.
Exemplu :n=4 şi tabloul a=(5,16,32,8) se va afişa 7,17,33,11

S-ar putea să vă placă și