Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Instituția: Gimnaziul Izvoare


Disciplina: Dirigentie
Diriginte: Ursachi Svetlana
Timp: 45 minute
Subiectul: Violența- arma celor slabi. Formarea atitudinilor și a comportamentului responsabil pentru un stil de viață de calitate
Modulul: Formarea conceptului de sine.
Subcompetențe:
- Să analizeze situații de viață reale și imaginare conform normelor acceptate de societate.
- Să argumenteze reguli de comportament propriu adecvat situației.

Obiective operaționale:
O1 - să precizeze factorii care provoacă violența;
O2 - să stabilească corespondențe între calitățile personale și faptele personale;
O3 - să argumenteze reguli de comportament propriu adecvat situației, găsind soluții de prevenire a violenței;
O4 - să argumenteze importanța cunoștințelor dobândite la școală pentru viața cotidiană;

Demersul didactic

Strategia didactică
Obiective

Momente Metode de
Activități (învățător - elev) Metode și Mijloace de
instrucționale Forme evaluare
procedee instruire

Evocare O3 1.Audierea cântecului Spală-mă, în râul dragostei, interpretat de surorile Osoianu. Expunerea Frontal
(Captarea Solicit elevilor să vorbească despre emoțiile,gândurile provocate de audiere.
atenției) (emoții pozitive,gânduri de bine,dorința de frumos) Tabla, fișe , Mâna
magneți oarbă
2. Înainte de a începe desfășurarea temei, aș dori sa alcătuim un Regulament al Argumentarea
bunelor maniere, care ne va ajuta să desfășurăm lecția mai interesant.( Să fim cât Frontal Fșă
O1 mai prietenoși, politicoși, amabili, modești, iertători, mărinimoși, buni, blînzi, etc.)
( PPT) Eu cercetez
- De ce oare ar trebui să posedăm astfel de calități ?
-Doar posedând aceste trăsături de caracter putem învinge:VIOLENȚA
Asalt de idei Frontal Tabla, creta
O3 3. Cum ați defini Violența ,cu ce se asociază ea? (cu ceartă, bătaie, dojană etc.) Intuiția
Realizarea 4. Așadar,am convingerea că ați intuit subiectul lecției de astăzi. Astăzi vom Situație de
sensului discuta despre multiplele căi de rezolvare a situațiilor neplăcute create.(elevii vor nota problemă
(Anunțarea tema ,voi anunța obiectivele)
temei noi)  Cum sunt oamenii violenți? Sunt puternici? (Violența nu te face mai puternic.)
O4  Cum ar fi viața noastră fără violență?

5. Analizați următoarele scene și determinați de fiecare dată, făcând notițe în Dramatizarea În grupuri Anexa 1 Manifestar
O3 caiete, factorii care au provocat violența. mici ea publică
Elevii vor fi împărțiți în 5 grupe; grupa a 5-a: AVOCAȚII

6. Jocul: Avocații. În baza situațiilor prezentate, fiți avocații părților vătămate și găsiți Jocul: În grup
soluții de rezolvare a conflictelor, astfel ca toată lumea să fie mulțumită, evitând Avocații
violența. (Să discutăm civilizat, să explicăm calm, să propunem căi pașnice de
O2 rezolvare a conflictului, să ne stăpînim emoțiile negative etc.) De ce trebuie să
recurgem la astfel de modalități de soluționare a conflictelor? Ordonarea Tabla, fîșii
cu Mâna
7. Restabiliți următoarea afirmație, pentru a afla cum trebuie să fii ca să poti În perechi cuvintele oarbă
Reflecție O1 depăși conflictele: Numai cel înțelept și cel îngăduitor poate depăși conflictul în mod afirmației,
pașnic. (Cuvintele cugetării sunt acroșate pe tablă. Elevii restabilesc afirmația.) Asaltul de idei magneți,
Argumentați sensul cugetării.
Frontal PPT Observarea
8. Ce este violența? (Violența este comportamentul nedorit al omului agresiv. comportam
Violența este folosită de o persoană rea pentru a ține sub control altă persoană.) entului
 De ce se recurge la violență? (Oamenii recurg la violență pentru a rezolva elevilor
situații de conflict.)
 Unde întâlnim violența? (În presă, pe stradă, în familie, între colegi, la TV,
în filme, între țări, peste tot.)
O4  Ce simțiți când sunteți atacați sau sunteți martorul unui atac violent?
 Cum vă simțiți în cazul când voi sunteți violenți?
 Ce învățătură luăm din toată acestă informație? (Să nu fim violenți.)
Relaxare Frontal Pix, foi
9. Exercițiu de relaxare. Scrieți pe un bilețel cuvîntul Stop! Și cînd simțiți dorința de adezive
O2 a agresa pe cineva, scoateți bilețelul din buzunar și, în gînd sau în șoaptă, spuneți de Scaunul
cîteva ori Stop! Închideți ochii, inspirați adînc și expirînd, zîmbiți de cîteva ori prezentator
persoanei care te-a agresat sau căreia i-ai demonstrat tu semne de agresivitate. ului
Descoperirea În perechi Fișe pentru
10. Descoperiți din dreptunghi cuvintele - cheie ce ne arată căile de soluționare a cuvintelor din fiecare
conflictului apărut. dreptunghi pereche Investigați
a
w g e n e r o z i t a t e
b u n ă t a t e w w w w w
w c u l t u r ă w w w w w
î n f r â n a r e w w w w
w w c a l m w w w w w w w Situația de
w b l â n d e ț e w w w w problemă
w w a s c u l t a r e w w
O2 w w w w p a c e w w w w w

 Numiți cuvintele descoperite în dreptunghi. (generozitate, bunătate, cultură, Observația Frontal Anexa 4
înfrânare, calm, blândețe, ascultare, pace)
 Cine posedă aceste trăsături de caracter? (Aceste trăsături de caracter le Chestionar
posedă omul nonviolent, omul pașnic, care-și înfrânează dorința să-și ea orală
manifeste puterea cu ajutorul pumnilor, cuvintelor jignitoare etc, care
încearcă cu ajutorul calmului să evite/ să aplaneze orice situație violentă.)

11. Vocabularul emoțional. Se prezintă un set de fișe ce redau stări emoționale și li se


adresează întrebări de felul:
 Ce stări emoționale sunt reprezentate în imagini?
 Ce exprimă aceste mutrișoare?
O3 Concluzie. Agresivitatea, indiferent de formă, afectează climatul din jurul tău. O
persoană agresivă se va simți mereu amenințată, izolată, neputincioasă, înfricoșată,
Asigurarea vinovată de ceea ce i se întâmplă. A ști să-ți stăpânești agresivitatea este o lecție În grup Foi A4,
retenției și a dificilă, dar nu și imposibil de învățat. Fiecare clipă de care te bucuri, e un dar pe care-l pix, fișa
transferului faci întregii lumi. Cadranelor Eu cercetez

Evaluarea 12. Răspundeți la următoarele întrebări: (Fiiecare grup de elevi răspunde la câte o
O3 întrebare din Cadrane.)
O4 1.Scrieți câte o cale de soluționare în 3. Amintiți-vă un eveniment cînd ați fost Cadrane Frontal, în Sala de Manifestar
combaterea violenței. agresat. Ce ați simțit? cerc clasă, ea publică
2.Ce responsabilități vă asumați în clasă 4. Cum vă simțiți atunci cînd sunteți minge
pentru a promova nonviolența? tratat cu brutalitate, răutate? Dar când
sunteți voi violenți,agresivi,brutali?
Jocul:
13. Jocul: Poreclele. Porecliți-vă frumos! Se formează un cerc și se transmite mingea Poreclele Frontal Observarea
O3 unui coleg, spunându-i o poreclă. De exemplu: Tu ești o dulceață. Acest joc are efecte
foarte mari. Îndemnați-i pe copii să propună doar porecle frumoase, dulci. Copilul Frontal Investigați
care-i agresiv și-i caracterizat astfel, va avea remușcări și nu va mai agresa pe nimeni, a
ci va folosi complimente dulci. Anexa 2

14. Ascultă - Meditează - Aplică. Ascultați o istorioară. Casa celor 1000 de oglinzi. Expunerea

15. Joc: Spune NU, Violenței! Sunt sigură că voi sunteți cei ce veți promova
O2 nonviolența în societate. Expuneți-vă părerea referitor la temă. Fiecare vine cu câte un
apel, dându-i mâna colegului de bancă. În așa fel vom obține un lanț puternic ce nu va Frontal Observarea
O3 permite violenței să mișune printre noi. Voi să fiți ambasadorii nonviolenței!
 Pledez pentru nonviolență în familie! Frontal
 Detest violența în societate! Agenda
Extindere  Nu-mi plac scenele de violență!
(Tema de Memorarea
casă) Independe
O3 17. De propus rugăciunea copilului violent. De alcătuit o listă de cuvinte dulci nt
pentru a le folosi zilnic în vocabularul activ.
Anexa 1.
Fișa: Dramatizare

Gr. I. Fetița cu ursulețul.


O fetiță hrănește ursulețul. El nu vrea să mănânce. Fetița îl roagă frumos:
- Hai! Mănâncă, ursulețule, mănâncă.
Ursulețul nu vrea să mănînce. Fetița se enervează.
- Mănâncă odată, ce te uiți la mine? (Îi dă cu sila de mâncare se varsă.)
- Vezi ce-ai făcut? (îl scutură), prostule, tâmpitule! Nu te mai iubesc. (îl aruncă, se duce în ungher și plânge.)

Gr. II. Elevii vin grăbiți din pauză. Victoraș trece în grabă pe lîngă masa lui Fănel, îi dă jos stiloul. Acesta cade și se strică. Începe cearta:
- Ce-ai făcut? Nu vezi pe unde mergi? Mi-ai stricat stiloul, cu ce o să scriu?
- E problema ta, nu eu ti l-am stricat, el singur a căzut!
- Ba tu l-ai stricat, o să ți-l iau pe al tău.
- Nu ți-l dau, eu cu ce o să scriu? (trag de stilou și se încaieră la bătaie.)

Gr. III. Un băiețel merge pe drum. Scoate din buzunar o prăjitură și tocmai cînd să muște, e luat de guler de un vlăjgan cu pumnii strînși.
- Ia dă prăjitura, nu știi că e timpul mesei și mi-i foame?
- Dar e prăjitura mea și mie tot mi-i foame.
- Încă mai deschizi gura. Îți dau acuș una că o să vezi stele verzi. (Îi ia prăjitura și pleacă mâncând. Băiețelul rămâne plângând.)

Gr. IV. Fetița spală o farfurie. Farfuria alunecă din mâini, cade jos și se strică. Vine supărată mama.
- Ce-ai făcut, neîndemânatico, nu ești bună de nimic. Piei din ochii mei.
Fetița speriată, fuge plângând.
Anexa 2.
Fișa: Gânduri care te pun pe gînduri
Casa celor 1000 de oglinzi

Cu mult timp în urmă , într-un sătuc, se găsea un loc cunoscut drept Casa celor 1000 de oglinzi. Un cățeluș mic, vesel de fire, auzind de acest locușor, s-a hotărât să-l
viziteze. Când a ajuns, sărea fericit pe scări și a intrat în casă. S-a oprit pe hol cu urechiușile ridicate și dând din coadă. Spre marea sa surpriză, s-a trezit privind la alți 1000
de cățeluși fericiți, care dădeau din coadă ca și el. A zâmbit și a primit 1000 de zâmbete, la fel de calde și prietenoase. La plecare, s-a gândit: Este un loc minunat. Mă voi
întoarce să-l mai vizitez!
În același sat, alt câine, care nu era la fel de binevoitor ca primul, s-a hotărât și el să viziteze casa. A urcat scările, cu coada între picioare și capul lăsat. S-a trezit în
fața a 1000 de câini, care au început și ei să mârâie. De spaimă, a fugit speriat. Odată ieșit afară, s-a gândit: E un loc îngrozitor, nu mă mai întorc acolo niciodată!
Morala: În viață toate chipurile reprezintă niște oglinzi. Tu ce fel de reflecție vezi pe chipurile celor pe care-i întâlnești?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Anexa 3.
Fișa: Meditare
Rugăciunea copilului violent

Cu pumnul să nu lovesc din greu. Stai departe de conflict!


Dă-mi Doamne, Tu, dragostea Ta Trebuie să spui cuiva!
Și-o mână darnică mereu! Orice problemă-ai avea.
Mânia aprinsă-n ochii mei Prietenii te vor ajuta.
Și palma ce în vânt se-aruncă
Violența e distrugătoare!
Pornită spre colegii mei, Inima o înnegrește tare,
Transformă-le-n iubire sfântă! Omenia va dispare.
Fă, Tu, din pumnul meu iertare, ,,Lașitate”
Din palma mea- doar îndurare ... E cuvântul
Neamului de agresori,
Și ura mea transformă-o-n scrum, Ținta lor
Făcând din mine- un om mai bun. este durerea
Așa ajută-mi, doamne Sfinte! Inimii făr-de-ajutor.
Să fiu, de astăzi înainte,
Nu violent, nu rău, nu crud,
Să fiu un om mai calm, mai bun!
Anexa 4.
Fișa: Stări emoționale

S-ar putea să vă placă și