Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

Data:10 februarie 2012


Nivelul: II (mare pregătitoare nr.1 p.p.)
Tema anuală: “Cum este/a fost și va fi aici pe pământ?”
Tema proiectului :”Lumea celor fară grai”
Tema săptămânii: “Dinozaurii - O lume disparută”
Tema zilei: ”Jurrasic Park”
Durata: o zi
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul de activitate integrată: ADE+ALA+ADP
ADE
• Domeniul limbă şi comunicare: “Oul buclucaş” – poveste creată cu
început dat
• Domeniul om şi societate: “Dinozauri”-modelaj
ALA1
• Construcții : ”Gardul parcului Jurrasic”
• Stiinta : ”Rezolvă operaţiile de adunare sau scădere şi colorează conform
rezultatului”-fişă de lucru individuală
ALA2
• Jocuri recreative şi de relaxare:
”Cursa dinozaurilor” – concurs
ADP
• Rutine:
- Întâlnirea de dimineaţă: ”Jurrasic Park”
- Deprinderi specifice: “Singurel mă îngrijesc”
• Tranziţii:- cântece “Câte unul pe cărare”
“Zilele săptămânii”
-jocuri exerciţiu ”Mergem ca dinozaurii”
Scopul activităţii:
• Dezvoltarea capacității de exprimare orală, de înţelegere şi utilizare
corectă a semnificaţiilor structurilor verbale orale;
• Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic,
lexical, sintactic;
• Dezvoltarea abilităţilor manual de modelaj;
• Dezvoltarea capacităţii de a colabora la rezolvarea unor sarcini de
lucru în perechi sau în grup.

Obiective de referinţă:
Domeniul limba si comunicare:
• Să participe la activităţile de grup în calitate de vorbitor şi auditor;
• Să audieze cu atenţie un text , să reţină ideile acestuia şi să demonstreze că
l-a înţeles;
• Să distingă sunetele ce compun cuvintele şi să le pronunţe corect.
Domeniul om si societate:
• Să exerseze deprinderile tehnice învăţate specifice modelajului;
• Să fie capabil să realizeze lucrări practice inspirate din natură şi viaţa
cotidiană, valorificând deprinderile de lucru însuşite.
Obiectivele operaţionale ale activităţii integrate: la sfarşitul activităţii copiii vor
fi capabili :
• Să ia parte la discuţii în grup;
• Să pronunţe corect sunetele limbii române;
• Să formuleze propoziţii corecte din punct de vedere gramatical;
• Să se exprime coerent pentru a se face înţeles;
• Să urmărească firul narativ al poveştii şi să fie capabil să-l continue;
• Să cânte cu dezinvoltură cântece;
• Să respecte tema dată, utilizând corect materialele puse la dispoziţie;
• Să interacționeze activ cu partenerii de joc;
• Să îmbine armonios formele în scopul realizării temei;
• Să manifeste spirit de colaborare în realizarea construcției;
• Să rezolve corect fişa de lucru prin găsirea rezultatului din operaţiile de
adunare şi scădere.
Strategii didactice:
• Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia , observația, demonstraţia,
exerciţiul, jocul, lucrul individual, metoda”Amestecă, ingheaţă, formează
perechi”, “Mai multe capete la un loc”, “Explozia stelară”.
• Material didactic: fotografii, scrisoare, dinozauri jucărie, fişe de lucru,
jetoane, steluţe, foi de hârtie, plastelină, planşete, cuburi din aluat, steguleţe,
medalii, macheta, pixuri, carioca, creioane colorate, pernuţe.
Bibliografie:
• “Curriculum Pentru Învaţământul Preşcolar!”Ed.DPH-Bucureşti 2009;
•  “Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar «  Ed.DPH-
Bucureşti 2009 ;
• Activitatea integrată din grădiniţă - ghid pentru cadrele didactice din
învăţământul preşcolar, D.P.H. 2008
• “Metode de învăţare prin cooperare”.

SCENARIUL ZILEI

Dupa ce au sosit toţi copiii, le propun să facem cercul prieteniei pentru a


realiza “ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ”. În timpul acestei activităţi, copiii stau
pe pernuţe în cerc pentru a putea vedea bine panoul şi a relaţiona în bune condiţii.
Din cutie voi extrage fotografii pe care le voi împărţi copiilor, fiecare primind pe a
altui copil. Pe spatele fotografiei au buline roşii şi albastre. Folosind metoda “Cerc
în cerc “ combinată cu metoda “Amestecă, îngheţă, formează perechi” voi cere
copiilor să se grupeze în două cercuri concentrice după culoare. La comanda
“amestecă” se rotesc în cerc, la “îngheaţă” se opresc, la “formează perechi” caută
perechea din fotografie (SALUTUL), astfel stabilind şi absenţii zilei. Se va repeta
de câteva ori, eliminând fotografiile celor absenţi.
Vom discuta despre vreme şi un copil mă va ajuta să completăm
CALENDARUL NATURII.
NOUTATEA ZILEI va fi comunicată prin prezentarea unei ghicitori:
”Am vazut mai ieri în carte
Trei şopârle mari şi late
Am crezut ca sunt balauri
Dar de fapt sunt……..(dinozauri).
Copilul care va dezlega ghicitoarea va fi numit COPILUL ZILEI şi ne va
recita poezia ”T-Rex cel voios”.
Atunci găsesc în cutie scrisoarea în care ne este prezentat începutul poveştii
pe care trebuie să o continuăm la sectorul BIBLIOTECĂ.
Voi anunţa tema activităţii DLC şi DOS şi obiectivele de la fiecare centru pe
înţelesul lor.
După ce voi explica ce au de lucru, copiii vor trece la centre, respectiv la:
BIBLIOTECĂ pentru a continua povestea creata cu început dat , la ŞTIINŢĂ vor
rezolva o fişă prin colorarea cifrei ca rezultat al adunării/scăderii, la ARTĂ vor
modela dinozaurii din poveste folosindu-i la machetă (FINALITATEA
SĂPTĂMÂNII), iar la CONSTRUCŢII vor construi gardul de la ”Jurasic Park”.
Vom realiza o expoziţie cu macheta realizată, iar fişele vor fi cuprinse într-o
enciclopedie alături de celelalte realizate de-a lungul săptămânii.
La sfârşitul zilei în cadrul ALA 2 ne întrecem într-un concurs ”Cursa
dinozaurilor”.

EVENIMENTELE CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEG


INSTRUIRII
PROCEDURALE MAT

Moment Crearea conditiilor necesare bunei desfasurari a activitatii: - pernute


organizatoric - aerisirea salii de grupa - materia
- aranjarea materialelor pe centrele de activitate fiecare c
- asezarea pernutelor pentru intalnirea de dimineata
- intrarea copiilor in clasa

- conversatia - panoul
Captarea atentiei Se va realiza in cadrul “Întâlnirii de dimineaţă”, prin de dimin
prezentarea elementului surpriza ce ne va orienta atentia
asupra salutului, completarii calendarului naturii.
Voi deschide cutia, citesc instrucţiunile şi voi împărţi - conversatia - panoul
Reactualizarea fotografiile copiilor apoi le voi cere să se grupeze în două -explicatia de dimin
cunostintelor cercuri concentrice după culoarea de pe spatele fotografiei -exercitiul -cutia cu
pentru a realiza “SALUTUL ZILEI”. Îşi vor împărtăşi -metoda „Cerc în -jetoane
sentimente, vom afla absenţii zilei, apoi vom repeta jocul cerc” combinată
eliminând copiii care nu sunt prezenţi. cu „Amesteca
Voi alege un copil care mă va ajuta să completăm ingheata
“CALENDARUL NATURII”, purtându-se o scurta discuţie formeaza
despre starea vremii. perechi”

Anuntarea temei si a Din cutia primită voi scoate o altă surpriză, o - conversatia -cutia cu
obiectivelor ghicitoare.Voi citi ghicitoarea şi copilul care va ghici -exercitiul -ghicitoa
răspunsul va fi numit COPILUL ZILEI şi ne va recita
poezia “T-Rex cel voios”.

EVENIMENTELE CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII


INSTRUIRII
PROCEDURALE MATER
Dirijarea invatarii Apoi voi descoperi în cutie ultima surpriză: o scrisoare. - conversatia -scrisoare
Voi citi scrisoarea copiilor. În aceasta este prezentat începutul - explicatia
poveştii unui ou de dinozaur, care cu ajutorul copiilor vom -exercitiul
afla ce a păţit, cu cine s-a împrietenit, care îi erau duşmanii şi
alte aventuri.
Voi anunţa “NOUTATEA ZILEI” , prezentând
materialele si obiectivele activitatiilor de la fiecare centru la
care vor lucra copiii.
La centrul “BIBLIOTECA” vom continua explicatia
povestea “Oul buclucaş”, aplicând şi metoda “Mai - demonstratia
multe capete la un loc” .Copiii vor trebui să urmeze -exercitiul
cursul firesc al povestirii, să formuleze propoziţii logice - metoda “Mai
şi coerente legate de text, vom da viaţă şi nume multe capete la
personajelor, vom găsi un final şi vom da un alt posibil un loc”
titlu.

La centrul “ARTA” copiii vor modela plastelina - explicatia -plastelină


realizând posibilii dinozauri întâlniţi în poveste. -exercitiul -planşete
Dinozaurii modelaţi îi vom folosi pentru completarea
machetei “Jurrasic Park”.
-Intuirea materialului
-Exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainii
-Indrumarea copiilor

EVENIMENTELE CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII


INSTRUIRII
PROCEDURALE MATER
Dirijarea invatarii
La centrul “ŞTIINŢĂ” vor colora după legendă - explicatia -fişe de luc
fişele. Pentru a putea descoperi culoarea necesară -exercitiul -carioca,
trebuie să rezolve o operaţie de adunare sau scădere şi în -ceracolor
funcţie de rezultat va colora desenul din care va reieşi -creioane c
un dinozaur, sarcinile fiind diferentiate dupa nevoile si
necesitatile copiilor.

La centrul “CONSTRUCŢII” copiii vor fi mici - explicatia -aluat cubu


constructori, vor îmbina piesele (cărămizile din aluat) -exercitiul -scobitori
după culorile indicate, ataşându-şi steguleţul cu poza -steguleţe
după ce a încheiat lucrul la sector.

Obtinerea La celelalte centre copiii isi indeplinesc sarcinile de lucru.


performantei si Se finalizeaza lucrarile la centrele Arta, Construcţii si
asigurarea feed-back- Stiinta.
ului metoda- “Explozia stelară” -exercitiul -steluţe cu
Voi aduna copiii pe pernuţe grupându-se în 5 echipe. Fiecare -metoda-
echipă va primi o steluţă întrebare. Va elabora întrebări , iar “Explozia
celelalte echipe vor găsi răspunsul la întrebările referitoare la stelară”
peripeţiile oului năzdrăvan.

EVENIMENTELE CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII


INSTRUIRII
PROCEDURALE MATER

Asigurarea retentiei Dau indicatii frontale si individuale. - conversatia


si a transferului Verific panoul pentru a monitoriza participarea copiilor - explicatia
la toate centrele de activitate.
Vom evalua rezultatele activitatii la toate centrele,
dinozaurii modelaţi îi vom aşeza în machetă, fişele de lucru
vor fi aşezate alături de celalalte pentru realizarea
enciclopediei, vom desfasura jocul concurs, copiii primind
ecusoane medalii pentru contribuţia lor pe toată săptămâna.
Ne vom aseza in semicerc.
Reflectia Tranzitie – vom merge ca dinozaurii
Vom aprecia importanta tuturor produselor activitatilor
desfasurate, punandu-se accent pe finalitatea zilei si a
saptamanii.

Evaluarea Cursa dinozaurilor - conversatia -ecusoane


Vom continua activitatea printr-un concurs. - explicatia
Voi face aprecieri globale asupra participarii copiilor la -exercitiu
activitate.Vor primi ecusoane cu diferiţi dinozauri. Se vor
grupa în funcţie de aceştia pentru a putea desfăşura jocul
sportiv-concurs „Cursa dinozaurilor”.

Incheierea activitatii “Ce activitati am desfasurat astazi pe centre?” -conversatia -macheta


“Cum s-a numit povestea de la Biblioteca?” -encicloped
“Ce am modelat?”
”La ce ne-au folosit toate produsele?”
Vom expune macheta şi vom lega fişele în „Enciclopedia
copiilor –O lume dispărută”

S-ar putea să vă placă și