Sunteți pe pagina 1din 7

ROMÂNIA

MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE


Liceul ,,Demostene Botez” Trușești
Str. 2, nr.11, RO 717400, CIF 3373314, SIRUES 391772
Tel. 0231-567920, Fax 0231-567929
email: grupscolartrusesti@yahoo.com; web: www.dbotez.ro

PROIECT DE LECTIE

Data : 3.12.2018

Profesor diriginte: Frumosu Gabriela

Tema: Planificarea si dezvoltarea carierei

Subiectul: Ce imi doresc de la viata?

Clasa: a IX-a F

Durata: 50 minute

Competente specifice:

 Formarea si dezvoltarea capacitatii de autocunoastere;

 Dezvoltarea capacitatii de valorizare maxima a potentialului propriu;

 Stimularea motivatiei invatarii continue in scopul dezvoltarii propriei cariere;

 Dezvoltarea abilitatii de informare privind cariera;

 Formarea si dezvoltarea capacitatii decizionale;

 Armonizarea si exersarea propriului sistem de valori in acord cu cel social.

Obiective operationale:

Elevii vor fi capabili sa:


ROMÂNIA
MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE
Liceul ,,Demostene Botez” Trușești
Str. 2, nr.11, RO 717400, CIF 3373314, SIRUES 391772
Tel. 0231-567920, Fax 0231-567929
email: grupscolartrusesti@yahoo.com; web: www.dbotez.ro
O1 – sa precizeze daca s-au hotarat ce doresc sa faca in viata, enumerand factorii care au contribuit in luarea acestor decizii;

O2 – sa evidentieze rolul activ sau pasiv al parintilor in optiunea lor;

O3 – sa isi expuna parerea in legatura cu plecarea tinerilor in strainatate pentru a-si asigura un viitor;

O4 – sa precizeze daca ar alege optiunea plecarii in strainatate, motivand aceasta alegere;

O5 – sa evidentieze in ce masura ar putea sa se afirme in tara peste cativa ani daca ar urma domeniul dorit;

O6 – sa argumenteze daca in prezent cariera profesionala a unui tanar depinde de calitatile sale si de performantele obtinute la invatatura sau
de cunostinte si de bani.

Strategia didactica

● RESURSE PROCEDURALE:

 metode si procedee: conversatia, aprobarea, dezaprobarea, exemplul.

 forme de organizare: frontal, individual

● RESURSE MATERIALE: carti, reviste

BIBLIOGRAFIE:

1. Dragan, I., Margineanu, D., Petroman, P., – Educatia noastra cea de toate zilele, Editura Eurobit, Timisoara, 1992;

2. XXX Noi repere privind activitatea educativa. Ghid metodologic, 2002;

3. XXX Consiliere si orientare


ROMÂNIA
MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE
Liceul ,,Demostene Botez” Trușești
Str. 2, nr.11, RO 717400, CIF 3373314, SIRUES 391772
Tel. 0231-567920, Fax 0231-567929
email: grupscolartrusesti@yahoo.com; web: www.dbotez.ro

NR. ETAPELE OB. CONTINULTUL INFORMATIONAL AL LECTIEI STRATEGIA DIDACTICA


LECTIEI
CRT. OP.

DOZARE ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE SI FORME DE RESURSE


PROPUNATOAREI ELEVILOR PROCEDEE ORGANIZARE MATERIALE

1. Moment ∙ Se consemneaza absentele. ∙ Raspund la intrebari. conversatia frontal


organizatoric
∙ Verifica existenta resurselor ∙ Schimba
(2 minute) materiale. amplasamentul bancilor
sub forma de cadru
deschis.

∙ Se deplaseaza pentru a
forma grupe de lucru.

2. Motivarea “Viata omului este pretioasa numai ∙ Elevii citesc cu atentie conversatia frontal
textul si incearca o
ROMÂNIA
MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE
Liceul ,,Demostene Botez” Trușești
Str. 2, nr.11, RO 717400, CIF 3373314, SIRUES 391772
Tel. 0231-567920, Fax 0231-567929
email: grupscolartrusesti@yahoo.com; web: www.dbotez.ro

elevilor: atunci cand urmareste un ideal” posibila caracterizare a aprobarea individual


notiunii de plan de viata.
- sensibiliza- (Liviu Rebreanu) dezaprobarea

rea elevilor “Numai o data in a ta viata

- captarea Stai cu norocul fata-n fata


atentiei
Prinde-l atuncea cu putere,
(3 minute)
Leaga-l in lanturi, leaga-l in fiare,

Caci, daca-ti scapa din mana


atunci,

Cu orice putere nu-l mai aduci.”

(Mihai Eminescu)

3. Comunicarea ∙ Se propune abordarea a doua ∙ Elevii asculta cu atentie individual


obiectivelor aspecte de baza : si noteaza tema in caiete.
lectiei
- care ar fi planul de viitor privind
(2 minute) cariera profesionala si cum s-a
ajuns la luarea deciziilor?

- considerati ca o cariera
profesionala depinde numai de
calitatile omului, de performantele
ROMÂNIA
MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE
Liceul ,,Demostene Botez” Trușești
Str. 2, nr.11, RO 717400, CIF 3373314, SIRUES 391772
Tel. 0231-567920, Fax 0231-567929
email: grupscolartrusesti@yahoo.com; web: www.dbotez.ro

lui sau si de alti factori?

4. Desfasurarea O1 ∙ Se pun in discutie termenii de ∙ Elevii se implica activ conversatia frontal


dezbaterii cariera si plan de viata. in dezbaterea aspectelor
O2 propuse. exemplul individual
(20 minute) ∙ Aveti un plan de viitor in ceea ce
O3 priveste cariera voastra ∙ Explica si exemplifica. aprobarea frontal
profesionala? planurile lor de viitor.
O4 dezaprobarea individual
∙ Cine v-a influentat in acest sens? ∙ Argumenteaza de ce nu
s-au lasat influentati in exemplul
∙ Ce modele ati urmat? luarea deciziilor asupra
viitorului lor sau de ce s- conversatia
∙ Aveti posibilitatea de a opta au lasat influentati si de
singuri in ceea ce priveste viitorul catre cine? aprobarea
vostru?
∙ Enumera persoanele dezaprobarea
∙ Va influenteaza parintii in alese ca modele de viata
alegerea viitorului? In ce sens? si dau exemple de exemplul
calitati pe care acestea le
∙ Se pune in discutie posesivitatea au. conversatia
parintilor si libertatea copiilor in
luarea deciziilor. ∙ Sunt stimulati sa se aprobarea
exprime daca au
∙ Ce parere aveti despre valul de posibilitatea de a lua dezaprobarea
tineri care pleaca in strainatate singuri decizii in privinta
pentru a se realiza? Considerati ca viitorului.
au dreptate sa ramana acolo?
∙ Comenteaza rolul si
importanta parintilor in
ROMÂNIA
MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE
Liceul ,,Demostene Botez” Trușești
Str. 2, nr.11, RO 717400, CIF 3373314, SIRUES 391772
Tel. 0231-567920, Fax 0231-567929
email: grupscolartrusesti@yahoo.com; web: www.dbotez.ro

∙Ati alege sa plecati in strainatate? luarea deciziilor.


Ce motivatie aveti?
∙ Sintetizeaza avantajele/
dezavantajele implicarii
parintilor in orientarea
lor viitoare.

∙ Exemplifica si
motiveaza.

∙ Sunt stimulati sa se
exprime pana unde ar
trebui sa mearga
libertatea copiilor si daca
aceasta libertate
submineaza autoritaea
parintilor.

∙ Comenteazape baza
fenomenului de migratie
a tinerilor (exportul de
“materie cenusie” si de
forta de munca).

∙Motiveaza de ce/ de ce
nu ar emigra.

5. Reaalizarea O6 ∙ Considerati ca o cariera ∙ Comenteaza rolul si conversatia frontal


ROMÂNIA
MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE
Liceul ,,Demostene Botez” Trușești
Str. 2, nr.11, RO 717400, CIF 3373314, SIRUES 391772
Tel. 0231-567920, Fax 0231-567929
email: grupscolartrusesti@yahoo.com; web: www.dbotez.ro

feedback-ului profesionala depinde de calitatile importanta anumitor exemplul


omului, de performantele lui, sau factori in ascensiunea
(10 minute) de cunostinte sau bani? profesionala individual

∙ Exemplifica si
argumenteaza.

7. Concluzii O5 ∙ Credeti ca peste 10 ani, cand ar ∙ Exemplifica si conversatia frontal


trebui sa fiti angajati intr-un comenteaza alegerea
(5 minute) serviciu, lucrurile vor fi altfel si va facuta. exemplul individual
veti putea realiza profesional asa
cum doriti in tara?

8. Anuntarea ∙ Anunta tema: “Individualismul si ∙ Noteaza tema. frontal


temei pentru spiritul de echipa.”
ora urmatoare

(3 minute)

S-ar putea să vă placă și