Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

(
Data: 25,04.2023

Unitatea de învățământ: Colegiul Națion


Vâlcea

Unitatea de aplicație: Grădinița cu Program Prelungit Nord 2, Kamnicu vaicea


Clasa: a XI-a B

Grupa: Mare B

Elev propunător: Bogeanu Alexandra

Profesor învățământ preșcolar: Saliște Mihaela/ Dragomirescu Emilia


Profesor metodist: Berbece Gabriel

Profesor coordonator de proiect: Andrei Simona

Tema anuală de studiu: „Cum a fost, este și va fi pe pământ?"


Tema proiectului: „Vreau să cunosc ceea ce mă înconjoară!"”

Tema săptămânală independentă: „Cum îmi petrec timpul liber?”


Domeniul experiențial: Domeniul Științe
Categoria de activitate: Cunoașterea mediului
Tema activității: „La distracție cu familia”
Tipul de activitate: Transmitere de cunoștințe
Mijloc de realizare: Lectura educatoarei

Scopul activității: Dezvoltarea limbajului prin îmbogățirea vocabularului cu expresii și


cuvinte noi; exprimarea în propoziții corecte din punct de vedere gramatical în timpul redării
poveștii,
Domenii de dezvoltare:

C.Capacități și atitudini față de învățare


E.Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea mediului
DIMENSIUNI ALE DEZvoLTĂRII:

luriozitate, interes și inițiativă în învățare


2.Cunoștințe, operații și deducții logice în mediul apropiat
3, UaracICrIStICI SUruc UraIe ș1 IUncu0naIe aIC IUmIl INcOn uratOare
1.1. Manifestă curiozitate pentru activități, persoane și obiecte noi
1.I. Identifică elementele caracterisice ale unor fenomene/relații din mediul apropiat
1.2. Compară experiente, acțiuni, evenimente, fenomene/relații din mediul apropiat
funcționale ale lumii înconjurătoare
3.1. Evidențiează caracteristicile unor obiecte localizate în spațiul înconjurător
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
COGNITIVE:

O1- Să recunoască activitățile din imagini.;


02- Să descrie o activitate desfășurată în cadrul familiei.
03- Să realizeze un puzzle. iiista

AFECTIVE:

O5- Să participe activ la activitatea didactică.


O6- Să dezvolte
discuții o atitudine deschisă față de activitatea propusă, manifestând interes pentru
deschise.

PSIHOMOTORIl:
E l i i T5
07- Să pronunțe clar și corect cuvintele printr-0 bună coordonare a sistemului de vorbire.
08- Să păstreze locul pe s și corectă.

STRATEGII DIDACTICE:E

Metode și procedee didactice: Conversația, explicația, observația, joc didactic.


Mijloace de învățământ: imagini reprezentative, jucărie, tablă, fișă de lucru
Forme de organizare: Frontală, individuală

MAAEIIEIV 1UL RESURSELOR T

Resurse temporale: 30 de minute

Resurse materiale: imagini reprezentative, jucărie, tablă, fișă de lucru


Resurse spațiale: sala de grupă
Resurse umane:

- 20 de preșcolari
Elevul propunător: Bogeanu Alexandra
Grupa de practică: Mare B
Profesorul metodist: Berbece Gabriel
Profesorul coordonator: Andrei Simona
Profesor învățământ primar: Saliște Mihaela/ Dragomirescu Emilia

BIBLIOGRAFIE:

1. CURRICULUM PENTRU EDUCAȚIA TiMPURIE - 2019


2. „Programa activităților instructiv-educative în grădinița de copii"

Scenariul didactic

EIAEL CONȚINUTUL STRATEGII DIDACTICE| EVALU


E ȘTIINȚIFIC ARE
METOD |MLJLOAC FORME
LECTIE|
E SI E DE
PROCED| ÍNVĂTÄM | ORGANI
EE ÁNT ZARE

Se organizează spațiul |Convers | Frontală |Evaluarea


Momentu| și climatul educativ ația deprinder
într-un mod optim ilor de
organizat| desfășurării activităților disciplină
oric propuse: aerisirea sălii
de grupă, pregătire
materialului necesar,
organizarea colectivuhui
de copii, controlul
inutei și a poziției
ținu
opilor
copr pe scăunele.
2.
La începutul activității |Convers | IIU Ilald | Orală
Captarea voi aduce în fața ația
atenției
preșcolarilor un coș cu
alimente pentru un
picnic și vom numi
împreună câteva
alimente care pot să fie
puse în coș.

3.
Îi voi întrebi pe copii ce |Convers Jucărie |FrontalăOrală
Reactuali animale sau insecte ația
zarea putem vedea dacă Individu
cunoștințe mergem la picnic cu Explicaț| ală
lor ia
familia și ce alimente
sănătoase putem Observa
UUIISuIIa.

4. Cu ajutorul unei planșe |Convers| Jucărie |Frontală| Orală


Anunțare A3 cu activități în ația
Cartonaș
a temei și| familie voi anunța ter
Explicat
a activității.
obiectivel

or Obse
s erva|
urmărite ția
5.
Pe planșe A3 vor fi Convers|
Imagini |Frontala |Uraia
Dirijarea
reprezentate imagini cu ația reprezent|
învățării tivități din timpul ative
liber în familie, pe baza Observal
ția
cărora vom discuta.

În prima imagine putem


observa o familie în
drumeție pe munte.
Sinteza partială
în urma discuției pe
baza imaginilor
preșcolarilor le vor fi
adresate întrebări
ajutătoare precum: “Ce
observați în prima
imagine?"(0 familie in
drumeție) “Cine cară
cele mai mari greutăți?"
(Părinții) “Ce țin
membrii familiei in
maini?"(Bastoane).
În a doua imagine
observăm o familie pe o
paturică, la picnic,
având în coș măncare
sănătoasă.

Sinteza partială

Le voi adresa
preșcolarilor o serie de
întrebari:”Ce anume
observați în
imagine?(O familie
fericită) familie la
picnic)"În ce
lepozitează ei
1" (În coș) “Ce
fel de mancare au
ei?(Sănătoasă)

Cea de a treia imagine


pune în scenă membrii
familiei, ce desfășoară
activități în interior.
Sinteza partială
Voi adresa intrebări
elevilor: “Cum se simt
membrii
familiei?"(fericiți) “Ce
fac aceștia?"
(Desfașoară un joc)
Sinteza totală

Voi adresa întrebări cu


privire la toate cele 3
imagini.
“Ce au în comun
imaginile?(familia)
Cine are cele mai grele
atribuții?" (Adulții)

“Ce stări au persoanele


din imagini?” (Sunt
fericite )
6. Voi pune pe jos niște Convers/ FrontalăOrală
Obtinerea |păturici si vom juca un ația
Individu|
performa |joc numit “Picnic în
Explicaț ală
ntei familie”, acesta
ia
presupune ghicirea
cartonașelor
asemănătoare. Fiecare
copil va avea cate un
oș în care va pune
cartonașele ghicite , iar
cel ce va ghici cele mai
multe cartonașe va
căștiga jocul.

7. Pe tablă voi proiecta un |Convers Frontală Orală


Asigurare puzzle cu o familie care ația
Individu|
a retenției |desfășoară activități în ală
Explicaț
și a her liber.
ia
transferul
ui

8.Evaluar |Le voi împărți copiilor


ea câte o fișă de lucru
activității|

9.ÎncheierSe vor face aprecieri Convers Frontală|

C generale asupra modului ația


activității de desfáșurare a

S-ar putea să vă placă și