Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECȚIE

Şcoala: Centrul de Studii Ștefan cel Mare și Sfânt- Școala Postliceală Sanitară Rădăuți
Profesor: Irimescu Elena Margareta
Domeniul: Sănătate și asitență pedagogică
Disciplina: Ființa umană și nursingul
Clasa : AMG I A
Data:
Unitatea de învățare: Nevoia de a bea şi a mânca
Titlul lecţiei : Independenta in satisfacerea nevoii
Tipul lecţiei: predare-învățare-evaluare
Timp: 50 de minute
Competenţe specifice:
C 2. Identifică problemele de dependență
Obiective operaţionale: la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
 1: să definească nevoia fundamentală
 2: să identifice factorii care influenţează satisfacerea nevoii
 3: să reţină necesitatile calorice ale omului sănătos
 4: să conştientizeze rolul nursei pentru mentinerea independentei
 5: să enumere manifestări de independenţă
Strategia didactică:
 Metode şi procedee: conversația, ciorchinele, explicația, munca independentă.
 Mijloacele de învăţământ: fișe de lucru, test, rebus
 Forme de organizare: activitate frontal, activitate individual, activitate în perechi
 Tipuri de evaluare: orală, scrisă
Bibliografie: Lucreția Titircă- Ghid de nursing cu tehnici de evaluare și îngrijiri corespunzătoare nevoilor
fundamentale - Vol. I, Editura Viața Medicală Românească, București, 2008
Desfășurarea lecţ iei
Etapele lecţiei / Obiective Conţinuturi Metode Materiale Forme de Evaluare
durata operaţionale organizare
Moment Salutul, prezența, pregătirea clasei și a frontal
organizatoric materialelor necesare
2’
Captarea atenţiei Oricarui organism ii este necesar sa
5’ ingere si sa absoarba alimente de buna explicaţia planşă frontal orală
calitate si in cantitate suficienta ,
pentru a-si asigura dezvoltarea ,
intretinerea tesuturilor si pentru a-si
mentine energia indinspensabila unei
bune functionari .
Reactualizarea
cunoştinţelor O1 Numește cele 14 nevoi fundamentale fișe de individual scrisă
2’ evaluare
Anunțarea temei Se notează titlul pe tablă foaie de
și a obiectivelor flipchart
2’
Realizarea O1 Independenta in satisfacerea nevoii .
sensului Organismul are nevoie de alimentatie Explicaţia frontal scris
O2 adecvata calitativ si cantitativ .
27’ Alimentatia trebuie sa cuprinda toti
O3 factorii necesari pentru mentinerea fișe de lucru individual scris
vietii si asigurarea functiilor
organismului : glucide , proteine,
lipide , vitamine, apa , saruri minerale .
Necesitatile calorice ale omului
sanatos.
Valoarea energetica a principiilor
alimentare :
- glucide – 4,1cal prin
metabolizarea unui gram
- lipide – 9,3 cal prin
metabolizarea unui gram
- proteine - 4,1cal prin
metabolizarea unui gram
frontal
Necesarul caloric pe 24 h in functie
de activitate :
- in repaus – 25 cal/kg corp/zi
- efort fizic usor -35 cal/kg
corp/zi
- efort mediu - 45 cal/kg corp/zi
- efort mare – 55 cal/kg corp/zi
Necesarul caloric pe 24 h in functie
de varsta :
- se creste necesarul caloric cu
20-30% pentru copii
- se scade cu 10-15% pentru
varstnici
- la femei este cu 10% mai mic
decat la barbat
- in starile febrile necesarul
caloric este marit cu 10%
- la sportive , in sarcina , alaptare
se creste necesarul caloric cu
30%
Necesarul caloric este de 2500-3000
cal/zi
Manifestari de independenta
1) Cavitatea bucala – dentitia
trebuie sa fie buna, mucoasa
bucala roza si umeda , limba
roz, gingiile de culoare roz si
aderente dintilor .
2) Masticatia – trebuie sa fie
usoara, eficace , cu gura inchisa
3) Reflexul de deglutitie
(inghitire) – trebuie sa fie
prezent
4) Digestia – trebuie sa fie usoara,
lenta .
5) Deprinderile alimentare- orarul
meselor (3 mese si 2 gustari cu
10 ore de repaus nocturn).
6) Apetitul – trebuie sa fie
prezent.
7) Satietatea (senzatia de satul) –
trebuie sa fie prezenta
8) Hidratarea – reprezinta
consumul de lichide in functie
de varsta
9) Simtul gustative – trebuie sa fie
prezent.
Rolul nursei pentru mentinerea
independentei :
- asistenta calculeaza necesarul
de calorii pe 24 h , in functie de
activitate , varsta si starea
fiziologica
- asistenta cantareste pacientul si
urmareste evolutia greutatii
- asigura echilibrul intre
alimentele energetice si cele
neenergetice (apa , vitamine ,
saruri minerale)

3 Reflecţie Concluzii, sistematizare.


3’ Aprecieri

4 Extensia ESEU- Rolul nursei pentru muncă


1’ mentinerea independentei independentă

S-ar putea să vă placă și