Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

DATA: 24.04.2023

UNITATEA DE INVATAMANT : Grădiniţa cu Program Normal Bozovici

NIVEL: II

PROPUNĂTOR: Șuveț Adriana

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Când/cum și de ce se întâmplă?”

TEMA PROIECTULUI : „ Vara a sosit ! „

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „Iarăși vine ziua noastră și vara ne bate la fereastră!”


TEMA ZILEI: “În ajutorul Zânei Verii”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ( ADP + ALA 1 +ADE + ALA 2)

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare şi verificare de cunoştinţe şi deprinderi.

FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, individual, pe grupe.

DURATA: o zi

CATEGORIILE DE ACTIVITĂŢI:

ADP - Activităţi de dezvoltare personală

ALA- Activităţi liber alese : - Constructii: “ Construim rochița Zânei”

-Joc de masă: “ Întregește Soarele ” – puzzle

-Arta: “ Flori de vară, din plastilină”

ADE- Activitate pe domenii experențiale: Activitate integrată – DLC + DOS

DLC- „Ce știm despre anotimpul de vara?” – Fișe de lucru, formulare de propoziții, despărțire în silabe.

DOS – Coronița Zânei Vara.

Scenariul zilei:

Rutina: Sosirea copiilor.

Așezăm scăunelele în semicerc pentru a face întâlnirea de dimineață: „Buna dimineața, dragii mei artiști!”

Salutul: „Bună dimineața, dragii mei artiști”, pe rând salutam fiecare copil.
„ Dimineața a venit din nou

Și domnul somnoros a sosit

Acum, degetele le mișcăm

Ca să ne înviorăm”

Calendarul naturii:

-„Ce zi este astazi?Ce zi a fost ieri? Ce zi va fi mâine?”

- „În ce daăa suntem noi?”

- „În ce lună suntem? Ce lună urmează?”

- „ În ce anotimp suntem?”

- Împreuna facem prezența, fiecare copil vine și își pune cartonașul propriu la categoria „Prezent”.

- Notarea absenților: fiecare copil numește un coleg absent și îi pune cartonașul la categoria corespunzătoare.

Noutatea zilei: Voi prezenta copiilor minunata activitate pe care o vom desfășura astăzi.

Captarea atenției: Le povestesc copiilor că în drum spre grădiniță m-am întâlnit cu un licurici care mi-a dat un coșuleț, pe care să îl deschidem împreună să
vedem ce am primit.

Tranziție: Citirea scrisorii de la Licurici.

ALA 1:

- Construcții: “ Construim rochița Zânei”

-Joc de masa: “ Întregește Soarele ” – puzzle

-Arta: “ Flori de vară, din plastilină”


Obiective operaționale: Construcții: - Să recunoască instrumentele de lucru;

-Să ajute la realizarea rochiței Zânei Verii;

- Să colaboreze cu colegii;

Resurse materiale: Planșa A3, tull, floricele, sfoară, lipici.

JOC DE MASĂ: - Să recompună imaginea ce reprezintă soarele în baza cunoștințelor însușite;

-Să enumere câteva caracteristici ale soarelui;

Resurse materiale: Fișe colorate – Soare, lipici, foarfeca.

ARTA: - Să recunoască elementele de lucru’

-Să modeleze din plastilină, pe fișa plastifiată, imaginea cu florile de vară;

Resurse materiale: Fișe plastifiate, plastilina.

Metode si procedee: conversația, explicația, exercițiul, problematizarea, munca individuală, munca în echipă.

ALA 2: Arcada din baloane.

Drept recompensă pentru munca depusă copilașii au primit de la Licurici o arcada și multe baloane colorate.
PROIECT DIDACTIC

DATA:24.04.2023

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Grădinița cu Program Normal Bozovici

NIVELUL : I I

GRUPA : Combinată

Propunător : Șuveț Adriana

DOMENIUL EXPERIMENȚIAL: D.L.C.

TEMA DE STUDIU : ,,Când/cum și de ce se întâmplă?”

TEMA PROIECTULUI : „ Vara a sosit ! „

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „Iarăși vine ziua noastră și vara ne bate la fereastră!”

TEMA ZILEI: “În ajutorul Zânei Verii”

FORMA DE REALIZARE : joc didactic + fișa de lucru.

TIPUL DE ACTIVITATE : Consolidare și verificare de cunoștințe

FORME DE ORGANIZARE : frontal, individual;

SCOPUL ACTIVITĂŢII :consolidarea cunoștințelor referitoare la anotimpul de vara ;

OBIECTIVE OPRAȚIONALE:

 O1 – să enumere cele 4 anotimpuri;

 O2– să numească corect anotimpul ales.


 O3 – să despartă corect în silabe cuvântul și să spună câte silabe are acesta.

 O4 – să formuleze o propoziție cu anotimpul respectiv.

 O5 – să identifice în fișa de lucru, elementele specifice verii, făcând corespondența între imagini.

 O6 – să participe la activitatea de grup atât în calitate de auditor, cât și de vorbitor;

Sarcina didactică: Însușirea corecta a cunoștințelor despre Vară, și folosirea limbajului corespunzător cunoștințelor însușite.

Elemente de joc: Rapiditatea în acțiune, comandă, semnalul, mișcarea.

Reguli de joc: Copii vor fii nevoiți să recunoască activitățile specifice verii, din imagini, având următoarele sarcini:

Să despartă în silabe activitatea;

Să spună câte silabe are cuvântul;

Să formuleze o propoziție cu/ despre acea activitate;

Complicarea jocului: fiecare copil primește o fișă de lucru cu activitatea de vară aleasă, în care aceștia trebuie să identifice și să coloreze elementele specifice
activității respective.

STRATEGII DIDACTICE:

 METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația, jocul, problematizarea.

 MATERIAL DIDACTIC: imagini cu diferite activități de vară, fișa de lucru.

 DURATA: 30 min .

LOC DE DESFĂȘURARE: Sala de grupă


EVENIMENTUL Strategii didactice Evaluare
ACTIVITĂȚII
Ob. Prelucrarea conţinutului Metode şi Mijloace Forme de
procedee didactice organizare

1. Moment Se vor crea condițiile optime pentru desfășurarea activității : Conversaţia Ascultă
organizatoric indicațiile
-aerisirea sălii de grupă,
educatoarei
- aranjarea copiilor pe echipe
Activitatea nr. 1. - pregătirea materialului didactic

2. Captarea Înainte de începerea activitatii, le voi reaminti copiilor, mesajul Conversatia Cutia Frontal
atenției transmis de Licurici. Le voi spune ca acesta ne roagă frumos sa primită de
Individual
îl ajutăm să o înveselească pe Zâna Vară ca aceasta să se la Licurici.
grăbească să vină la noi.

3. Anunţarea Se va preciza că activitatea se numeste „ În ajutorul Zânei Explicaţia Frontal Înţelegerea


temei şi a Verii” Vom descoperi noi lucruri despre vară și vom învăța mesajului
obiectivelor mai multe despre activitățile pe care le putem desfășura iî acest transmis
anotimp. Conversaţia

4.Explicarea O1 Explic copiilor regulile jocului. Copii vor fii nevoiți să Conversaţia Frontal Sunt atenţi la
jocului denumească anotimpurile de pe planșe, apoi fiecare pe rând va explicaţii
O2 Explicaţia
alege o activitate specifică verii, din imaginile prezentate in
O3 roată. Fiecare trebuie să descrie activitatea indicată de acul
roții, să despartă cuvântul în silabe, să spună câte silabe are
acesta și să formuleze o propoziție cu/ despre activitate sau
elementele regăsite în imagine.

5. Dirijarea O6 La prima parte a activității , prichindeii au de identificat, pe Exercițiul Imagini cu Individual Ascultă
învățarea baza imaginilor , activitatea ilustrată. activități explicațiile
specifice
Cea de-a doua parte constă în învârtirea roții , urmată de Sunt atenți la
anotimpulu
descrierea activității, despărțirea în silabe a unui cuvânt explicații
i Vara.
reprezentativ al imaginii , numirea numărului de silabe și
Execută sarcina
formularea unei propoziții cu/ despre acea activitatea regăsita Roata
în imagine. activităților

6.Obținerea Urmează ultima sarcină, aceea de colora fișa. Fișe de Individual Execută sarcina
performanței lucru

7. Încheierea Aprecierea rezultatelor Se fac aprecieri privind modul de Individual


activităţii 1. participare la activitate, răspunsurile și comportamentul
copiilor, felul în care au respectat regulile jocului.

Le voi arata copilașilor ce surpriza le-a pregătit Licuriciul .

Prin tranziția: „ Haideți să o înveselim pe Zâna Vara”, cântec


cu text și joc: „Am o căsuță mică” îi pregătesc pe copilași
pentru desfășurarea celei de-a doua activități.
PROIECT DIDACTIC

DATA: 24.04.2023

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Grădinița cu Program Normal Bozovici

NIVELUL : I I

GRUPA : Combinată

PROPUNĂTOR: Șuveț Adriana

TEMA DE STUDIU : ,,Când/cum și de ce se întâmplă?”

TEMA PROIECTULUI : „ Vara a sosit ! „

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „Iarăși vine ziua noastră și vara ne bate la fereastră!”

TEMA ZILEI: “În ajutorul Zânei Verii”

DOMENIUL EXPERIMENȚIAL: D.O.S. – Coronița Zânei Verii.

FORMA DE REALIZARE : -activitate practică

TIPUL DE ACTIVITATE : Consolidare a priceperilor și deprinderilor


FORME DE ORGANIZARE : frontal, individual, în echipă;

SCOPUL ACTIVITĂŢII : - consolidarea priceperii și deprinderii de a intra în relație cu ceilalți pentru rezolvarea unor situații
problematice;

- dezvoltarea intelectuală, spirituală și fizică, punerea copilului în echilibru cu sine însuși, cu aproapele și
cu natura.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O1 – să denumească materialele și instrumentele de lucru din coșulețe;

O2- să execute mișcări pentru încălzirea mâinilor;

O3-să utilizeze tehnici de lucru specifice activității practice;

O4-să păstreze o poziție corecta în timpul lucrului.

Sarcina didactică: să realizeze în mod îngrijit coronița pentru Zâna Vară.

METODE ȘI PROCEDEE: conversația, observația, demonstrația, explicația, exercițiul, munca în echipă, învățare prin descoperire,
aprecierea verbală.

MATERIAL DIDACTIC: Carton colorat, flori din hârtie, lipici, foarfeci, culori.

DURATA: 20 min .

LOC DE DESFĂȘURARE: Sala de grupă


EVENIMENTUL Strategii didactice Evaluare
ACTIVITĂȚII
Ob. Prelucrarea conținutului Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare

1. Moment Se vor crea condiții optime Conversaţia Ascultă indicațiile


organizatoric pentru desfășurarea educatoarei
activității din sala de clasă.
Activitatea nr. 2.
Pregătirea materialului
didactic.

2. Captarea atenției O4 Activitatea nr.2 va începe Conversația Floricele Frontal


prin captarea atenției buretate Individual
copiilor prin înmânarea
floricelelor ce vor fi lipite
pe coroniță.

3. Anunţarea temei şi Explicația Frontal Înțelegerea


-Dragi copii acum vom
a obiectivelor mesajului
realiza o coroniță
transmis
frumoasa pentru Zâna
Conversația
Verii, dar fiind mai mulți
copii prezenți ce ar fi să
creăm mai multe coronițe
pe care Zâna Verii le va
împărți și celorlalte zâne,
prietenele ei.

4.Explicarea O1 Explic copiilor modul de Demonstrația Frontal Sunt atenți la


demersului didactic realizare al coroniței. explicații si
O2 Conversația
demonstrare
Le voi explica copiilor
Explicația
pașii care trebuie urmați
pentru a finaliza coronița.
Urmează efectuarea
exercițiilor de încălzire a
mușchilor mici ai mâinilor
O3 .(mișcăm degețelele)
5. Dirijarea învățarea
O4 Explicația
Execută sarcina
Munca independentă:
Educatoarea le urează spor
la lucru copiilor iar aceștia
vor lucra individual
realizând coronița verii.

6.Obținerea După ce copiii au finalizat


performantei coronițele se face turul
galeriei, copiii apreciand
7. Încheierea Aprecierea rezultatelor Individual Evaluare orală
activităţii nr.2. Se fac aprecieri verbale
privind modul de
participare la activitate.

Activitatea se încheie cu realizarea unei bolte din țeavă de pexal împodobită cu baloane.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

„Programa activităţilor instructiv educative în grădiniţa de copii”, M.E.C 2005, Mihaela Neagu

,,Metode interactive de grup”- ghid metodic - Editura ”Arves”, Craiova 2002

Revista „Învăţământul preşcolar” nr. 1 – 2 şi 3 – 4 / 1977

“Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii” – Editura “Gheorghe Cârţu Alexandru” , Craiova 2009

M.Tăiban, V.Nistor, E.Bârseti, M.Petre, V.Vornicu, A.Berescu, „Cunoştinţe despre natură şi om” Editura didactică şi
pedagogică, Bucureşti, 1979;
M.Tăiban, M.Petre, V.Nistor, A.Berescu, „Jocuri didactice pentru grădiniţa de copii”, Editura didactică şi pedagogică,
Bucureşti, 1976;

C.Popa, „Elemente de pedagogie preşcolară aplicată”, editura Universităţii din Oradea, Oradea, 2007;

S-ar putea să vă placă și