Sunteți pe pagina 1din 9

Plan de lecţie

Şcoala Postliceală Sanitară’’Ion Mincu”/Târgu Jiu


Profesor:M.I.:Stirbu Elena
Data :
Anul III D
Disciplina/Modulul: Conduita in urgentele medico-chirurgicale
Tema lecţiei: Îngrijire pacientilor care necesita resuscitare cardio-vasculara
Tipul lecţiei:comunicare/însuşirea de noi cunoştinţe
Scopul: însuşirea de noi cunoştinţe în legătură cu îngrijirea pacienţilor care necesita resuscitare cardio-vasculara
Durata lectiei:45’
 Locul de desfăşurare: Sala de demonstraţii (sala de curs)
Competenţe specifice:
1. Identifică probleme de dependenţă şi stabileşte diagnosticele de îngrijire (nursing) la pacient care necesita resuscitare cardio-vasculara
2. Evalueaza elementele de gravitate;
3. Aplică masurile de urgenta , intervenţiile proprii şi delegate;

1
4. Evaluează rezultatele îngrijirilor aplicate;
Competenţe derivate/operaţionale:
CD 1-Să definească noţiuunea de stop cardio-respirator
CD 2-Să ştie care sunt cauzele ce il determină ,
CD 3- Să ştie care sunt tipurile si clasificare lor,
CD 4-Să recunoască gravitatea în funcţie de semnele şi simptomele prezente;
CD 5-Să ştie care este tehnica masajului cardiac extern ,
CD 6 – Să ştie care sunt intervenţiile ce trebuie urmate într-un astfel de caz .;

Demersul didactic

Resurse procedurale:
 Explicaţia
 Conversaţia euristicã
 Activităţi pe grupe
 Activităţi practice
 Corelarea stilurilor de învăţare ale elevilor (auditiv, vizual, practic)
 Metoda ciorchinelui
Resurse materiale
 Catalogul/instrumente de scris
 Manual de specialitate
 Fişă de lucru
 Tabla
 Creta
 Laptop: imagini, video

Resurse umane:

2
 Profesorul
 Elevii (un număr de 27)
Forma de activitate :
 Frontal
 Individual
 Pe grupe
Dificultăţi anticipate: ritmul lent al elevilor, necesitatea explicaţiilor suplimentare, neîndeplinirea tuturor activităţilor planificate.
Principii didactice:
 principiul asigurării progresului gradat al performanţei;
 principiul conexiunii inverse;
 principiul participării şi învăţării active;
  principiul îmbinării teoriei cu practica;
  principiul sistematizării şi continuităţi;
Condiţii externe ale învāţārii - se vor însuşi noi cunoştinţe cu privire la îngrijirea pacienţilor cu tulburări comiţiale
Evaluare – fişă de lucru
Bibliografie
1. Programa şcolarã
2. Bibliografie de specialitate:

 Lucreţia Titircă, Îngrijiri speciale acordate pacienţilor de către asistenţii medicali, Editura Viaţa medicală românească,
Bucureşti, 2008
 Urgente medico-chirurgicale , Lucretia Titirca , Editura Medicala

3
SCENARIUL DIDACTIC

Nr Conţinutul informaţional şi demersul didactic Elemente de strategie didactică


. Evenimentul Forme de Durata
Resurse Resurse
crt didactic Activitatea profesorului Activitatea elevilor organizar
procedurale materiale
. e
1. Momentul Asigur ordinea, fac prezenţa, notez Se pregătesc pentru lecţie. Conversaţia Frontal 2 min
organizatoric absenţele şi pregătesc materialele Catalog,
necesare pentru lecţie. instrumente
de scris
2. Actualizarea unor Se reiau cunoştinţele anterioare Elevii răspund:
cunoştinţe privind ,,Îngrijirea pacientului cu
anterioare afectiuni respiratorii si circulatorii. 1. Def:-aparatul Frontal
Se vor adresa elevilor următoarele cardiovascular este Individual
întrebări: alcatuit din -inima,
1. Care sunt notiunile de vase sanguie (artere ,
vene si capilare ) si Conversaţia
anatomie si fiziologie sistem limfatic euristică
- Aparatul Explicaţia
referitoare la sistemul respirator e Exerciţiul
cardio-respirator. alcatuit din –cai
extrapulmonare 5 min
2. Cauzele bolilor ? (cavitate
nazala ,
3. Semne şi simptome faringe ,laringe ,
trahee,
4. Problemele pacientului bronhii) ,-
plamani (drept

4
si stang )

2. Cauzaele bolilor pot


fi multiple ,-depresia
respiratorie ,-leziuni
neurologice ,-
scaderea tonusului
musculaturii
respiratorii ,-boli
pleuropulmonare, -
edem pulmonar ,-
embolie pulmonara,
etc,
3. Semnele si
simptomele , -oprirea
miscarilor
respiratorii, -
incetarea batailor
inimii ,-absenta
pulsului la artera
carotida,-poloare,-
midriaza ,- pierderea
constintei,-relaxare
musculara cokpleta,
inclusiv
sfincteriana,etc
4.Problemele pacientului:
Dispnee pana la stop
respirator;
necoordonarea mişcărilor;

5
alterarea perfuziei tisulare;
deficit în autoîngrijire;
perturbarea debitului
cardiac;
potential de complicatii,
alterarea comunicării
verbale;
3. Anunţarea Voi anunţa tema lecţiei şi voi scrie Scriu titlul lecţiei.
subiectului lecţiei titlul pe tablă prezentând totodată Elevii receptează ce
şi a obiectivelor obiectivele urmărite. obiective trebuie atinse
operaţionale până la sfârşitul lecţiei. Observaţia Tablă, cretă,
Frontal
,,Îngrijirea pacienţilor care Învăţare prin fişele pe care
necesita resuscitare cardio- descoperire notează 5min
Conversaţia
respiratorie ”
euristică

4. Desfăşurarea Folosind metoda ciorchinelui voi Elevii sunt atenţi la


activităţii încerca să prezint elevilor explicaţiile primite şi
cunoştinţe noi referitoare la ,, notează cunoştinţele care le
Îngrijirea pacienţilor cu stop cardio sunt necunoscute.
respirator ”. Sunt atenţi la profesor şi
Anexa 1 răspund atunci când sunt
Tot în cadrul acestei lecţii voi solicitaţi. Explicaţia Tablă, cretă, Frontal 30 min
prezenta de asemenea şi obiectivele Elevii urmăresc filmuleţul şi Conversaţia laptop,
privind îngrijirea unui pacient cu imaginile. euristică filmuleţ
stop cardio-respirator: să i se asigure video, foto
funcţionalitatea si mobilitatea atat
cat este posibil;
să aplicam masurile de urgenta la

6
locul accidentului;
să fie protejat de traumatisme,
leziuni;
să i se reducă durerea ca frecvenţă şi
intensitate;
să stie care sunt semnele clinice;
să stie sa corde primul ajutor si
reanimare respiratorie ;
să ştie să execute corect masjul
cardiac extern ;
să fie capabil să recunoască semnele
de compicatii ;
În cadrul acestei lecţii vor dobândii
şi informaţii cu privire la
intervenţiile specifice în îngrijirea
unui bolnav cu stop cardio –
respirator :
să nu fie lăsat pacientul niciodată
singur in primele momente ;
bolnavul este aşezat în poziţie
corespunzatoare tehnicii care e
efectuata;
se practica mobilizarea in functie de
bilantul lezionar;
se desface gulerul , cravata, centura
pentru a favoriza respiraţia;
se elibereze caile respiratorii ;
se întoarce corpul sau capul într-o
parte, pentru a ajuta bolnavul să
respire
se monitorizează funcţiile vitale şi
vegetative;

7
se stie care sunt compicatiile si
contraindicatiile.

5. Obţinerea Voi împărţi fişe de lucru pentru a Elevii vor rezolva pe grupe
performanţei şi vedea dacă elevii au înţeles care cerinţele din fişa de lucru.
asigurarea feed- este conduita în îngrijirea unui
back-ului pacient cu traumatisme ale
membrelor.
Fişa din Anexa 1, la acesta vor
lucra pe grupe.
Fişa de lucru va cuprinde anamneaza
Explicaţia
pacientului, elevii urmând să
Conversaţia
stabilească: problemele de 5min
euristică
dependenţă ale pacientului-2, Fişe de lucru Frontal
Activitatea
obiectivele-2, intervenţiile-3, Pe grupe
practică
evaluarea.
Activităţi pe
Voi forma grupe de doi câte doi sau
grupe
patru. Fişa de lucru va trece pe la
Observaţia
fiecare grupă :
independentã
1. prima grupă stabileşte
Observaţia
problemele de dependenţă;
dirijatã
2. a doua grupă obiectivele;
3. a treia grupă intervenţiile;
4. a patra grupă evaluarea;
6. Tema pentru Cerinţele din fişa de lucru care nu Notează tema pentru acasă
acasă au fost rezolvate în clasă, rămân ca
temă. Foile de curs,
Se comunică anumite sugestii de materiale de 3 min
Frontal
rezolvare a acestora. scris

Observaţie:

8
Pe parcursul orei profesorul poate să efectueze modificări de la prezentul proiect de tehnologie didactică în funcţie de mobilitatea şi gradul de
asimilare al elevilor.

S-ar putea să vă placă și