Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

UNITATEA: Grădiniţa cu program prelungit “Aripi deschise” Piteşti


GRUPA: Mare D „Micii ecologişti”
DATA: 29 septembrie 2014
TEMA ANUALĂ: Cine sunt/ suntem?
SUBTEMA: Familia mea
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată DLC+DEC
Domeniul Limbă şi Comunicare: -„Casa şi familia mea” – Lectură după imagini
Domeniul Estetic şi Creativ: - „Are mama o fetiţă” cântec, predare
- „Mergi cum bat” joc muzical, repetare
Jocuri şi activităţi liber alese: - Manipulative: Puzzle „Familia mea”
- - Artă: Modelaj „Eu”
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
DLC – O1 – Să denumească corect membrii familiei prezenţi în imagine;
O2 – Să precizeze corect sensul cuvintelor familie, frate, soră, mamă, tată;
O3 – Să descrie cât mai amănunţit camera in care se află familia;
O4 – Să găsească un titlu pentru imaginea „citită”.
DEC – O5 – Să cânte ritmat, după audiţia prealabilă, câtecul „Are mama o fetiţă”
O6 – Să meargă în ritmul în care se bate din palme ( încet, repede).

STRATEGII DIDACTICE:

*METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, observaţia, demonstraţia,


exerciţiul
*MIJLOACE DIDACTICE: planşă cu imaginea unei familii intr-o cameră, plastilină şi
planşetă, puzzle cu familia, CD cu cântecul „Are mama o fetiţă”
*FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe

EVALUAREA: ORALĂ
SCENARIUL ZILEI

La intrarea în sala de clasă copii îşi vor alege un centru unde să se joace pâna la
servirea mesei de dimineaţă. După aceea va avea loc Întâlnirea de dimineaţă, unde, pe
lângă completarea calendarului naturii şi efectuarea prezenţei, fiecare copil se va prezenta
şi îşi va prezenta şi membrii familiei sale (numele mamei, al tatălui şi al fraţilor şi
surorilor pe care le are).
Copiilor le va fi prezentat fiecare centru deschis, la ARTĂ vor putea modela un
copil, (pe sine), la MANIPULATIVE vor fi pregătite puzzle-uri cu imagini ale familiei,
iar ca activitate pe domenii experienţiale, la centrul ALFABETIZARE, va fi „citită” o
imagine in care este prezentată o familie intr-o cameră. În funcţie de preferinţe, copiii se
vor indrepta către un centru, unde işi vor desfăşura activitatea aleasă. La incheierea
activităţii, copii se vor roti la alte centre, până când or să treacă cu toţii pe la fiecare
dintre acestea.
După servirea gustării, va avea loc o activitate cu întreg grupul de copii, şi anume
învăţarea cântecului „Are mama o fetiţă”, după audiţia lui prealabilă. Atunci când
cântecul a fost reţinut, pentru a face puţină mişcare cu copiii, se trece la realizarea jocului
muzical „Mergi cum bat”. Educatoarea va bate din palme in diverse ritmuri (încet,
repede, rar etc) iar copiii vor trebui să îşi adapteze ritmul mersului la aceste bătăi.
Cu această activitate se încheie activităţile din cursul dimineţii, copiii ieşind să se
spele pe mâini în vederea servirii mesei de prânz.
DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Momentele Ob Conţinutul esenţializat al activitatii Strategiile didactice Meto de


crt. activitatii didactice de evalu-
didactice are
Op Metodologia Mijloace de Forme de
didactică învăţământ organizare

1 Momentul Se va asigura un climat prielnic


organizatoric desfăşurării activităţii, aerisirea sălii,
pregătirea materialelor.

2 Captarea Se va realiza cu ajutorul mascotei Observaţia Mascota Frontală Orala


atenţiei clasei, „Micky Mouse”, care ne va ajuta
în cadrul Întâlnirii de dimineaţă: Conversaţia Micky
-Completarea calendarului naturii Mouse
(stabilirea zilei săptămânii, datei Individuală
calendaristice, anotimpul, ce fenomene
ale naturii sunt prezente)
-Prezenţa
-Prezentarea fiecărui copil şi a familiei
acestuia (numele părinţilor, al fraţilor şi
surorilor)

3 Anunţarea Se stabilesc centrele deschise atât ADE Frontală


cât şi ALA.
temei şi a Împreună cu educatoarea, copiii trec pe
obiectivelor la fiecare centru, unde intuiesc Observaţia Puzzle
materialele puse la dispoziţia lor. familie
La MANIPULATIVE – puzzel-urile cu
imagini despre familie Plastilină
La ARTĂ – plastilina şi planşetele, Explicatia
precum şi copilul-model din plastilină Planşetă
La ALFABETIZARE, imaginea pe care
vor trebui să o „citească”.
Copiii îşi vor alege centrele
supravegheaţi de ajutorul de Imagine cu
educatoare, care va nota opţiunile în familia şi
tabelul cu evidenţa alegerii centrelor. casa
acesteia

4 Dirijarea La MANIPULATIVE copiilor le vor fi Explicaţia Puzzle Pe grupe Orală


învăţării prezentate imaginile întregi pe care ei familie
vor trebui să le reconstruiască din
bucăţele, acestea rămânând în faţa lor,
pentru a le putea observa în timpul
Plastilină
desfăşurării activităţii. Educatoarea le
Planşetă
urează”Spor la lucru”, şi se îndreaptă
spre centrul ARTĂ, unde le explică şi
Explicaţia
exemplifică copiilor modalitatea de Pe grupe
realizare a unui copil din plastilină: Demonstraţia Orală
realizarea capului, mâinilor, trunchiului
şi picioarelor separat, apoi unirea
acestora. Îi lasă pe copii sub
supravegherea ajutorului de educatoare,
şi se duce la centru ALFABETIZARE,
unde se desfăşoară activitatea ADE.
Educatoarea le spune preşcolarilor că
astăşi vor „citi” o imagine ce prezintă Imagine cu
lucruri cunoscute foarte bine de ei. Li familia şi
se prezintă imaginea şi se respectă Observaţia casa
momentul contemplativ. Apoi li se acesteia
explică: la început vor spune ce fac
tata, mama şi copii din imagine.(se face
Explicaţia
o mică pauză pt ca copii să înţeleagă ce
li s-a spus); apoi veţi spune cum sunt ei
îmbrăcaţi(pauză); la sfârşit o să spuneţi
unde se găsesc aceştia şi cum e
mobilată camera.

5 Obţinerea La MANIPULATIVE, copii vor Exerciţiul Puzzle Pe grupe Orală


performanţei rezolva puzzle-urile. familie
La ARTĂ, copiii vor modela copilul Exerciţiul Plastilină Pe grupe Orală
La ALFABETIZARE, copiii citesc Planşetă
imaginea cu ajutorul întrebărilor Pe grupe
adresate de educatoare.
Cine intră pe uşă? Conversaţia
O1 De unde vine tata?â
Imagine cu
După ce vă daţi seama că vine de la Orală
O2 familia şi
serviciu?
casa
Priviţi figura tatălui. Cum este el când
acesteia
intră pe uşă?
Cine îi sare în întâmpinare?
Ce au făcut fetiţa, mama şi băiatul până
la venirea lui?
După denumirea şi descrierea acţiunilor
O1 şi a elementelor se continuă lectura,
pentru precizarea sensului cuvintelor:
O2 familie, fraţi, soră. Imagine cu Orală
Ce sunt cei doi copii unul cu altul? Ce Conversaţia familia şi
este fetiţa pentru băieţel? Ce formează casa Pe grupe
toate persoanele din taablou? acesteia
Pentru o fixare temeinică a
cunoştinţelor despre familie, se prezintă
copiilor cadrul în care trăieşte familia.
Unde se găsesc toţi patru? Priviţi bine
şi spuneţi cum este mobilată camera?
O3 În încheiere, educatoarea sintetizează în
două trei fraze ceea ce s-a citit.
„O familie, formată dintată, mamă şi
doi copii, frate şi soră, trăiesc într-o
casă frumos mobilată şi curată. În
cameră au un fotoliu, o canapea, o Expunerea
bibliotecă, un televizor, tablouri pe
pereţi şi un covor mare şi roşu pe jos.
Când vine tata de la serviciu,fetiţa îi
aleargă în întâmpinare, băieţelul lasă
jucăriile, iar mama lasă cartea din care
citeşte. Ei se iubesc mult, de aceea tata
este fericit când vine acasă.
Copii se rotesc la un alt centru, iar
activitatea se reia.
6 Asigurarea La MANIPULATIVE – copiii vor Conversaţia Puzzle Pe grupe Orala
feed-back-ului descrie pe scurt imaginea pe care au familie
refacut-o. Conversaţia Plastilină
La ARTĂ, copiii vor descrie cum este Planşetă
„îmbrăcat” copilul realizat de ei.
La ALFABETIZARE, copiii vor da un
Imagine cu
O4 titlu tabloului pe care l-au citit, iar
educatoarea va alege pe cel mai
Conversaţia familia şi
casa
potrivit.
acesteia

7 Retenţia şi Pentru a sintetiza toate activităţile zilei, Audiţie Orală


transferul împreună cu toţi copiii, se va audia, iar
apoi repeta cântecul „Are mama o
fetiţă”, după câteva exerciţii scurte de
O5 „încălzire” a vocii. Se repetă cântecul Exerciţiu
pe strofe, de mai multe ori.
Li se va atrage atenţia copiilor asupra
respiraţiei: se va respira la începutul
Orală
frazei muzicale, iar aerul din plămâni se
va consuma treptat. Niciodată nu se va
respira în mijlocul cuvâtului. Inspiraţia
se face liniştit, fără zgomot.
În încheiere, se va desfăşura jocul
muzical „Mergi cum bat”, în care copiii
O6 vor trebui să meargă în ritmul în care
educatoarea bate din palme Orală
8 Evaluarea Educatoarea va face aprecieri verbale Frontală Orală
asupra activităţii desfăşurate de copiii,
precum şi a gradului lor de implicare.

S-ar putea să vă placă și