Sunteți pe pagina 1din 17

HARTA PROIECTULUI

,, ZUMZET ȘI CULOARE DE PRIMĂVARĂ!”


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Prof. înv. preşc.Calciu Vasilica Emilia


GRĂDINIŢA CU P.P. PREAJBA

CARACTERISTICI
Caracteristicile florilor
PRODUSE FINITE de primăvară
FIȘE DE LUCRU
PUZZLE
NUMĂRĂM CU FLORILE NE JUCĂM
PREZENTARE ARTISTICĂ PRIN
LIPIRE ,,Peisaj de primăvara”

CONŢINUTURI COMPETENŢE
CATEGORIZAREA
TEMATICĂ  Descoperă
,,NATURA ŞI MEDIUL”  Analizează
 Asociază
 Compară
 Argumentează
 Aplică
RELAŢII  Interpretează

 De colaborare
 De întrajutorare
 De respect
 De solidaritate CONŢINUTURI
CATEGORIZAREA AXIOLOGICĂ
Valorile:
 durabilitate, responsabilitate, grijă

SARCINI PENTRU GRUPURILE DE LUCRU:


Explorează/cercetează schimbările survenite în natură;
Studiază florile de primăvară;
Completează buletinul meteo;
Stabilesc relaţia cauză – efect privind modificările
survenite în natură.
SCHEMA SECVENŢELOR ZILEI

ADP

ALA 1

ADE

ALA 2

ARTĂ BIBLIOTECĂ JOC DE MASĂ


„Album cu flori de „Fluture,Buburuză, „Florile
primăvară” Albină” anotimpului”

ADE (DȘ+DOS)

,,ZUMZET ȘI CULOARE DE
PRIMĂVARĂ!”

JOC DISTRACTIV
„ALBINUŢA” / SAMBA
FLORILOR
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

DATA: 28.03.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:Grădinița cu P.P. Vis de Copil
STRUCTURA: Grădinița cu P.P. PREAJBA
EDUCATOARE: CALCIU VASILICA EMILIA
NIVELUL I+II (grupa combinată)-Isteților
TEMA ANUALĂ DE STUDIU:”Când,cum şi de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: Primăvară ,bine ai venit!

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Veselia primăverii”

TEMA ZILEI: ,,Zumzet și culoare de primăvară”


FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
DOMENII DE ACTIVITATE INTEGRATĂ: ALA+ ADE (DȘ+DOS1) +ADP
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual
TIPUL ACTIVITĂŢII: Verificarea și consolidarea de cunoștiințe
LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de grupă

DURATA:1 ZI

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII :

* Dezvoltarea cunoștințelor și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și


cunoașterea mediului apropiat;
*Dezvoltarea capacității copilului de a se implica într-o activitate de învățare, modul in care
abordează sarcinile și contextele de învățare, precum și activitatea și manifestarea potențialului creativ.
COMPORTAMENTE

* Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr,numerotație ;


* Efectuează operații de scriere,grupare,clasificare,măsurare a obiectelor;
* Indentifică și numește formele obiectelor din mediul înconjurător ;
* Rezolvă situații-problemă, pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date ;
* Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc ;
* Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice.

OBIECTIVE CADRU:
 Domeniul științe:
 Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numere, cifre, unităţi de măsură, întrebuinţând un vocabular
adecvat;
 Dezvoltarea operaţiilor intelectuale prematematice;
 Utilizarea unui limbaj adecvat în prezentarea unor fenomene din natură şi din mediul înconjurător;

 Domeniul om și societate:
 Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică;
 Îmbogăţirea cunoştinţelor despre materiale şi caracteristicile lor, precum şi despre tehnici de lucru necesare
prelucrării acestora în scopul realizării unor produse simple;

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
 Domeniul științe:
 Să-şi îmbogăţească experienţa senzorială, ca bază a cunoştinţelor matematice referitoare la
recunoaşterea, denumirea obiectelor, cantitatea lor, clasificarea, constituirea de grupuri/ mulţimi, pe
baza unor însuşiri comune (formă, mărime, culoare) luate în considerare separat sau mai multe
simultan;
 Să numere de la 1 la 10 recunoscând grupele cu 1-10 obiecte şi cifrele corespunzătoare.
 Să numere corect în ordine crescătoare și descrescătoare în limita 1-10;
 Să efectueze operaţii cu grupele de obiecte constituite în funcţie de diferite criterii date ori găsite de
el însuşi: triere, grupare/regrupare, comparare, clasificare, ordonare, apreciere a cantităţii prin
punere în corespondenţă.

Domeniul om și societate (activitate practică):


 să denumească materialele primite;
 să mânuiască cu atenție materialele și ustensilele puse la dispoziție;
 să combine elementele primite pentru realizarea temei propuse;
 să adopte o poziție corectă a corpului în timpul lucrului;
 să lucreze corect, îngrijit,

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
a) INFORMATIV
 Participarea si implicarea activă a copiilor in vederea simularii comunicării,favorizării
interrelaționării,impărtășiri cu ceilalți;
 Verificarea si consolidarea cunoștințelor legate despre florile de primăvăra;
 Evaluarea cunoştinţelor însuşite şi îmbinarea lor în structuri noi, în vederea dezvoltării
creativităţii verbale,deprinderilor de a răspunde la cerințele ce urmăresc denumirea obiectelor,
cantitatea lor, clasificarea, constituirea de grupuri/ mulţimi, pe baza unor însuşiri comune (formă,
mărime, culoare)

b) FORMATIV:
*Dezvoltarea spiritului de observaţie, a rapidităţii în gândire;
*Dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral.
c) EDUCATIV:
*Educarea spiritului de e axprima verbal idei, opinii, sentimente proprii;
*Stimularea interactivităţii şi cooperării;

STRATEGII DIDACTICE:

 Resurse procedurale: converaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul, Cubul, Turul galeriei,
problematizarea, expunerea, munca în echipă şi independentă, metoda analitico-sintetică.
 Resurse materiale: , flori de primavăra, calendarul materiale reprezentând elementele
anotimpului primăvara, plicuri cu sarcini surpriză, jetoane cu flori de primăvară, cutia cu surprize,
fişe de lucru, creioane colorate, şerveţele,, cub,buburuze,albine,fluturi , imagini flori de primăvara,
piese puzzle, ecusoane.
 Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.
 Elemente de joc: surprize, aplauze, mânuirea materialelor.
 Reguli de joc: Copiii trebuie să rezolve sarcinile indicate în scrisoarea primită de la Zâna Primăvară
 Metode de evaluare: evaluare orală, evaluare practic-aplicativă, observarea sistematică a
comportamentelor, analiza produselor, recompense: narcise.

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE

1. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)


 Întâlnirea de dimineaţă:”Salutare, mândre flori!”
Salutul, prezenţa, Calendarul naturii, împărtăşirea cu ceilalţi ,,Mă bucur că e primăvară pentru
că …” Activitatea de grup :”Dacă ai fi o floare de primăvară,ce floare ai vrea sa fii ?”
Impartasirea cu ceilalți:,,Mă bucur că e primăvară,pentru că...,,
Noutatea zilei ,,Scrisoare de la Zâna Primăvară”
 Rutine:
 ,,FLORI LA APĂ!” – exersarea unor deprinderi de igienă
 ,,POFTĂ BUNĂ LA NECTAR!” - ,,Mâinile le îngrijesc /Şi mănânc frumos,/Să cresc sănătos.”
 Tranziţii:
 „Dacă vreau să cresc voinic!”-gimnastică de inviorare
 Cântec”Bat din palme...”-joc cu text si cânt
 Cântec”Vine,vine primăvara”
 Joc cu text si cânt,,Dansează hopa,hopa ....!’’
Obiective operaţionale:
 Să relaţioneze verbal cu colegii;
 Să se exprime corect lexical şi gramatical;
 Să discute cu colegii şi educatoarea despre anotimpul primăvara si caracteristicile acestui anotimp;
 Să denumească diferite flori primăvară;
 Să răspundă adecvat, verbal sau comportamental la ceea ce i se spune;
 să recunoască global şi contextual (ajutându-se de imagini) cuvinte sau simboluri din calendarul
naturii, din catalog (prezent/absent);
 să-şi coordoneze mişcările cu ritmul muzicii.
Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, observaţia, jocul, elementul surpriză, , exerciţiul oral,
problematizarea, expunerea, explicaţia, cubul.
 Mijloace de învăţământ: manechin, flori de primăvară, calendarul naturii, ecusoane, plicuri cu
sarcinile din ziua respectivă,planșe.
 Forma de realizare: frontal şi individual

2. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE (ALA 1)

BIBLIOTECĂ: ,,Fluturele,Buburuza,Albina”
(semne grafice)
Obiective operaţionale:
a) Cognitive
 Să unească punctele pentru a obține semnele grafice;
 Să decoreze spațiul indicat cu grafismele învățate;
 Să coloreze in cotur.
b) Psiho-motrice
 Să mânuiască cu grijă materialul didactic;
 Să se orienteze în spaţiul de lucru.
c) Afective
 Să colaboreze cu colegii de echipă;
 Să-şi exprime starea sufletească creată;
 Să se implice activ în activitate;

Strategii didactice:
 Metode şi procedee: explicația,conversația,demonstrația,exercițiul.
 Mijloace de învăţământ:fișe de lucru,creion,creioane de colorat.
 Forma de realizare: pe grupe şi individual

ARTĂ: „Album cu flori de primăvară”,


(colorare )
Obiective operaţionale:
a) Cognitive
 Să coloreze imaginile (flori de primăvară), folosind culorile corespunzătoare;
 Să coloreze în contur fără să depăşească.
b) Psiho-motrice
 Să mânuiască cu grijă materialul didactic;
 Să se orienteze în spaţiul de lucru.
c) Afective
 Să colaboreze cu colegii de echipă la rezolvarea sarcini comune;
 Să-şi exprime starea sufletească creată;
 Să se implice activ în activitate;
 Să manifeste spirit de echipă.
Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, munca independentă.
 Mijloace de învăţământ: album de colorat, creioane colorate, panou.
 Forma de realizare: individual, pe grupe

JOC DE MASĂ:”Florile anotimpului”


(puzzle flori de primăvară)
Obiective operaționale:
a) Cognitive
Să denumească florile de primăvară din imaginile;
Să grupeze florile în funcţie de anotimpul din care fac parte;
Să identifice piesele de joc,recunoscand din imaginea cărei flori fac parte;
Să refacă imaginea florii prin imbinarea corectă a pieselor de joc;
b) Psiho-motrice
Sa mânuiască cu grijă materialul didactic;
Sa se orienteze in spațiu de lucru;
c) Afective
Sa colaboreze cu colegii de echipă in rezolvarea sarcinii comune;
Sa-si exprime starea sufletească creată;
Sa se implice activ in activitate;
Sa manifeste spirit de echipă;
Strategii didactice:
Metode si procedee:conversatia,exercitiul,puzzle,observația,explicația;
Mijloace de invățământ:imagini cu flori de primăvară,piese de puzzle,coșuleț;
Forma de realizare:individual,pe grupe

3. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):

3.1. DOMENIUL ȘTIINȚE (DȘ)

TEMA: „Numărăm cu florile ne jucăm!”


MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare şi verificare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
SCOPUL:
 Verificarea cunoștințelor despre numaratului in limitele 1-8 ,înţelegea şi utilizarea numerelor, cifrelor,
unităţilor de măsură, întrebuinţând un vocabular adecvat
SARCINA DIDACTICĂ :
 Rezolvarea cerințelor matematice scrise pe spatele fiecărui fluture
 Rezolvarea sarcinilor primite prin aruncarea cubului,referitoare la elementele anotimpului
primăvara
 Cubul-descrie,compară,asociază,analizează,aplică,argumentează;

REGULILE JOCULUI:
Fiecare echipă ajută câte o floare să ajungă în poieniţa cu flori. Pentru a ajunge, echipele trebuie sa
treacă de şapte încercări, să rezolve şapte sarcini. Dacă rezolvă corect sarcina, trec la următoarea
încercare, dacă nu, rămân pe loc până rezolvă altă sarcină. Câştigă echipa care ajunge prima la poieniţă.

ELEMENTE DE JOC :
 Surpriza
 Plicuri cu sarcini
 Aplauze
 Mânuirea materialelor
 Deplasarea de la un punct la altul al grupei
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) Cognitive
 să numere corect în ordine crescătoare și descrescătoare în limita 1-8;
 să asocieze numărul la cantitate şi invers;
 sa raporteze corect numărul la cantitate si sa asocieze cifra corespunzatoare cantității numărate;
 să denumească vecinii unui număr dat;;
 să formeze grupe de obiecte după criteriul dat.
 Sa răspundă si să rezolve corect sarcinile metodei interactive Cubul;
b) Psiho-motrice
 Să mânuiască cu grijă materialul didactic;
 Să aştepte rândul la joc.
c) Afective
 Să exprime verbal sentimente, idei, gânduri;
 Să-şi exprime starea sufletească creată;
 Să se implice activ în activitate;
 Să manifeste spirit de echipă.
-
Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, metoda sintetico-analitică, cubul, ,
problematizarea, ghicitori.
Mijloace de învăţământ:
cubul , panou, cutia cu surprize, jetoane cu flori de primăvară, plic cu ghicitori tabla magnetică,jetoane
cu numere, colţul special amenajat(fluturi, flori, buburuze, coşuleţ, păsărele, albine)

Forma de realizare: frontal, individual

3.2. DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE (DOS1)

TEMA: „Tablou de primăvară”

MIJLOC DE REALIZARE: lipire


SCOPUL:
 Consolidrea deprinderii de a realiza in mod original si personal spațiul plastic;
 Dezvoltarea imaginației creatoare,a sensibilității si a gustului pentru frumos
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) Cognitive
 Să enumere materialele de lucru şi etapele de realizare;
 Să folosească corect tehnicile de lucru însuşite anterior; 
 Să aplice elementele conform indicaţiilor;
 Să execute individual tema dată.
b) Psiho-motrice
 Să mânuiască cu grijă materialul didactic;
 Să-şi exerseze muşchii mici ai mâinii prin mişcări propuse în acţiuni;
 Să păstreze ordinea şi disciplina pe tot parcursul activităţii.
c) Afective
 Să exprime sentimente de bucurie, satisfacţie, mulţumire în legătură cu activitatea desfăşurată ;
 Să-şi exprime opinia faţă de lucrarea proprie şi/sau faţă de lucrările celorlalţi;
 Să se implice activ în activitate.
Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, problematizare.
 Mijloace de învăţământ: fluturi,buburuze,lipici,material(pânză),silueta primăverii,flori de
primăvară.
 Forma de realizare: pe grupe, individual

4. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE (ALA 2)


JOC DISTRACTIV: ,,ALBINUȚA”

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) Cognitive
 Să execute corect mişcările jocului;
 Să respecte regulile jocului;
 Să aştepte cu răbdare să îi vină rândul.
b) Psiho-motrice
 Să-si coordoneze mișcările,grupându-se la semnalul educatoarei;
 Să aştepte rândul la joc.
c) Afective
 Să coopereze cu colegii;
 Să-şi exprime starea sufletească creată;
 Să se implice activ în activitate;
 Să manifeste spirit de echipă şi fair-play,
Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, jocul.
 Mijloace de învăţământ: ecusoane, floare.
 Forma de realizare: frontal, pe grupe

 Momentul poveștilor: „Povestea celor trei fluturași” (lectura educatoarei)

 Sarcina didactică: audierea lecturii educatoarei


 Mijloace de învățământ: tablă magnetică, imagini şi siluete cu magnet
 Obiective operaţionale:
 Cognitive:
- Să asculte cu atenție povestea;
- Să redea titlul poveștii;
- Să răspundă la întrebările legate de conținutul poveștii;
- Să indice, cu ajutorul educatoarei, morala poveștii.
 Afective:
- Să participe cu plăcere şi interes la activitate;
- Să se bucure de reuşita activităţii.
 Psihomotorii:

- Să adopte o poziţie corectă a corpului pe tot parcursul desfăşurării activităţii.


-

EVALUARE : continuă (prin observarea comportamentului copiilor,prin analiza acțiunilor si a


răspunsurilor,prin corectarea imediată a greșelilor,stimularea verbală si aplauze)și finală(prin aprecieri
directe)

DURATA:1 zi

LOC DE DESFĂȘURARE: sala de grupă

BIBLIOGRAFIE:

 M.E.N.- Curriculum pentru educația timpurie(a copiilor de la naștere până la vârsta de 6 ani),
2019
 M.E.N. – Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculumul pentru educație timpurie, 2019
 Ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar – Activitatea integrată din
grădiniţă, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008
 Preda, Viorica – Metodica activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii, Editura
SITECH, Craiova, 2010
Scenariul zilei

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineața “Salutare, mândre flori!”. Preșcolarii sunt


așezați in semicerc, pentru a stabili un contact vizual cu toți membrii grupei.
La sosire fiecărui copil i se pune în piept cate un ecuson ce reprezintă imagini cu flori de
primăvară.
Salutul
Copiii se aşază în semicerc pe pernuţe pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu toţi
membrii grupei. Educatoarea pentru a constitui un model de comportament, zâmbeşte, îi priveşte,
transmite căldură şi încurajare prin toate formele de comunicare – verbală şi nonverbală.
Educatoarea rosteşte cateva versuri sugestive pentru tema săptămânii:
,,Bună dimineaţa,flori!
Mă bucur că aveți multe culori,
A-nceput o nouă zi…
Bună dimineața,dragi copii!”

Prezenţa se realizează prin tehnica comunicării rotative. Salutul porneşte de la educatoare şi este
continuat de către toţi copiii grupei.
Fiecare copil isi va caută albinuța care are atașată poza lui si cu ajutorul educatoarei le vor pune în stup.

Calendarul Naturii se desfășoară sub îndrumarea educatoarei:


,,A început o nouă zi
Cum e vremea azi copii?”

Se vor preciza ziua săptămănii,data,luna,anul,si anotimpul în care suntem dar şi câteva


caracteristici ale vremii atașându-se jetoanele cu aspectele corespuzătoare.
Împărtăşirea cu ceilalţi se inițiază printr-o discuție cu copiii referitoare la anotimpul primăvara
și florile care înfloresc în acest anotimp.
Gimnastica de dimineață .Copiii recită și se misca pe versurile cântecului:
V-ați trezit de dimiineață?
Da!
Cum?
Uite asa! (mișcări de brațe).......
Se va lansa un joc de imaginaţie şi creativitate: ,,Mă bucur că e primăvară pentru că…”, fiecare
copil va continua enunţul (dezvoltarea abilităţilor de comunicare/vizează sentimentele copiilor).
Activitatea de grup:,,Dacă ai fi o floare de primavară,ce flore ai fi?,,
Noutatea Zilei o reprenzită ”Scrisoarea de la Zâna Primăvara”(anexa1) lasată de Zâna la ușa grupei,
alături de un coș cu flori de primăvară, ,materiale didactice necesare la realizarea activităților din ziua
respectivă.
Se citeşte scrisoarea……
Pentru a-i arăta Zânei Primăvara ce știu ei despre florile de primăvară si cât de isteți sunt, vor
trebui să „muncească” la centrele pregătite şi să execute corect sarcinile date. Dacă reuşesc să
îndeplinească cu succes sarcinile surpriză, adică să răspundă corect la întrebări, să lucreze ordonat şi mai
ales în linişte, la sfârşitul activităţii, copiii cuminţi vor fi recompensaţi.
Copiii vor afla din scrisoare sarcinile surpriză şi ce materiale sunt trimise de Zâna Primăvara
pentru a-i ajuta. Fiecare dintre plicuri cuprinde sarcini pe care copiii vor trebui să le rezolve.
Astăzi vom desfăşura activitatea cu tema: “Zumzet și culoare de primăvară”

Tranziţia 1 : Se realizează prin intermediul cântecului ,,Bat din palme..

II Activităţi liber alese 1

Se prezintă copiilor centrele de interes. Vor trece împreună cu educatoarea în revistă fiecare centru în
parte, cu discuții despre ce au de realizat şi cu enumerarea materialelor disponibile.
La sectorul BIBLIOTECĂ, copiii vor primi o serie de fişe de lucru,unde trebuie să decoreze cu
semne grafice invățate, fluturele,buburuza,albina..
La sectorul ARTA, copiii vor primii o carte intitulată “Album cu flori de primăvară”care conține
mai multe fișe de colorat.
Vor colora in contur imagini cu flori de primăvară.
La sectorul Ştiinţă, vor avea de îmbinat piesele de puzzle astfel încât să redea imagini cu florile
anotimpului şi să denumească florile din imaginile obținute.
Educatoarea supraveghează și antrenează copiii la fiecare centru de interes,oferind explicații
suplimentare acolo unde este nevoie.
Tranziţia spre Activitățile pe domenii experențiale realizează prin intermediul
cantecului,,Vine, vine primăvara!”
II Activităţi pe domenii experenţiale
Copiii desfășoară activitatea integrată “Zumzet și culoare de primăvară”,care conține Domeniul
Științe și Domeniul Om și Societate- activitate practică.
Pentru Activitatea de la DȘ copiii vor fi așezați în semicerc,unde vor desfașura jocul didactic
“Numărăm cu florile ne jucăm !”.Ei au de rezolvat, pe rând,diferite sarcini.Educatorea anunță regulile
jocului.
Copiii sunt numiți să raspundă, de către educatoare iar răspunsurile corecte vor fi recompensate
cu aplauze si recompense.
TRANZIŢIA spre activitatea de la DOS se realizează prin cântecul “Înfloresc grădinile”.
Educatoarea anunță tema si etapele de lucru.In cadrul activitații practice copiii trebuie să demonstreze
ca sunt “Creativi” lipind în mod corect matrialele pe care il au la dispoziție.
TRANZIŢIA spre activitatea de la ALA se face prin jocul cu text si cânt ,,Dansează hopa,hopa..!’’
III Activităţi liber alese 2
La finalul zilei se realizează :
Jocul distractiv „Albinuța”
Regulile jocului 
Copiii stau in asezați in cerc,având ecusoane cu flori de primăvara,iar un copil va fi albinuța.Pe
melodia jocului cu cânt va zbura ocolid florile,iar la un moment dat iși alege o floare,ii spune numele si
schimbă rolul cu floare .
Jocul se repetă de mai multe ori si cu alți copii.

ALBINUŢA
‘’Albiuța a zburat Ai ghicit,ai ghicit
Să culeagă miere, Floarea cea alesă
Pe o floare s-a așezat Fericit,multumit
Si nectar ii cere. S-o aduci acasă.’’
De ghicești cum o chema,
Albinuța dragă,
Cu tine mă vei lua,
Albinuță dragă

După jocul cu text și cânt, copiii se vor așeza pe scăunele („Să vină povestea!”) și vor asculta
povestea „Povestea celor trei fluturași”. La finalul audierii poveștii ei vor răspunde la câteva întrebări
legate de conținutul acesteia.

La finalul activităţii, Fluturașul le va mulţumi copiilor pentru ziua minunată pe care au petrecut-o
împreună, cu toate activităţile pe care le-au desfăşurat (se face o scurtă trecere în revistă a activităţilor
desfăşurate), le va împărţi acestora recompense şi îşi va lua rămas bun de la ei.

S-ar putea să vă placă și