Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
1
1. BULLYINGUL SUB ASPECT CONTEXTUAL
2
2. INSTRUMENTE PENTRU PREVENIREA BULLYINGULUI ÎN CLASĂ
PROIECT DIDACTIC
DISCIPLINA: Dirigenție
TEMA: Bullying-ul
CLASA: a VII A
DURATĂ: 50 minute
PROFESOR: Croitoru Ramona
Scopul lecţiei: prevenirea şi combaterea violenţei în mediul şcolar, respectiv a
comportamentelor de intimidare (bullying).
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să aibă sensibilitate și să înțeleagă impactul emoțional al cuvintelor.
O2: să identifice comportamentul de bullying
O3: : să înțeleagă rolul pe care-l poate avea intr-o situatie de bullying
O4:: să dezvolte competențe de cooperare și relaționare interpersonală
O5: să aibă atitudini și deprinderi de comportament prosocial atât la școală, cât și în afara
școlii
STRATEGII DIDACTICE:
1. METODE: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia, problematizarea,
feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea
2. Forme de organizare: frontal și pe grupe
3. Evaluare: discuţii, aprecierea lucrărilor realizate, chestionare, etc.
4. Materiale necesare: flipchart ,bilețele care se lipesc, coli albe de hârtie, bandă adezivă,
markere, cartonașe (verde,galben,portocaliu și roșu) ,foarfece,setul de cartonașe „barometrul
violenței”, cartonașe pentru fete și băieți tipărite în culori diferite și decupate.
MOMENT ORGANIZATORIC: aranjarea clasei și asigurarea climatului socio-afectiv
necesar desfășurării lecției : 2 min.
O scurtă discuție despre comentarii nepoliticoase, porecle jignitoare .
Activitatea 1: Cuvinte care rănesc :13 min.
• Elevii primesc foi care se lipesc și un pix.
• Cerem fiecărui elev să scrie comentariile abuzive și nepoliticoase sau poreclele ofensatoare
pe care le-au auzit despre alți elevi pe foile care se lipesc (fără a indica nume).
• Punem banda adezivă pe podea în clasă, marcând următoarea grilă-scară:
Tachinare/glume ușoare, Glumă umilitoare, Insultă dureroasă, Insultă foarte dureroasă
• Cerem elevilor să lipească foile lor pe scară, luând în considerare cel mai adecvat loc după
părerea lor. Le cerem să nu vorbească unul cu altul și să nu comenteze foile în timp ce fac
acest lucru.
• Îi lăsăm pe toți să se uite mai bine la scară. Vor observa că sunt cuvinte care se repetă, de
obicei plasate în poziții diferite pe scară de diferiți elevi.
Atunci când toți elevii s-au așezat la loc, îi întrebăm ce au observat la scară, în timp ce
ghidăm analiza lor și discuția cu următoarele întrebări:
1. Ați observat anumite cuvinte în mai multe locuri pe scară?
2. De ce credeți că unii dintre voi au decis că un anumit cuvânt este mai puțin/nu este
ofensator, în timp ce alții îl consideră dureros sau umilitor?
3. Contează modul în care cuvântul a fost utilizat sau de către cine?
4. De ce folosesc oamenii astfel de cuvinte?
5. A provoca durere altora folosind astfel de cuvinte este o formă de bullying sau nu? De ce?
6. Există cuvinte care sunt folosite doar pentru fete și alte cuvinte doar pentru băieți?
7. În care grup sau temă se află cele mai ofensatoare cuvinte?
3
ANUNȚAREA TEMEI : pornind de la cele prezentate de elevi vom anunța tema orei și
anume : Bullyingul
Cerință:
Identificați și definiți comportamentul de bullying (roluri, tipuri, consecințe, mituri) apoi
treceți informațiile pe flipchart.
4
• Acordăm fiecărui grup 10 minute pentru a aranja barometrul violenței. Le spunem
grupurilor că dacă nu sunt de acord cu locul unui anumit cartonaș, ar trebui să discute
împreună și să ajungă la o decizie comună cu privire la poziția finală a cartonașului.
Subliniați faptul că nu există răspunsuri corecte sau greșite, ci că părerea și perspectiva
fiecărui grup este ceea ce contează în acest exercițiu.
• După 5 minute observăm grupurile pentru a vedea cum progresează și îi informăm cu
privire la timpul rămas. Când grupurile sunt gata, invităm grupul fetelor să se uite la șirul
băieților și vice versa.
• Adunăm grupurile la un loc și începem prezentarea barometrelor violenţei. Câte un
reprezentant al fiecărui grup va citi șirul alcătuit de grupul său.
• Urmărim discuțiile: Ce ați discutat în timp ce alcătuiați șirul? Au fost momente când nu ați
fost de acord? Dacă da, care au fost acestea?
• La sfârșit, scriem pe un flipchart principalele diferențe dintre barometrul fetelor și al
băieților.
EVALUARE: 3min.
Se cere elevilor să răspundă la următoarele întrebări:
5
3 INSTRUMENTE PENTRU IDENTIFICAREA TIMPURIE ȘI
INTERVENȚIA ADECVATĂ ÎN CAZURI DE BULLYING
Părinții sunt contactați și informați despre fiecare situație de bullying care intră în
atenția personalului școlii. Principalele persoane responsabile pentru abordarea părinților sunt
profesorii de la clasă și consilierul școlar. De asemenea, părinții sunt informați direct de către
copii, în special în cazurile în care copiii sunt victimele bullyingului. Uneori directorul școlii
este cel care informează familia.
Fiecare copil are nevoie să primească mesajul că aceste tipuri de comportamente sunt
inacceptabile. Deoarece bullying-ul apare de obicei în comunităţile de copii, acest mesaj
trebuie să fie promovat şi întărit atât la şcoală, cât şi acasă. Pentru că bullying-ul afectează pe
toţi elevii din grup, nu se reduce doar la copilul care agresează şi la victimă, este important să
îi învăţăm pe copii ce să facă dacă sunt martorii unui asemenea eveniment. Martorii
bullying-ului, care sunt de obicei ceilalţi copii, de multe ori se simt în secret uşuraţi că nu
sunt ei ţinta bullying-ului şi tind să evite agresorul, nefiind dispuşi să intervină în apărarea
copilului agresat.
Există diverse cauze din care mulți elevi nu anunță despre violența trăită sau
bullying-ul continuu cu care se confruntă. De aceea, un rol important în identificarea
cazurilor de abuz îl au spiritul de observație al pedagogilor și altor angajați ai instituției de
învățământ, atitudinea lor grijulie față de elevi și capacitatea de a observa la timp simptomele
vulnerabilității în comportamentul și dispoziția acestora.
După semnele descrise în continuare se poate bănui că elevul este în stare de stres,
care poate fi provocată de conflictele și violența cu care se confruntă în instituția de
învățământ:
✓ lipsa frecventă de la ore sau absența în anumite zile ori de la anumite lecții;
✓ întârzierile, refuzul de a participa la activități extrașcolare fără a avea cauze obiective sau
din
motive inventate;
✓ plângerile frecvente de stare de rău în timpul orelor;
✓ închiderea în sine, evitarea prietenilor, colegilor de clasă, autoizolarea sau izolarea din
partea
În cazul depistării cazului de violență sau apariției celei mai mici presupuneri legate
de posibilitatea ca un elev să fie supus violenței, neglijării și exploatării în școală (colegiu)
sau în afara ei (casă, stradă), profesorul sau alt angajat al instituției de învățământ trebuie să
anunțe imediat coordonatorul activităților de prevenire și susținere a elevilor în situație de
violență și (sau) directorul instituției pentru a lua la timp toate măsurile corespunzătoare.
Elevii (victime sau martori), părinții lor, alți membri ai comunității locale de
asemenea pot să sesizeze cazurile confirmate sau presupuse de violență față de copii. Orice
sesizare de abuz, parvenită de la un membru al comunității, despre un copil care este sau nu
elev al instituţiei de învățământ, trebuie înregistrată și examinată împreună cu coordonatorul
din instituție, care va referi cazul, în funcție de natura și gravitatea acestuia, altor servicii sau
specialiști
La fel trebuie să procedeze și elevii: să anunțe imediat adulții, să îndemne părțile să
înceteze violența, să-i separe pe cei care se bat dacă aceasta nu le amenință siguranța.
Acordarea primului ajutor până la sosirea lucrătorului medical al instituției de învățământ sau
în lipsa acestuia, primul ajutor îl va acorda orice angajat al instituției.
6
4 CYBERBULLYNGUL
Bibliografie:
https://www.unicef.org/romania/ro/pove%C8%99ti/cyberbullying-ce-este-%C8%99i-cum-%
C3%AEi-punem-cap%C4%83t#2
7
8