Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecie

Data
Disciplina
Profesor
coala
Clasa

: 28 aprilie 2015
: Informatic
: Rusen Andreea-Mariana
: Colegiul Naional Sfantul Sava, Bucureti
: X a

Profil,specializare

: real, matematic-informatic

Unitatea de nvare

: Tablouri unidimensionale

Tema leciei

: Sortarea prin interschimbare.

Tipul leciei
: De fixare i consolidare
Durata leciei
: 50 de minute.
Locul de desfurare : Laboratorul de informatic.

Competene generale:
2. Identificarea datelor care intervin ntr-o problem i a relaiilor dintre acestea.
3. Elaborarea algoritmilor de rezolvare a problemelor.

Competene specifice:
2.1. Identificarea necesitii structurrii datelor n tablouri.
2.2. Prelucrarea datelor structurate n tablouri.
2.3. Utilizarea fiierelor text pentru introducerea datelor i extragerea rezultatelor.
3.1. Prelucrarea datelor structurate n tablouri.

Obiective operaionale:
Elevii vor fi capabili la sfritul leciei :
s reproduc i s explice noiunea de tablou unidimensional ;
s neleag exemplele date i s elaboreze algoritmi pentru aplicaiile propuse.

Strategii didactice:

Principii didactice:
- Principiul participrii i nvrii active
- Principiul asigurrii progresului gradat al performanelor i nlturarea treptat a punctelor de sprijin
- Principiul conexiunii inverse

Metode de nvmnt
- Metode de comunicare oral: conversaia, explicaia, problematizarea
- Metode bazate pe aciune: studiul de caz, nvarea prin descoperire, algoritmizarea, exerciiul, problematizarea

Procedee de instruire:
- Explicaia n etapa de comunicare
- nvarea prin descoperire, prin rezolvarea de probleme
- Conversaia de consolidare n etapa de fixare a cunotinelor

Metode de evaluare: evaluare continu pe parcursul leciei, autoevaluare (fia de lucru, calculatorul, platforma educaional)

Forme de organizare a nvrii: frontal, individual, pe grupe.


Forme de dirijare a nvrii: dirijat de profesor sau independent
Mijloace de nvare: tabla, calculatorul, fie de lucru individuale, reeaua de calculatoare, Internet, platforma online educaional .campion
Resurse materiale:
-

pedagogice - Metodica Predrii Informaticii


de specialitate- Emanuela Cerchez, Marnel erban, Programarea n limbajul C/C++, Ed. Polirom, 2005
oficiale - programa colar;
temporale - 50 minute;

psihologice:
- cunotine dobndite de ctre elevi la discipline corelate (Matematic, Informatic, TIC);
- colectiv eterogen (interesat de obiect);
- o grup de elevi (clasa mprit pe grupe)

Desfurarea leciei
Etapele leciei
1.

Activitatea desfurat pentru atingerea competenele vizate

Moment organizatoric
- pregtirea leciei:
- ntocmirea proiectului didactic
- pregatirea fielor de lucru
- organizarea si pregtirea clasei:
- verificarea frecvenei
- captarea ateniei clasei:
- anunarea subiectului pentru tema respectiv
- anunarea obiectivelor urmarite
- anunarea modului de desfasurare a activitii

2.

Verificarea temei pentru


acas i a cunotinelor
dobndite anterior

3.

Metode i
procedee
didactice

Captarea ateniei,
prezentarea titlului i
obiectivelor leciei noi

conversaia

activitatea profesorului: verificarea temei prin sondaj i prin ntrebri i a cunotinele elevilor, necesare
nelegerii coninuturilor ce vor fi comunicate n lecia nou:

Ce este un vector?

Cum se declarar vectorii?

Ce prelucrri am realizat pn acum cu elementele unui vector?

conversaia
problematizar

activitatea elevului: ascult ntrebrile i elaboreaz rspunsurile n concordan cu coninuturile asimilate


anterior i cu experiena dobndit n aplicarea acestora n exerciii i probleme.

activitatea profesorului: profesorul adreseaza o intrebare, prin a carei raspuns introduce noiuni despre tablouri
unidimensionale (vectori) i despre ce nseamn sortarea (cresctoare/descresctoare) a unui vector.

expunere,

Care este natura valorilor care se pot sorta?


R: orice valoare care aparine unui tip asupra cruia pot aciona operatorii relaionali (<,>,<=,>=).Se reamintete c
timpul teoretic n care un algoritm rezolv o problem depinde de numrul de operaii de baz executate (atribuiri,
comparaii) i se exprim n forma O(n), O(n2), O(n3), O(2 n),O(log2n), numit i complexitatea algoritmului.
-

4.

Transmiterea i nsuirea
cunotinelor

conversaie,
demonstraie,
poblematizare
observaie

activitatea elevului: ascult i noteaz cele prezentate sau notate pe tabl de ctre profesor i pune ntrebri
care s poat lmuri contextul n care se va desfura lecia.

activitatea profesorului:
- profesorul scrie pe tabl titlul leciei : Sortarea prin interschimbare(Metoda bulelor sau Bubble
Sort)
- Comunic obiectivele leciei
- Prezint:

Se citesc n numere ntregi folosind un vector v (n<50). Se cere s se ordoneze cresctor numerele din vector
i s se afieze rezultatul.
Algoritmul este urmtorul:
Se parcurge vectorul inversnd coninuturile componentelor alturate care nu sunt n ordinea dorit.
Procedeul se repet pn cnd are loc o parcurgere n care nu se face nici o inversare.
Observaii:
Ordonarea cresctoare a datelor prin interschimbare face ca valorile mici s migreze spre stnga iar valorile
mari spre dreapta.
Complexitatea algoritmului Bubble Sort este O(n) pentru situaia cea mai favorabil i O(n 2) n rest.
Exemplu :
Fie n=7 i v de forma :
12
3
8
41
Dup prima parcurgere :
3
8
12
1
Dup a doua parcurgere :
3
8
1
10
Dup a treia parcurgere :

10

10

41

12

41

activitate fron
modelare,
expunere, Inv
prin descoper
dirijat, exerc
demonstraie,
problematizar

3
1
8
5
10
12
41
Dup a patra parcurgere :
1
3
5
8
10
12
41
Dup a cincea parcurgere nu se mai fac inversri:
1
3
5
8
10
12
41
i acesta este vectorul sortat cresctor.

4.

Fixarea i consolidarea
cunotinelor dobndite

activitatea elevilor :
- Sunt ateni la precizrile profesorului i i noteaz n caiete.
- Elevii vor raspunde la intrebarea profesorului.

activitatea profesorului: profesorul solicit elevilor s rezolve exemplul in C++ , folosind cunotinele
dobndite:
-

activitatea elevilor : identific structurile de control necesare scrierii programului i propune soluii n care se
vor folosi informaiile primite;
#include<iostream.h>
void main()
{
int v[100],n,i,gasit,aux;
cout<<"n=";cin>>n;
for(i=1;i<=n;i++)
{
cout<<"v["<<i<<"]=";
cin>>v[i];
}
do
{gasit=0;
for(i=1;i<n;i++)
if(v[i]>v[i+1])
{
aux=v[i];
v[i]=v[i+1];
v[i+1]=aux;
gasit=1;

nvrii prin
descoperire, m
problematizr
metoda
algoritmizrii,
lucrare de lab

}
}while(gasit!=0);
for(i=1;i<=n;i++)cout<<v[i]<<" "; }
5.

Obinerea de performan
-

activitatea profesorului: accesnd platforma educaional online .campion, profesorul propune elevilor rezolvarea
n limbajul C++ a problemei de mai jos i ndrum, supravegheaz activitatea elevilor;

Asigurarea feedback-ului
Considerm un vector v cu n=2p (n<40, n numr par) numere naturale strict pozitive. Creai un ir de p
fracii astfel nct suma lor s fie maxim i le afiai.
Exemplu:
2
30
5
12
Se va afia:
100/1 30/2 12/5 8/7

100

Elevii vor descoperi cu ajutorul profesorului c fracia maxim din vector este max/min.
Pentru a rezolva se va ordona descresctor vectorul :
100 30
12
8
7
5
2
1
apoi se va scrie programul:
#include<iostream.h>
void main()
{ int v[40],p,n,i,aux,gasit;
cout<<"dati numarul de fractii";cin>>p; n=2*p;
cout<<"Dati numai numere naturale strict pozitive";
for(i=1;i<=n;i++)
{cout<<"v["<<i<<"]=";cin>>v[i];}
do{gasit=0;
for(i=1;i<n;i++)
if(v[i]<v[i+1])
{aux=v[i];v[i]=v[i+1];v[i+1]=aux; gasit=1;}
}while(gasit!=0);
for(i=1;i<=p;i++)cout<<v[i]<<"/"<<v[n+1-i]<<endl;}

metoda nv
descoperire,
metoda lucr
grupe mici,
problematiz
lucrare de lab

activitatea elevului, independen, la calculatori: utiliznd materialul didactic (calculatorul, notie, documentaii),
elevii vor scrie programul i vor accesa evaluatorul platformei pentru a verifica corectitudinea programului, obtinnd
un feedback imediat.

6.

Evaluarea cunotinelor
dobndite

activitatea profesorului: accesnd evaluatorul platformei .campion, profesorul verific modul n care a fost realizat
programul cerut i comenteaz eventualele erori apoi trece n revist reuitele i erorile frecvente, n ideea eliminrii
acestora;

metoda
conversaiei,
metoda expu

activitatea elevului: elevii rein i noteaz observaiile fcute


7.

Tema pentru acas


activitatea profesorului: profesorul precizeaz urmtoarea problema:

Scrieti un program care citete un vector v cu n numere naturale. S se ordoneze cresctor numai numerele
pare, cele impare rmn pe aceeai poziie.
Exemplu:Iniial
14
5
8
Dup sortare:

10

11

10

14

11

metoda conve

activitatea elevului: noteaz problema propusa spre rezolvare i indicaiile de implementare ale profesorului i
cere eventuale lmuriri suplimentare.
9

Feedback
Profesorul solicit elevilor s rspund n scris, la urmtoarele ntrebri:
3 termeni ( concepte ) din ceea ce au nvatat;
2 idei despre care ar dori sa nvete mai mult n continuare;
O capacitate, pricepere sau o abilitate pe care considera ei ca au dobndit-o n urma activitatilor de predare
invatare.

Tehnica 3-2-1
utilizat pentr
aprecia rezult
unei secvente
didactice sau
activitati.

S-ar putea să vă placă și