Sunteți pe pagina 1din 5

Unitatea colar: COLEGIUL TEHNIC COSTIN D.

NENITESCU CRAIOVA
Data:
Profesor: Nicula Manuela
Clasa: 10 D (Servicii)
Disciplina: Tehnologia informaiei i a comunicaiilor
Locul de desfurare: Laboratorul de informatic

Proiect didactic
Unitatea de nvare: Editorul de calcul tabelar Microsoft Excel
Tema: Crearea diagramelor
Tipul leciei: lecie mixt (verificarea cunotinelor, comunicare i nsuire de noi cunotine, formare de priceperi i
deprinderi);
Competene generale: Utilizarea aplicaiilor software specializate pentru calcul tabelar
Competene specifice:
(2.5): Utilizarea unor tehnici i procedee de realizare a diagramelor;
Obiective operaionale
Obiective cognitive:
O1: s defineasc noiunea de diagram
O2: s cunoasc principalele elemente care definesc o diagram (titlul, legenda, axe)
Obiective afective:
O3: s prezinte avantajele reprezentrilor grafice ale datelor
Obiective psihomotorii:
O4: s reprezinte datele numerice dintr-o foaie de calcul cu ajutorul diagramelor
Resurse:
Timp: 50 minute
Materiale: cret, tabl, caiet de notie, calculatoare, fie de lucru
Procedurale:
Metode de comunicare oral
Expunerea
Conversaia
Metode de aciune
Exerciiul
Demonstraia
Procedee de instruire
Explicaia n etapa de comunicare
Conversaia n etapa de fixare a cunotinelor
nvarea prin descoperire dirijat
Forme de organizare a activitii
Frontal
Pe grupe mici
Metode de evaluare
Probe orale
Verificare prin lucru individual
Material bibliografic de specialitate:
Manualul Tehnologia informaiei Informatic Tehnologii asistate de calculator pentru clasa a 10 a
liceu, Voicu, A.E., ova, R.A., Editura All Edicational, Bucureti, 2001
http://office.microsoft.com/training/training.aspx?AssetID=RC011185911048&pid=CR061831141048
Didactica predrii informaticii, Masalagiu C., Asiminoaiei I., Editura Polirom, Bucureti, 2004;
Evaluarea progresului colar de la teorie la practic, Stoica I., Editura Humanitas Educational, 2003;
Metode de nvmnt, Cerghit I., Editura Polirom, 2006.
Desfurarea activitii

Structura leciei pe secvene de instruire

Obiec
tive
op.
Dur
ata
Activitatea desfurat de profesor
Activitatea
elevilor
Metoda
de
nvm
nt
Evalu
are

10

Momentul organizatoric (2 min)
Se stabilete prezena i se verific dac sunt
asigurate condiiile didactico-materiale utile
desfurrii leciei.

Raporteaz
absenii.
Conversa
ia

Reactualizarea cunotinelor dobndite anterior
(7 min)
Profesorul adreseaz clasei ntrebri:
1. Ce sunt funciile Excel?
2. Care este forma general a unei funcii
Excel?
3. Ce argumente poate avea o funcie?
4. Care sunt cele mai utilizate funcii?
Descriei aceste funcii.

Profesorul noteaz elevii care au rspuns la ntrebri.
Rspund la
ntrebri
1. Funciile
reprezint o
metod rapid
de a introduce
formule de
calcul
complexe.
2. nume_funcie(a
rgumente)
3. Argumentele
unei funcii pot
fi: constante,
adrese de
celule, domenii,
funcii.
4. Cele mai
utilizate funcii
sunt: SUM
returneaz suma
argumentelor,
PRODUCT
returneaz
produsul
argumentelor,
AVERAGE
returneaz
media
aritmetic a
argumentelor,
MIN cel mai
mic argument,
MAX cel mai
mare argument.
Conversa
ia
Oral

Captarea ateniei clasei i enunarea obiectivelor
Ascult profesorul.
Conversa
ia

(1 min)
Profesorul anun titlul leciei, obiectivele
operaionale i modul de desfurare a activitii.

O1
O2
O3
15

Comunicarea noilor cunotine
Profesorul red definiia diagramei i pune accent pe
avantajul pe care l ofer reprezentrile grafice.
Utiliznd retroproiectorul, profesorul prezint practic
etapele crerii unei diagrame i descrie fiecare etap.

Sunt ateni la
explicaiile
profesorului i
intervin n cazul n
care au ntrebri.
Urmresc
demonstraia
realizat de
profesor.
Noteaz n caiete
explicaiile oferite
de profesor.
Expunere
a
Conversa
ia
Demonst
raia

O4 20
Fixarea, retenia i transferul noiunilor predate
prin aplicaii:
Elevii primesc fie de lucru n care li se cere s
execute urmtoarele sarcini:
1. Deplasai-v n folder-ul clasei voastre i creai
un folder cu numeleDiagrame.
2. Deschidei aplicaia Microsoft Excel i salvai
registrul de lucru care se deschide automat cu
aplicaia cu numele Situatie medii. Registrul va
fi salvat n folder-ul creat la punctul 1.
3. Completai prima foaie de calcul cu datele
prezentate n urmtorul tabel. Datele reprezint
mediile pe cele dou semestre la disciplina
Matematic, la 7 clase de-a 10-a.

Medii
10
A 10 B 10 C 10 D 10 E
10
F
10
G
Semestr
ul I
8.2
4 7.93 7.47 8.02 8.87
8.1
5 7.75
Semestr
ul II
7.3
2 8.33 8.83 9.22 6.76
7.4
5 9.21
4. Creai o diagram de tip coloan pentru
compararea mediilor din cele dou semestre.
Stabilii titlurile:

pentru diagram Medii la
matematic
axa X - Clase
axa Y Medii;
legenda s fie amplasat n partea
dreapt a diagramei
amplasai diagrama n foaia de calcul
curent.

5. Salvai modificrile fcute.

Suplimentar pentru elevii care termin prima
aplicaie.
1. Completai a doua foaie de calcul cu datele din
tabelul urmtor:
Etnie Procente
Efectueaz sarcinile
de lucru.
Exercii
ul
Practi
c
romani 60
rromi 8
maghiari 11
secui 4
francezi 2
nemti 2
turci 1
alte 12
Creai o diagram cu structur radial dup aceste
date. Titlu diagramei s fie Componena etnic a
populaiei Romniei. Amplasai diagrama ca foaie
nou cu numele Etnii.















3









2
2. Selectai foaia 2 i formatai celulele din
cmpuri astfel: textul aliniat la centru, caractere
de dimensiune 12, aldin. Informaiile din
coloanaProcente s fie aliniate la centrul
celulei.
3. Formatai pagina astfel: format A4, orientarea
paginii tip Vedere; marginile: stnga 1.5 cm;
dreapta, sus, jos: 1 cm; antet, subsol 0 cm.
4. Salvai modificrile fcute.

Profesorul urmrete:
- efectuarea sarcinilor de lucru i corectitudinea
rezolvrii acestora;
- capacitatea elevilor de a realiza sarcinile trasate
i ajut acolo unde este cazul;
- conduita elevilor la lecie.

Recapitularea i sistematizarea coninuturilor
rezumatul leciei
Se adreseaz clasei ntrebri:
a) Ce este o diagram?
b) Pentru ce sunt utile diagramele?
c) Care sunt paii pe care trebuie s-i
parcurgem pentru a crea o diagram?
d) Dac modificm datele pe care le-am
reprezentat grafic, trebuie s crem o nou
diagram pentru a reflecta noile valori?

Se vor face aprecieri individuale i colective
asupra activitii desfurate, elevii care au
activat n timpul orei sunt notai.
Efectueaz sarcinile
de lucru.











Elevii rspund la
ntrebri.








Elevii sunt ateni la
aprecieri i la
recomandrile
fcute de profesor.
Exercii
ul











Convers
aia








Convers
aia
Practi
c











Oral

S-ar putea să vă placă și