Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

LECTIA PENTRU
DOBÂNDIRE DE NOI CUNOŞTINŢE

I. Date de identificare a lecţiei

Şcoala Gimnazială Novaci


Disciplina: Tehnologia Informaţiei şi a Comunicaţiilor
Clasa: a VII a A
Profesor: Băieşiu Niculina Eugenia
Unitatea de învăţare: Calcul tabelar - Excel
Tema: Introducere date. Formatare de celule.
( tip de conţinut, aspect celulă, borduri şi umbrire, aliniere conţinut. Tabel: creare
tabel prin prezentarea structurii, îmbinare de celule, inserare/ştergere linii şi coloane).
Timpul : 50 min
Data : 20.02.2015

II. Componentele lecţiei

Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunoştinţe


Locul de desfăşurare: Laboratorul de informatică

 Competenţe specifice :
- Cunoaşterea principiilor de utilizare elementară a aplicaţiilor de calcul tabelar;
- Aplicarea operaţiilor necesare prelucrării unui text;
- Aplicarea operaţiilor necesare calculului tabelar.
 Obiective educaţionale:
 Obiective cognitive:
- să cunoască modalităţile de utilizare ale foilor de calcul şi modalităţile de
prelucrare a textelor;
- să cunoască facilităţile puse la dispoziţie de aplicaţia Excel;
 Obiective afective:
- să înţeleagă necesitatea cunoaşterii acestei aplicaţii;
- să conştientizeze că aplicaţia Excel îi poate ajuta să-şi rezolve
diverse probleme practice;
 Obiective psihomotorii:
- să utilizeze corect aplicaţia Excel pentru aplicarea şi verificarea
unor formule şi aspecte matematice;
- să aplice corect facilităţile puse la dispoziţie de această
aplicaţie.

 Obiective operaţionale :
O1. – să utilizeze aplicaţia Excel pentru rezolvarea unor probleme practice;
O3. – să se familiarizeze cu instrumentele puse la dispoziţie de această aplicaţie
pentru rezolvarea unor probleme de matematică cât şi pentru rezolvarea unor
probleme practice;

 Strategii didactice :

Principii didactice:
- principiul participării şi învăţării active;
- principiul asigurării progresului gradat al performanţei;
- principiul conexiunii inverse;
1
Metode de învăţământ:
- metode de comunicare orală: expunere, conversaţie, problematizare;
- metode de acţiune: exerciţiul, învăţare prin descoperire;

Procedee de instruire
- explicaţia în etapa de comunicare;
- învăţarea prin descoperire, prin rezolvare de probleme;
- conversaţia de consolidare în etapa de fixare a cunoştinţelor;
Forme de organizare:
- Frontală, de grup şi individuală;

Forme de dirijare a învăţării:


- dirijată de profesor si independentă;

Resurse materiale:
Material bibliografic:
- Doru Popescu Anastasiu – Tehnologia Informaţiei şi a
Comunicaţiilor, Manual pentru clasa a V –a, Editura L&S Info-mat
Bucureşti 2012;
- Carmen Mincă, Alina Boca, Corina Ciobanu – Tehnologia
Informaţiei şi a Comunicaţiilor – Caiet de laborator pentru clasa a
V-a, Editura L&S Info-mat Bucureşti 2012
- Carmen Petre ş.a. – Metodica predării informaticii şi tehnologiei
informaţiei ;
- Laboratorul de informatică

Metode de evaluare:
- Evaluare formativă: întrebări orale;
- Fişa de lucru;
- Platforma AEL;
- Videoproiector.

III. „Scenariul didactic”

 Moment organizatoric:
- întocmirea proiectului didactic;
- pregătirea setului de întrebări;
- pregătirea aplicaţiei practice;
A) Organizarea şi pregătirea clasei:

- verificarea frecvenţei;
- verificarea existenţei resurselor materiale;
B) Achiziţionarea noilor cunoştinţe:

 Captarea atenţiei clasei;

Explicarea unor facilităţi ale aplicaţiei Excel, precum calculul tabelar şi utilizarea unor funcţii
matematice şi statistice

 Comunicarea titlului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale;

Prezentarea titlului lecţiei, a obiectivelor operaţionale precum şi explicarea importanţei


cunoaşterii acestei aplicaţii şi utilitatea ei în anumite domenii de activitate profesională, în
special în sfera ecnomică

2
Introducere date. Formatare de celule.
( tip de conţinut, aspect celulă, borduri şi umbrire, aliniere conţinut. Tabel: creare
tabel prin prezentarea structurii, îmbinare de celule, inserare/ştergere linii şi coloane).

Introducere date

Datele in Excel se inserează în celula activă.

Tipurile de date acceptate de Excel sunt :


- Date de tip numeric
- Date de tip text
- Date de tip procent
- Date de tip dată calendaristică

Formatarea de celule
Este operaţia prin care se atribuie diverse caracteristici datelor din celule.
Se realizează cu comanda:
Pas 1 : se selectează datele ce vor fi formatate ;
Pas 2 : clic dreapta pe selecţie;
Pas 3 : din meniul de context se alege opţiunea Formatare celule ;
Pas 4 : se setează caracteristicile dorite;
Pas 5 : Se acţionează butonul OK.

Caseta Formatare celule conţine următoarele file :


Număr – stabilirea formatului de dată;
Aliniere – conţine facilităţi pentru alinierea textelor în celule;
Font – conţine operaţii pentru formatarea fontului datelor din celule;
Bordură – permite adăugarea de borduri(chenare) datelor din celule;
Umplere – permite adăugarea de fundal datelor din celule;
Protecţie – conţine opţiuni pentru protecţia datelor din foaia de calcul.

Îmbinarea celulelor
Se realizează astfel:
Pas 1 : se selectează celulele ce vor fi îmbinate ;
Pas 2 : clic dreapta pe selecţie;
Pas 3 : din meniul de context se alege opţiunea Formatare celule ;
Pas 4 : În fila Aliniere se bifează opţiunea Îmbinare celule;
Pas 5 : Se acţionează butonul OK.

Inserare/ştergere linii şi coloane

Pas 1 : se selectează linia/coloana ce vor fi inserate sau şterse ;


Pas 2 : clic dreapta pe selecţie;
3
Pas 3 : din meniul de context se alege opţiunea Inserare sau ştergere, după caz ;

 Dirijarea învăţării şi obţinerea performanţei;

Se realizează prin prezentarea prin intermediul platformei AEL a lecţiei Formatarea


datelor

 Asigurarea feed-back-ului învăţării.


Se realizează prin setul de întrebări:

Nr.
Întrebare Răspuns aşteptat
crt
Care sunt tipurile de date care se pot
Datele sunt de următoarele tipuri :
1. insera în celule în cadrul aplicaţiei
Text, numeric, procent şi dată calendaristică.
Excel ?
Este operaţia prin care se atribuie
diverse caracteristici datelor din celule.
Se realizează cu comanda:
Pas 1 : se selectează datele ce vor fi formatate ;
Ce este Formatarea celulelor şi cum se Pas 2 : clic dreapta pe selecţie;
2.
realizează această operaţie ? Pas 3 : din meniul de context se alege opţiunea
Formatare celule ;
Pas 4 : se setează caracteristicile dorite;
Pas 5 : Se acţionează butonul OK.

Se realizează astfel:
Pas 1 : se selectează celulele ce vor fi
îmbinate ;
Pas 2 : clic dreapta pe selecţie;
Cum se realizează îmbinarea
3. Pas 3 : din meniul de context se alege
celulelor ?
opţiunea Formatare celule ;
Pas 4 : În fila Aliniere se bifează
opţiunea Îmbinare celule;
Pas 5 : Se acţionează butonul OK.
Inserare/ştergere linii şi coloane
Pas 1 : se selectează linia/coloana ce
vor fi inserate sau şterse ;
Cum se inserează sau se şterg linii şi
4. Pas 2 : clic dreapta pe selecţie;
coloane ?
Pas 3 : din meniul de context se alege
opţiunea Inserare sau ştergere, după caz ;

C) Sistematizarea şi consolidarea cunoştinţelor

 Asigurarea retenţiei şi transferului de cunoştinţe

Folosind aplicaţia calculator elevii vor realiza un set de aplicaţii conţinute în Fişa de
lucru.

S-ar putea să vă placă și