Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

COALA:
Grup colar Nicanor Moroan Prtetii de Jos
DIRIGINTE:
Profesor HAMBURDA SILVIA
CLASA:
a VI- a
AN COLAR:
2007-2008
DISCIPLINA:
Consiliere i orientare
MODULUL V: Exersarea abilitilor de management al unui stil de via de calitate.
TEMA LECIEI: Puterea anturajului
DURATA:
50 minute
TIPUL LECIEI: formare de priceperi i deprinderi
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1-Identificarea caracteristicilor relaiilor sociale, din perspectiva calitii acestora.
O2-Analizarea relaiei dintre stilul de via i alegerea carierei
STRATEGIA DIDACTIC:
RESURSE PROCEDURALE
- metode i procedee: conversaia,explicaia, aprobarea, dezaprobarea, exemplul, argumentul, contraargumentul, jocul de rol
-forme de organizare: activitate frontal, individual, pe grupe
RESURSE MATERIALE :crile din bibliografie, tabla, creta, caietul de notie pentru dirigenie, fie de lucru, possituri, coli albe, markere
BIBLIOGRAFIE:
Manualul de educaie pentru viaa de familie -Fundaia Tineri pentru Tineri ,2001
Educaia n familie - Repere i practici actuale, Institutul de tiinte ale Educaiei ,coordonatori Mihaela Ionescu i Elisabeta
Negreanu
Grupurile de adolesceni, Adrian Neculau, Editura Didactic i Pedagogic
Aspiraii i atitudini n adolescen, Ion Dumitrescu, Nicolae Andrei, Editura Albatros
1

Scenariul didactic
Nr.
Crt

1.

2.

3.

4.

ETAPELE
LECIEI
timp

Ob.
Op.

Moment
organizatoric
(2 min)
Exerciiu de
spargere a
gheii(5 min)
Motivarea
elevilor:
- sensibilizarea elevilor
- captarea
ateniei
(3 minute)

Comunicarea
obiectivelor
leciei
(2 minute)
Desfurarea
dezbaterii

O1

O1

CONINUTUL INFORMAIONAL AL LECIEI

STRATEGIA DIDACTIC

ACTIVITATEA
PROFESORULUI

ACTIVITATEA
ELEVILOR

METODE I
PROCEDEE

-Se consemneaz absenele.


-Se
verific
existena
resurselor materiale.
-Elevii i scriu numele pe
post-it i o calitate important
a personalitii lor
Cine umbl cu nelepii se
face nelept, dar cui i place
s se nsoeasc cu nebunii o
duce ru
Anturajul te face ho,
anturajul te face cinstit
Tovriile
rele
stric
obiceiurile bune
Spune-mi cu cine te
mprieteneti,
ca s-i spun cine eti
-Identificarea rolului pe care
l are anturajul n decizia de a
adopta comportamente de
risc
- Se mparte clasa n dou
echipe

- Rspund la ntrebri.

conversaia

-Elevii citesc cu atenie


textele scrise pe tabl i
ncearc o posibil
caracterizare a noiunii
de anturaj

-Elevii ascult cu
atenie i noteaz tema
n caiete sau deseneaz,
ilustrnd ideile i astfel
-Elevii se mpart n
dou grupe

FORME
DE
ORGANIZ
ARE
Frontal,
individual
i pe
echipe( cole
gii de
banc)

RESURSE
MATERIA
LE

conversaia

frontal

plana

Expunerea,
explicaia

activitate
individual
i cu un
coleg
frontal
2

(20 minute)

Se alege un elev care va juca


rolul unui tnr care se afl n
situaia de a decide dac
accept s fumeze sau nu.
-Dup ce elevul iese din clas
se prezint i celorlali
situaia i se cere unui grup
s-i
desemneze
3
reprezentani care vor trebui
s-i foloseasc puterea de
convingere
pentru
a-l
determina pe prietenul lor s
fumeze.
-Cellalt grup va desemna 3
reprezentani nefumtori care
i vor folosi fora de
convingere
pentru
a-l
determina s nu fumeze.
-Se mparte tabla n dou
coloane .
-Care
list
este
mai
cuprinztoare
i
mai
convingtoare?
-Cum credei c s-a simit
colegul vostru pus n situaia
de a face fa presiunii
grupului?
-Se identific mpreun cu
elevii rolul anturajului n
luarea deciziilor
-Se dau exemple de mai
multe posibiliti de a face

Jocul de rol
pe grupe

-Trec n cele dou


coloane argumentele
pro i contra
- Exemplific i
motiveaz

Conversaia
Argumentul
Contraargume
ntul
exemplificare
a

frontal
frontal

-Sunt stimulai s se
exprime pn unde ar
trebui s mearg
presiunea anturajului

plansa

argumentaia

frontal
conversaia
- Comenteaz pe baza
unui exemplu concret

exemplul

individual
3

O1

5.

7.

8.

Obinerea
performanei
(10 minute)
Concluzii
(5 minute)
Fixarea
noiunilor
Evaluare
(3 minute)

O2

O2

fa presiunii grupului
-Li se cere elevilor un
exemplu recent din viaa lor
cnd au fost supui presiunii
anturajului.
-Care sunt factorii care te
determin s spui NU i
cnd
cedezi
presiunii
grupului?
-Li se cere elevilor s
completeze nite fie cu
propriile
preri
despre
argumentele colegilor pentru
a
nu
ceda
presiunii
anturajului
-Se pune in evident ct este
de important s spui NU

din viaa de elev.


-Motiveaz de ce au
fost/ de ce nu au fost
influenai de anturaj
-Noteaz pe dou
coloane aceti factori

aprobarea
dezaprobarea

frontal

conversaia

activitate
frontal i
individual

conversaia

frontal

exemplul

individual

conversaia

frontal

Fie de
lucru

-Completeaz fiele

-Comenteaz rolul
anturajului n viaa lor
-Dau exemple de
influene pozitive ale
anturajului
-Credei c atunci cnd vei -Comenteaz pe
mai fi pui n faa unei astfel aceast tema
de situaii vei putea s
spunei NU?
-Analizeaz dac n urma -Completeaz o fi de
acestei activiti didactice, evaluare
elevii au nvat s-i aleag -Citesc dou strofe din
anturajul
Dac i Antidac
-Scriei un adjectiv care s
descrie ora de dirigenie de
azi (post-it)

individual

Fie
Post-it

S-ar putea să vă placă și