Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Grupa: Eema
Tema: Ziua Europeană a luptei împotriva traficului de persoane
Data: 20.10.2022
Durata: 45 min
Diriginte:
Scopul lecţiei: Conştientizarea principalelor surse de violenţă în rândul tinerilor.

Obiectivul general: recunoaşterea surselor de violenţă în rândul tinerilor.


Obiective operaţionale: la sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
 să stabilească comportamentele care exprimă violenţa;
 să definească violenţa, cu ajutorul profesorului diriginte;
 să identifice cauzele violenţei;
 să înţeleagă semnificaţia conceptului de violenţă sub diferite forme;
 să enumere metode prin care violenţa poate fi evitată;

Strategia didactică propusă pentru a fi folosită


Mijloace/ Resurse :
 Dicţionarul elevului;
 tabla;
Metode şi procedee
 conversaţia
 explicaţia
 descrierea
 problematizarea
Resurse bibliografice:
 Gabriela Lemeni, Mihaela Porumb (coordonatori) – „Consiliere şi orientare – ghid de educaţie pentru carieră”, Editura Asociaţia
de Ştiinţe Cognitive din România, Cluj Napoca, 2004;
 Daniela Sălăgean, Steliana Eliade (colectiv de autori) – „ Consiliere şi orientare pentru profesori diriginţi şi învăţători ” (auxiliar
didactic destinat ciclurilor primar, gimnazial şi liceal), Editura Eurodidact, Cluj Napoca 2007.

1
SCENARIUL DIDACTIC

Managementul şi pregătirea psihologică a clasei (3 minute):


 Profesorul diriginte notează absenţele, verifică materialele;
 Discută situaţia la învăţătură şi disciplina elevilor pentru perioada care a trecut (de la o săptămână la alta);
 Rezolvă micile probleme dacă e cazul;
 Informează elevii că activitatea îi va ajuta să stabilească comportamentele care exprimă violenţa, să identifice
cauzele violenţei şi să enumere metode prin care aceasta ar putea fi eliminată.

Desfăşurarea activităţii, propriu-zis (35 minute):


1. Le voi spune elevilor că activitatea pe care o vom desfăşura împreună ne va ajuta, în final, să evităm şi să combatem
Desfăşurarea violenţa ca formă de exprimare în diferite situaţii din viaţa cotidiană.
activităţii 2. Cer elevilor să dea exemple de comportamente care exprimă violenţa; împreună vom încerca să construim o definiţie a
violenţei. Voi îndrepta discuţiile spre aspectele următoare:
 Formele violenţei (ex. fizică, verbală şi aşa mai departe)
 Persoanele care pot fi vizate: copiii de diferite vârste, partenerul, persoanele în vârstă etc.
 Situaţiile în care se poate manifesta violenţa.
3. Apoi, împart elevii în grupuri şi-i rog să identifice cât mai multe cauze ale violenţei în rândul tinerilor. Ofer sprijin pe
parcursul realizării sarcinii. (10 minute).
4. La sfârşit toate răspunsurile se trec; voi încuraja elevii să discute despre ele. Completez lista cu elementele de mai jos, în
cazul în care nu au fost amintite:

• Dorinţa de a te simţi puternic. • Lipsa abilităţilor de rezolvare a conflictului (ex. să


recunoască partea de vinovăţie, să spună în cuvinte ceea ce-l
deranjează, să accepte scuzele celui ce l-a supărat etc.)
• Presiunea din partea grupului (ex. colegii îl încurajează pe • Consumul de alcool şi droguri.
un copil să se "răzbune" pe un altul pentru că i-a spus ceva
jignitor sau să "îl pună la punct" pentru că este prea
„mândru” etc.)
• Dorinţa de a imita şi de a face ceea ce fac ceilalţi membri • Lipsa unui loc de muncă (furtul însoţit de agresiune
ai grupului. răzbunarea pe cineva care i-a „luat” locul de muncă etc).
• Furia necontrolată • Violenţa în mass media (imagini din reviste sau de pe

2
internet, filme în care este prezentă violenţa
• Ideea că violenţa este o modalitate acceptabilă de a face
faţă situaţiilor problemă.

5. Împreaună cu elevii voi identifica modalităţi prin care poate fi evitată violenţa.

Discuţii (10 minute)


 Varietatea formelor/ manifestărilor pe care le îmbracă un comportament violent.
 În ce măsură violenţa este o modalitate acceptată şi încurajată de societate pentru rezolvarea problemelor.
Încheierea (2 minute)
lecţiei: Le cer elevilor ca pentru ora următoare să se gândească la scopurile pe care şi le-au propus după terminarea studiilor.

3
PROIECT DIDACTIC
Grupa: Eema
Tema: Ziua Europeană a luptei împotriva traficului de persoane
Data: 19.10.2022
Durata: 45 min
Diriginte:
Scopul lecţiei: Conştientizarea principalelor surse de violenţă în rândul tinerilor.

Obiectivul general: recunoaşterea surselor de violenţă în rândul tinerilor.


Obiective operaţionale: la sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
 să stabilească comportamentele care exprimă violenţa;
 să definească violenţa, cu ajutorul profesorului diriginte;
 să identifice cauzele violenţei;
 să înţeleagă semnificaţia conceptului de violenţă sub diferite forme;
 să enumere metode prin care violenţa poate fi evitată;

Strategia didactică propusă pentru a fi folosită


Mijloace/ Resurse :
 Dicţionarul elevului;
 tabla;
Metode şi procedee
 conversaţia
 explicaţia
 descrierea
 problematizarea
Resurse bibliografice:
 Gabriela Lemeni, Mihaela Porumb (coordonatori) – „Consiliere şi orientare – ghid de educaţie pentru carieră”, Editura Asociaţia
de Ştiinţe Cognitive din România, Cluj Napoca, 2004;
 Daniela Sălăgean, Steliana Eliade (colectiv de autori) – „ Consiliere şi orientare pentru profesori diriginţi şi învăţători ” (auxiliar
didactic destinat ciclurilor primar, gimnazial şi liceal), Editura Eurodidact, Cluj Napoca 2007.

4
SCENARIUL DIDACTIC

Managementul şi pregătirea psihologică a clasei (3 minute):


 Profesorul diriginte notează absenţele, verifică materialele;
 Discută situaţia la învăţătură şi disciplina elevilor pentru perioada care a trecut (de la o săptămână la alta);
 Rezolvă micile probleme dacă e cazul;
 Informează elevii că activitatea îi va ajuta să stabilească comportamentele care exprimă violenţa, să identifice
cauzele violenţei şi să enumere metode prin care aceasta ar putea fi eliminată.

Desfăşurarea activităţii, propriu-zis (35 minute):


1. Le voi spune elevilor că activitatea pe care o vom desfăşura împreună ne va ajuta, în final, să evităm şi să combatem
Desfăşurarea violenţa ca formă de exprimare în diferite situaţii din viaţa cotidiană.
activităţii 2. Cer elevilor să dea exemple de comportamente care exprimă violenţa; împreună vom încerca să construim o definiţie a
violenţei. Voi îndrepta discuţiile spre aspectele următoare:
 Formele violenţei (ex. fizică, verbală şi aşa mai departe)
 Persoanele care pot fi vizate: copiii de diferite vârste, partenerul, persoanele în vârstă etc.
 Situaţiile în care se poate manifesta violenţa.
3. Apoi, împart elevii în grupuri şi-i rog să identifice cât mai multe cauze ale violenţei în rândul tinerilor. Ofer sprijin pe
parcursul realizării sarcinii. (10 minute).
4. La sfârşit toate răspunsurile se trec; voi încuraja elevii să discute despre ele. Completez lista cu elementele de mai jos, în
cazul în care nu au fost amintite:

• Dorinţa de a te simţi puternic. • Lipsa abilităţilor de rezolvare a conflictului (ex. să


recunoască partea de vinovăţie, să spună în cuvinte ceea ce-l
deranjează, să accepte scuzele celui ce l-a supărat etc.)
• Presiunea din partea grupului (ex. colegii îl încurajează pe • Consumul de alcool şi droguri.
un copil să se "răzbune" pe un altul pentru că i-a spus ceva
jignitor sau să "îl pună la punct" pentru că este prea
„mândru” etc.)
• Dorinţa de a imita şi de a face ceea ce fac ceilalţi membri • Lipsa unui loc de muncă (furtul însoţit de agresiune
ai grupului. răzbunarea pe cineva care i-a „luat” locul de muncă etc).
• Furia necontrolată • Violenţa în mass media (imagini din reviste sau de pe

5
internet, filme în care este prezentă violenţa
• Ideea că violenţa este o modalitate acceptabilă de a face
faţă situaţiilor problemă.

5. Împreaună cu elevii voi identifica modalităţi prin care poate fi evitată violenţa.

Discuţii (10 minute)


 Varietatea formelor/ manifestărilor pe care le îmbracă un comportament violent.
 În ce măsură violenţa este o modalitate acceptată şi încurajată de societate pentru rezolvarea problemelor.
Încheierea (2 minute)
lecţiei: Le cer elevilor ca pentru ora următoare să se gândească la scopurile pe care şi le-au propus după terminarea studiilor.

S-ar putea să vă placă și