Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECTIE

CHIRCIU SIMONA-MARIA FSP, AN III

Data: 8.12.2011. Disciplina: Cultura civica Clasa: a VII a Tema: Viaa n societate Unitatea de invatare: Omul fiinta sociala Lecia: Atitudini si relatii interpersonale in grup Tipul lectiei: transmitere, insusirea noilor cunostiinte. Nr. de ore alocate: 5 Propunator: Chirciu Simona-Maria Locul de desfasurare: sala de clasa VALORILE/ATITUDINILE si CONCEPTELE utilizate in cadrul lectiei : solidaritate, spiritul de intrajutorare, comunicare, conflict, afectiune, autoritate. OBIECTIVELE urmarite/ realizate in activitatea cu elevii : Obiective generale: Ob 1. Utilizarea limbajului din sfera valorilor civice intr-un discurs oral sau scris. Ob 2. Devoltarea capacitatilor de a dialoga in relatiile interumane. Ob 3. Dezvoltarea capacitatilor de a coopera in conditiile acceptarii pluralismului si a valorizarii pozitive a diferentelor. Ob 4. Manifestarea unor atitudini pozitive fata de sine si fata de ceilalti. Ob 5. Stimularea interesului pentru participarea la viata sociala si pentru exersarea calitatii de cetatean. Obiective operationale: 1. Sa defineasca urmatorii termeni: autoritate, conflict, toleranta, solidaritate, competitie, ajutor 2. Sa identifice grupurile sociale din care fac parte (familie, grup de colegi, de prieteni etc). 3. Sa enumere trasaturile pe care se bazeaza relatiile de prietenie : afectiune, incredere, sinceritate, toleranta, sprijin, loialitate, dreptate, generozitate, adevar, stima etc. 4. Sa problematizeze comportamentul propriu in diferite situatii. METODE SI PROCEDEE FOLOSITE: conversatia euristica, descrierea, explicatia, problematizarea, comparatia, luarea unor pozitiii si sustinerea cu argumente a acesteia. STRATEGIA DIDACTICA : Deductiva FORME DE ORGANIZARE : pe grupe. RESURSE DIDACTICE : - caiete, manuale ; prezentare power-point. - fise cu citate despre diferite atitudini si relatii interpersonale in cadrul grupului. MODALITATI DE EVALUARE : observatia sistematica, fisa de autoevaluare a comportamentului elevei/ului. Durata: 50 de minute. Bibliografie : Dakmara Georgescu, Doina-Olga tefnescu, Cultur civic - Manual clasa a VIII-a. Constantin Badescu, Reflectii si maxime, Editura Stiintifica, Bucuresti, 1969. 2

Septimiu Chelcea, Catalin Zamfir, Sociologie, clasa a XI- lea, Editura Economica Preuniversitara, Bucuresti, 2006.

Etapele lectiei Organizarea clasei

Durata 2 min

Activitatea profesorului Se noteaza absentii in numele, elevii nu

Activitatea elevilor felul Elevii sunt atenti, indica starea pe care

urmator : pe masura ce isi aud o au si astfel, daca nu au o stare buna, raspund fiecare il va imbratisa pe colegul de cu Prezent, ci spun un numar de langa, pentru a destinde atmosfera si ala 1-10 si starea de spirit pe care o i introduce in tematica lectiei prezente. acestia o au. Se urmareste al comportamentul sfarsitul orei. Pregatirea mijloacelor didactice Reactualizarea cunostiintelor din lectia anterioara, a unor concepte cheie si notiuni ancora si conexiunea cu tema prezenta. Captarea ateniei i anunarea leciei 2 min 3 min necesare activitatii. Profesorul verifica modul in care elevii au rezolvat tema pentru acasa si pune diferite intrebari menite sa reactualizeze cunostiintele dobandite in lectia anterioara si care sa introduca elevii in tema lectiei curente. Profesorul anunta si noteaza titlul lectiei pe tabla. Indica elevilor competentele pe care acesta le Dirijarea nvrii i dobndirea de noi cunostiinte 27 min urmareste. Se prezinte filmuletul de pe Elevii se grupeaza, formand echipele, non-verbal

elevilor. Absentii se vor nota la

youtube : Recipe for Friendship. primesc biletele cu citate. Au la Elevii isi exprima liber parerea dispozitie 13 minute. Prezinta ceea ce despre filmulet, cu argumente. au inteles referitor la sensul citatelor, Apoi, se acorda elevilor cate un fac diferente intre acestea si le numar, de la 1 la 3. Fiecare isi va coreleaza. Se poarta o discutie libera tine minte numarul si se vor forma referitor la atitudini si relatii in cadrul astfel 3 echipe (cei care au numarul grupului, cu exemple. La sfarsitul 1, vor fi o echipa, cei cu nr. 2 alta acestei activitati, echipele de elevi sunt echipa, cei cu nr. 3, o alta echipa). rugate sa-si realizeze propriul citat, Fiecare echipa constituita va referior la o atitudine pe care o au in desemna un membru pentru a trage cadrul citatelor de pe biletele colorate. la sorti o culoare (verde, portocaliu Se exprima pareri, opinii si se emit sau galben) si fiecare echipa va judecati de valoare de catre elevi, primi cate 2 bilete cu citate referitoare la cele prezentate. referitoare la diverse atitudini si 4

Anexe: Anexa 1 Bilete cu citate ~ Echipa 1 ~

~ E bine sa te induiosezi de nenorocirea prietenilor, dar este mai bine sa le vii in ajutor. (Voltairescriitor si filozof) ~ Cand cere ajutor cel ce a cazut in apa, alearga; dar nu-l confunda cu cel care petrece, de placere in balta (Nicolae Iorga istoric, critic literar)

~ Echipa 2 ~

~ Cand intri in conflict cu cineva, exista un factor de care depinde daca asta va duce la ruperea relaltiei sau la intarirea ei. Acel factor e atitudinea. (William James filozof) ~ Cuvintele sunt vocea inimii (Confucius filozof chinez)

~ Echipa 3 ~

~ Daca exista un lucru pe care-l poti dori intotdeauna si obtine uneori, acesta este afectiunea umana. (Albert Camus filozof) ~ Un vis pe care il ai singur este doar un vis. Insa un vis pe care il ai alaturi de mai multi este realitate. (John Lennon cantaret)

~ Anexa 2 ~

Fisele cu sarcinile, ce se acorda elevilor, impreuna cu biletele din anexa 1.

Pentru grupele 1, 2, 3 :

1. Cititi cu mare atentie citatele de pe biletele colorate. 2. La ce se refera fiecare citat in parte? Exprimati-va liber opinia. 3. Identificati tipuri de atitudini si relatii interumane ce reies din citate. Luati ca reper cuvintele colorate. 4. Atitudinile si tipurile de relatii intre oameni ale celorlalte 2 grupe se incadreaza in tipul celor pozitive sau in celor negative? Ce parere aveti? Argumentati-va opinia. 5. La nivel de echipa, realizati-va propriul vostru citat, referitor la atitudinea sau tipul de relatie interumana pe care ati gasit-o din intelesul citatelor.

~ Anexa 3 ~ Fisa de feedback.

FISA DE FEED-BACK
Clasa: ........ Data: ............... Culoarea care reprezinta starea ta de spirit astazi: ...............................

1. Acorda o nota, de la 1 la 10 activitatii desfasurate in cadrul acestei ore: ................. 2. Ce anume ti-a placut la aceasta ora? ............................................................................................................................................................................................ ...................................................................................................................................................................................... 3. Ce anume nu ti-a placut la aceasta ora? ............................................................................................................................................................................................ ...................................................................................................................................................................................... 4. Crezi ca activitatile desfasurate in cadrul orei ti-au fost utile? ............................................................................................................................................................................................ ...................................................................................................................................................................................... Timp de lucru: 5 minute

Sursa filmulet: http://www.youtube.com/watch?v=DX5ww3fyVB4

S-ar putea să vă placă și