Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Instituţia: COLEGIUL TEHNIC NR.1 VADU CRIȘULUI


Data: 24.05.2021
Propunător: PENTEA-POP RODICA
Durata: 50 minute
Clasa: a VI-a A
Disciplina: Consiliere şi orientare
Tema activităţii: Dezvoltarea abilității de relaționare armonioasă
Subiectul activităţii: ÎMPREUNĂ IMPOTRIVA BULLYINGULUI! SĂ LUĂM
ATITUDINE!
Tipul lecţiei: Consiliere de grup – formare de priceperi și deprinderi
Obiectiv fundamental: Schimbarea atitudinii față de situațiile de bullying
Obiective operaţionale:
O1: Să exprime mesaje empatice referitoare la persoane care trec prin situații de bullying
O2: Să dobândească informații despre bullying
O3: Să stabilească legătura dintre gânduri-emoții-comportamente specifice rolurilor implicate în
bullying
O4: Să propună comportamente de stopare a bullying-ului
O5: Să identifice persoane/resurse cărora se poate cere ajutorul în situații de bullying
Metode şi procedee didactice:
M1: Explicaţia
M2: Conversația euristică
M3 : Problematizarea
M4 : Exerciţiul
M5: Conversația catehetică
Instrumente de evaluare:
• Tabel cu emoții care sunt trăite în situații opuse; sunt analizate diferențele
• Evaluarea formativă prin conversația de verificare
Mijloace didactice:
• Fișă de lucru (anexa 1)
• Filmul Împreună impotriva bullyingului! https://www.youtube.com/watch?
v=tiypvkkn1sk&t=6s
• Instrumente de scris
• Smart Board
Bibliografie:
Vernon, A. (1998). Pșaport pentru succes în Dezvoltare Emoțională, Socială, Cognitivă și
personală a copiilor din clasele VI-VIII, Editura RTS, Cluj-Napoca;
Băban, A. (2001). Consiliere educațională, Editura PSINET, Cluj-Napoca;
Bonchiș, E. (1999). Metodica predării psihologiei în liceu, Editura Imprimeriei de Vest, Oradea;
Jigău, M. (coord.). Aria curriculara Consiliere și orientare, Institutul de Științe ale Educației,
Consiliul Național pentru Curriculum;
Lemeni, G., Miclea, M. (2004). Consiliere și orientare –Editura ASCR, Oradea;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

OBIECTI-
ETAPELE VE ACTIVITATEA ACTIVITATEA
METODE
ACTIVITĂŢII OPERA- PROFESORULUI ELEVILOR
ŢIONALE
1. Moment • Se asigură climatul de linişte
organizatoric. necesară desfăşurării optime a
activităţii.
• Se pregatesc materialele
necesare activității.
2. Pregatirea O1 M3 Elevii vizionează filmul Elevii vizionează
psihologică pentru Împreună impotriva filmul și identifică
activitatea nouă. bullyingului! să luăm atitudine situația prezentată.
cu scopul de captare a atenției și
de introducere în tematica
actvitității . Pe baza mesajului
transmis elevii sunt întrebați
despre ce cred ei că vom discuta
pe parcursul activității, cum se
numește fenomenul.
Durata: 15 minute
3. Anunţarea Se anunţă tema lecţiei: Fii tu
temei activităţii şi schimbarea! Este prezentat scopul
a obiectivelor activității, acela de a învăța cum
acesteia. se pot schimba situațiile de
bullying prin schimbarea
atitudinii, prin schimbarea
modului de raportare la
evenimentele și persoanele din
jur.
Durată: 2 minute.
4. Desfăşurarea O2 M1, M2 • Elevii sunt întrebați ce știu Elevii răspund
activităţii. despre fenomenul denumit întrebărilor despre
bullying. Li se explică etimologia bullying.
cuvântului (neologism
împrumutat din limba engleză,
provine de la ”bully” care
înseamnă huligan, bătăuș) și li se
solicită identificarea unor termeni
în limba română care fac referire
la acelși lucru: hărțuire,
intimidare, terorizare, brutalizare,
agresivitate repetată, tachinare,
jignire etc. Le sunt aduse la
cunoștință și explicate criteriile
prin care vorbim despre bullying
și nu doar despre agresivitate:
bullying-ul apare în mod repetat
asupra aceleiași persoane și există
un dezechilibru de forțe.
Bullying-ul nu presupune
existența unui conflict bazat pe o
problemă reală, ci pe dorința unor
persoane de a-și câștiga puterea și
autoritatea, punându-i pe alții într-
o lumină proastă. Fenomenul de
bullying poate fi inițiat de o
persoană sau de un grup de
persoane (mobbing), implicând un
raport de putere inegal, deoarece
victima, în cazul acestui fenomen
nu dispune de resurse (fizice,
psihologice, sociale) pentru a se
apăra.Victima pozează într-o
ipostază de regulă vulnerabilă,
care prezintă anumite slăbiciuni
M2 pe care bully-ul le poate exploata.
• Elevii sunt întrebați cum se
manifestă bullying-ul și li se
precizează că este de trei feluri: Elevii dau exemple
a) verbal: amenințări, batjocură, de situații de bullying
etichetări; prin care au trecut sau
b) psihologic: izolarea victimei, la care au fost
răspândirea de zvonuri; martori.
c) fizic: lovire, împingere.
Sunt întrebați frontal și rugați să
ridice mâna aceia dintre ei care au
trăit vreodată o situație de
bullying sau dacă au fost martorii
unei astfel de situații.
M4 Durata: 10 minute
• Elevii sunt rugați să facă
pereche cu cel mai apropiat coleg
și fiecare pereche primește câte o
fișă de lucru (anexa 1), pentru
completarea căreia trebuie să
colaboreze. În pereche, elevii
O2 Elevii sunt îndrumați pentru răspund pe rând
completarea următoarelor întrebărilor de pe fișa
întrebări, solicitându-se de lucru, după fiecare
M2 răspunsurile după fiecare: întrebare comunicând
- Ce credeți că a simțit personajul restului clasei
Ben în rolul de victimă? răspunsul.
Elevii au la dispoziție un tabel cu
emoții în care trebuie să marcheze
răspunsurile.
- Ce credeți că gândea Ben atunci
când era hărțuit? Elevii marchează în
- Ce comportamente avea în rolul tabel emoțiile trăite în
de victimă? rolul de victimă.
- Ce credeți că a gândit Ben când
s-a transformat din victimă în
O1 agresor? Elevii formulează
M4 - Marcați emoțiile pe care credeți gânduri ce pot fi
că le-a simțit Ben în rolul de atribuite personajului
M5 agresor. și identifică
Se pune la dispoziție același tabel, comportamentele
urmărindu-se diferențele între specifice.
răspunsuri și analizându-se
cauzele acestora. Se urmărește în
discuție necesitatea schimbării Elevii marchează în
gândurilor atunci când dorim să tabel emoțiile trăite
M3 schimbăm o emoție și un ca agresor.
comportament.
- Gândind ca un agresor, ce
comportamente a avut Ben?
- Ce gânduri credeți că l-a
determinat pe Ben să înceteze
comportamentele de agresor și să
devină prietenos cu victima?
Se insistă pe diferența între genul
de gânduri specifice rolurilor
diferite și pe consecințele
emoționale și comportamentale Elevii formulează
ale acestora. posibile gânduri ce
Se continuă cu atragerea atenției pot fi atribuite în
elevilor spre rolul de spectator sau roluri diferite și se
martor (bystander) la fenomenul evidențiază
de bullying, ceea ce face persoana consecințele
părtașă la situație, într-un mod emoționale și
O3 M2 pasiv și poate încuraja comportamentale ale
comportamentele de bullying. acestora.
Astfel, elevii sunt rugați să
O4 identifice cinci comportamente
prin care pot opri o situație de
bullying atunci când sunt martori
și, de asemenea, să identifice cui
pot cere ajutorul.
M5 Durata: 30 minute.
EVALUAREA ACTIVITĂȚII:
Elevii sunt întrebați: Elevii completează
- Despre am discutat azi? șișa de lucru cu cinci
- Ce idei ați reținut despre comportamente prin
bullying? care se poate opri o
- Ca să ne schimbăm atitudinea, situație de bullying și
unde este necesar să se facă identifică persoane
schimbarea? cărora pot cere
- Cum poate fi diminuat sau oprit ajutorul.
fenomenul de bullyiing?
Durata: 3 minute.
5. Aprecierea Se apreciază pozitiv contribuţia
elevilor şi elevilor şi li se multumeşte pentru
încheierea participare.
activităţii.
Anexa 1
► Discutând în pereche, marcați emoțiile pe care credeți că le-a simțit personajul Ben în rolul
de victimă:

neputință respins urmărit


rănit resemnat disperat
entuziasmat încrezător amenințat
vinovăție agitat umilit
speriat învins terifiat
jignit confuz descurajat
putere vânat acceptat
copleșit exclus curajos
rușinat disprețuit nesigur
tulburat abandonat supărat

► Ce credeți că gândea Ben când era hărțuit?


•__________________________________________________________________________
•__________________________________________________________________________
•__________________________________________________________________________
► Ce comportamente avea în rolul de victimă?____________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
► Ce credeți că a gândit Ben încât s-a transformat din victimă în agresor?
•__________________________________________________________________________
•__________________________________________________________________________
•__________________________________________________________________________
► Marcați emoțiile pe care credeți că le-a simțit Ben în rolul de agresor:
neputință respins urmărit
rănit resemnat disperat
entuziasmat încrezător amenințat
vinovăție agitat umilit
speriat învins terifiat
jignit confuz descurajat
putere vânat acceptat
copleșit exclus curajos
rușinat disprețuit nesigur
tulburat abandonat supărat

! Observați diferențe în răspunsurile oferite la cele două tabele? Dacă da, din ce motiv credeți
că apar? Ce trebuie schimbat ca să ne simțim diferit?

► Gândind ca un agresor, ce comportamente a avut Ben?___________________________


______________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
► Ce gânduri credeți că l-a determinat pe Ben să înceteze comportamentele de agresor și să
devină prietenos cu victima?
•__________________________________________________________________________
•__________________________________________________________________________
•__________________________________________________________________________
Atunci când ești martor sau spectator la un fenomen de bullying (bystander) faci parte din el,
într-un mod pasiv și care poate încuraja agresorul!

► Identificați 5 comportamente prin care puteți opri o situație de bullying atunci când sunteți
martori:
1. ________________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________________
► Cui se poate cere ajutorul?




S-ar putea să vă placă și