Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

”GRĂDINA CU FLORI A PRIMĂVERII”

DATA: 28.03.2022

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit ”Vis de Copil”, Tg-Jiu

CADRU DIDACTIC: PROF. CALCIU VASILICA EMILIA

GRUPA: Combinată - Grupa Fluturașilor

NIVELUL: I + II

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?

TEMA PROIECTULUI: Primăvară, bun venit!

TEMA SĂPTĂMÂNII: Mireasma primăverii!

TEMA ACTIVITĂȚII: Grădina cu flori a primăverii

CATEGORIA ACTIVITĂŢII: Activitate integrată

MIJLOACE DE REALIZARE: observare; activitate artistico-plastică(pictură)

TIPUL DE ACTIVITATE: mixtă (însuşire de cunoştinţe; consolidarea unor deprinderi de lucru)

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

 Dezvoltarea atenţiei, limbajului, imaginaţiei, memoriei, gândirii şi creativităţii.


 Consolidarea unor cunoștințe și deprinderi specifice activităților artistico-plastice.

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII:

 Activităţi de dezvoltare personală (A.D.P.):

 Întâlnirea de dimineaţă: „Fluturașul drăgălaș, al Primăverii poștaș!”


(Prezența, Calendarul naturii)

 Rutine: „Cu toții ne adunăm/ Și, atent, noi ascultăm!” (deprinderea de a păstra
ordinea și de a asculta cu atenție ceea ce li se comunică)
„Înainte să mâncăm, pe mânuțe ne spălăm” (deprinderi de igienă)
„Pauza de vitamină (Gustarea)” (deprinderi de alimentație sănătoasă)

 Tranziţii: „Înfloresc grădinile” (dans ritmic)


„Flori, flori…” (cântec)
„Mii de albine” (dans ritmic)
„Flori de primăvară”(cântec)
„Să vină povestea!”
 Activităţi pe domenii experienţiale (A.D.E.): „Grădina cu flori a primăverii”

 DȘ (Cunoașterea mediului) : - observare


 DEC (Activitate artistico-plastică): - pictură pe polistiren

 Activităţi liber alese (A.L.A.): „Albinuța” - joc cu text și cânt

- Activităţi pe centre de activitate (centre de interes):


 Bibliotecă : fișă de lucru
 Artă: colorare de imagini
 Știință: fișă de lucru

 Activităţi liber alese:


 Joc cu text și cânt: „Albinuța”
 Momentul poveștilor: „Povestea celor trei fluturași”
 Jocuri și activități în curtea grădiniței

DOMENII DE DEZVOLTARE:

o Dezvoltarea fiziză, a sănătății și igienei personale


 Dezvoltarea socio-emoțională
 Capacități și atitudini de învățare
 Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citiriii și scrierii
 Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

o Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare


o Conduită senzorio – motorie, pentru orientarea mișcării
o Sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) și practici privind securitatea personală
 Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârstă apropiată
 Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității
 Conceptul de sine
 Autocontrol și expresivitate emoțională
 Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
 Activare și manifestare a potențialului creativ
 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
 Mesaje orale în diverse situații de comunicare
 Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat
 Cunoștințe și deprinderi matematice elementare pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea
mediului apropiat
 Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare

COMPORTAMENTE AFERENTE:

o Își coordonează mușchii în desfățurarea unor activități diversificate, specifice vârstei.


o Participă la activități fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare.
o Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate.
o Utilizează simțurile (văzul, auzul, simțul tactil, mirosul etc.) în interacțiunea cu mediul
apropiat.
o Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii.
o Exersează, cu sprijin, respectarea unor principii de bază specifice unei alimentaţii sănătoase.
o Manifestă deprinderi de păstrare a igienei personale.
o Utilizează reguli de securitate fizică personală
 Manifestă încredere în adulții cunoscuți, prin exersarea interacțiunii cu aceștia.
 Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situații problematice
specifice.
 Inițiază/ participă la interacțiuni pozitive cu copiii de vârstă apropiată.
 Demonstrează acceptare și înțelegere față de celelalte persoane din mediul apropiat.
 Exersează, cu sprijin, autoaprecierea pozitivă în diferite situații educaționale.
 Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte literare, obiecte de
artă etc..
 Demonstrează abilități de autocontrol emoțional.
 Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi.
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
 Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină greutăți;
 Manifestă creativitate în activități diverse;
 Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații
și povestiri creative;
 Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans etc.
 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui
(comunicare receptivă)
 Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)
 Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții
proprii
 Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
 Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului
 Identifică elementele caracteristice ale unor fenomene/ relații din mediul apropiat;
 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr și cu numerația
 Evidențiază caracteristicile unor obiecte localizate în spațiul înconjurător.
 Identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului şi Spaţiului
 Descrie unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului şi Spaţiului

I. ADP
- Salutul
- Prezenţa
- Calendarul naturii

 ID: „Fluturașul drăgălaș, al Primăverii poștaș!”


• Rutine: „Cu toții ne adunăm/ Și, atent, noi ascultăm!” (deprinderea de a păstra
ordinea și de a asculta cu atenție ceea ce li se comunică)
„Înainte să mâncăm, pe mânuțe ne spălăm” (deprinderi de igienă)
„Pauza de vitamină (Gustarea)” (deprinderi de alimentație sănătoasă)
• Tranziţii: „Înfloresc grădinile” (dans ritmic)
„Flori, flori…” (cântec)
„Mii de albine” (joc cu text și cânt)
„Flori de primăvară”(cântec)
„Să vină povestea!”
Obiective operaţionale:
 Cognitive:
- Să utilizeze corect formulele de salut;
- Să recunoască simbolurile corespunzătoare „Calendarului naturii”;
- Să precizeze anotimpul în care ne aflăm;
- Să enumere, cu ajutorul educatoarei, zilele săptămânii;
- Să identifice, cu ajutorul educatoarei, starea vremii din ziua respectivă;
- Să se prezinte precizând doar prenumele;
- Să participe la discuţii atât în calitate de vorbitor, cât şi de auditor;
- Să aplice deprinderile de ordine și de igienă dobândite anterior;
 Afective:
- Să participe activ, cu plăcere şi interes la activităţi;
 Psihomotorii:
- Să adopte o poziție corectă a corpului pe parcursul desfășurării momentelor de
tranziție;
- Să manipuleze corespunzător materialele didactice;
- Să execute corect mişcările asociate tranzițiilor;
- Să respecte ritmul.

II. ADE: „Grădina cu flori a primăverii” (activitate integrată)


 Domeniul Științe (cunoașterea mediului): - observare
 Sarcina didactică: denumirea unor flori de primăvară și a părților componente ale
acestora, precum și rolul lor, cu ajutorul educatoarei;
 Mijloace de învăţământ: tablă magnetică, videoproiector, laptop, jardiniere, mini-
lopeți, mini-stropitori, flori reale, imagini flori de primăvară.
 Obiective operaţionale:
 Cognitive:
- Să recunoască și să denumească florile de primăvară;
- Să identifice părțile componente ale unei plante;
- Să menționeze rolul părților componente ale unei plante;
- Să descrie aspecte caracteristice florilor de primăvară observate cu ajutorul
organelor de simț;
- Să dea exemple de utilitate a florilor în viața omului;
- Să enumere modalități de îngrijire și de protejare a florilor;
- Să participe la conversaţie atât în calitate de vorbitor, cât şi de auditor.
 Afective:
- Să participe cu plăcere şi interes la activitate;
- Să se bucure de reuşita activităţii.
 Psihomotorii:
- Să mânuiască materialul pus la dispoziție, orientându-se corect în spațiul de
lucru;
- Să adopte o poziţie corectă a corpului pe tot parcursul desfăşurării activităţii.

 Domeniul Estetic și Creativ (activitate artistico-plastică): -” pictură pe polistiren


 Sarcina didactică: realizarea unor lucrări originale;
 Mijloace de învăţământ: flori polistiren, suporturi acuarele, culori acrilice, pensule,
pahare, şerveţele umede, laptop, boxă.

 Obiective operaţionale:
 Cognitive:
- Să recunoască şi să denumească materialele care urmează să fie utilizate în
cadrul activităţii;
- Să urmărească cu atenţie demonstraţia educatoarei legată de modul de
realizare a lucrării;
- Să utilizeze corect tehnica şi materialele de lucru;
- Să aplice corect culoarea pe suprafața florii cu ajutorul pensulei;
- Să lucreze curat;
- Să analizeze critic şi autocritic lucrările realizate.
 Afective:
- Să participe cu plăcere şi interes la activitate;
- Să se bucure de reuşita activităţii;
 Psihomotorii:
- Să execute corect exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinii;
- Să manipuleze corespunzător materialul didactic;
- Să adopte o poziţie corectă a corpului pe tot parcursul desfăşurării activităţii.

III. A.L.A.

 Artă: ”Buchetul primăverii” - colorare de imagini

 Sarcina didactică: colorarea unor imagini respectând conturul acestora;


 Mijloace de învăţământ: suporturi, creioane colorate, fișe cu imagini de
colorat, panou pentru expunerea lucrărilor;
 Obiective operaţionale:

 Cognitive:

- Să coloreze imaginile reprezentate pe fișa de colorat;


- Să precizeze culorile pe care le au imaginile în realitate;
- Să respecte conturul imaginilor;
- Să analizeze critic şi autocritic lucrarea realizată;

 Afective:

- Să participe cu plăcere şi interes la activitate;


- Să se bucure de reuşita activităţii.

 Psihomotorii:

- Să manipuleze corespunzător materialul didactic;


- Să adopte o poziţie corectă a corpului pe parcursul întregii activităţi.
 Bibliotecă: ”Narcise parfumate” - exercițiu grafic

 Sarcina didactică: să unească punctele și să recunoască imaginea;


 Mijloace de învăţământ: suporturi, creioane colorate, fișe cu imagini de
colorat;
 Obiective operaţionale:

 Cognitive:

- Să traseze corect semnele grafice în spațiul indicat;


- Să coloreze imaginile reprezentate pe fișă;
- Să precizeze culorile pe care le au imaginile în realitate;
- Să respecte conturul imaginilor;

 Afective:

- Să participe cu plăcere şi interes la activitate;


- Să se bucure de reuşita activităţii.

 Psihomotorii:

- Să manipuleze corespunzător materialul didactic;


- Să adopte o poziţie corectă a corpului pe parcursul întregii activităţi.

 Ştiinţă:”Vaza cu lalele” - fișă de lucru


 Sarcina didactică: să coloreze cum indică cifrele;

 Mijloace de învăţământ: suporturi, creioane colorate, fișe cu flori și cifre;

 Obiective operaţionale:
 Cognitive:
- Să recunoască cifrele de pe fișă, denumindu-le;
- Să coloreze imaginile conform legendei;
- Să respecte conturul imaginilor;
 Afective:

- Să participe cu plăcere şi interes la activitate;


- Să se bucure de reuşita activităţii;

 Psihomotorii:

- Să manipuleze corespunzător materialul didactic;


- Să adopte o poziţie corectă a corpului pe parcursul întregii activităţi.

IV. ADP:
 Joc cu text și cânt: Albinuța
 Sarcina didactică: redarea textului şi a liniei melodice a cântecului concomitent cu
executarea mişcărilor corespunzătoare.
 Reguli de joc: Copilul – Albinuță va dansa și va alege o floare pe care o va denumi,
urmând ca floarea aleasă să devină, la rândul său, albină.
 Elemente de joc: surpriza, aplauze, imitarea zborului albinuței.
 Mijloace de învăţământ: coroniţă–albinuță, coroniţe–flori de primăvară, laptop.
 Obiective operaţionale:

Cognitive:
- Să cânte acompaniaţi de educatoare;
- Să denumească floarea aleasă;
Afective:
- Să participe cu plăcere şi interes la activitate;
- Să se bucure de reuşita activităţii;
Psihomotorii:
- Să adopte o poziţie corectă a corpului pe tot parcursul desfăşurării activităţii;
- Să redea mişcările asociate textului cântecului;
- Să imite zborul albinuței.

 Momentul poveștilor: „Povestea celor trei fluturași” (lectura educatoarei)

 Sarcina didactică: audierea lecturii educatoarei


 Mijloace de învățământ: tablă magnetică, imagini şi siluete cu magnet
 Obiective operaţionale:
 Cognitive:
- Să asculte cu atenție povestea;
- Să redea titlul poveștii;
- Să răspundă la întrebările legate de conținutul poveștii;
- Să indice, cu ajutorul educatoarei, morala poveștii.
 Afective:
- Să participe cu plăcere şi interes la activitate;
- Să se bucure de reuşita activităţii.
 Psihomotorii:

- Să adopte o poziţie corectă a corpului pe tot parcursul desfăşurării activităţii.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee: jocul, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, descoperirea, observarea, lectura


educatoarei, problematizarea, demonstraţia, analiza lucrărilor.

Mijloace de învăţământ: elementul–surpriză (fluturaș de pluş),imagini Power-Point, flori reale,


jardiniere, mini-lopeți, mini-stropitori, medalioane cu simbolurile echipelor, simbolurile echipelor pe
măsuțe, coșulețe, flori din polistiren, suporturi, creioane colorate, fișe cu imagini de colorat, panou
pentru expunerea lucrărilor, jetoane cu magnet, plicuri, fișe de lucru, creioane, acuarele, pensule,
șervețele umede, boxă audio, coronițe, figurine magnetice, laptop, videoproiector.

Forma de organizare: frontală, individuală şi pe grupuri

Loc de desfăşurare: sala de grupă


Evaluarea: formativ–continuă: orală, scrisă (fişele de lucru), practică şi prin observarea
comportamentului preşcolarilor

Resurse: - umane: educatoarea, preşcolarii

- de timp: o zi

BIBLIOGRAFIE:

 M.E.N.- Curriculum pentru educația timpurie(a copiilor de la naștere până la vârsta de 6 ani),
2019
 M.E.N. – Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculumul pentru educație timpurie, 2019
 Ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar – Activitatea integrată din
grădiniţă, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008
 Preda, Viorica – Metodica activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii, Editura
SITECH, Craiova, 2010
SCENARIUL
ZILEI
Preșcolarii vor intra în sala de grupă unde vor descoperi surpriza de la Zâna Primăverii, o
grădină cu flori de primăvară, apoi vor cânta și vor dansa pe ritmul cântecului „Primăvara”.

Se face prezenţa, are loc o scurtă discuţie referitoare la „Calendarul naturii” (anotimpul în care
ne aflăm, zilele săptămânii, starea vremii în ziua respectivă) şi la tema săptămânii.

Activitatea este întreruptă de apariţia unui fluturaș de pluş care are un cadou pentru copii. Cu
ajutorul doamnei educatoare, le povesteşte acestora de ce se află printre ei. Fluturașul va face
cunoștință cu fiecare copil, moment în care aceștia îl vor saluta și se vor prezenta: „Bună dimineaţa,
Fluturaș! Eu sunt... ”, apoi fluturașul le arată copiilor prima surpriză, o prezentare Power-Point a
florilor de primăvară.

Are loc o scurtă conversaţie legată de tema săptămânii, apoi doamna educatoare împreună cu
fluturașul le prezintă copiilor laleaua, narcisa și zambila, pe care le observă și le analizează.

La sfârşitul activității, copiilor le sunt adresate întrebări legate de florile observate și de părțile
componente ale acestora, apoi vor primi o fișă de lucru pe care o vor rezolva.

Drept recompensă, fluturașul le va oferi preșcolarilor câte o floare reală pe care o vor planta.

Preșcolariii vor cânta, împreună cu doamna educatoare, cântecul „Flori de primăvară”, apoi se
vor aşeza la măsuţe, unde li se vor împărţi materialele necesare pentru următorul segment de
activitate. Copiii vor ajuta la împărţirea materialelor, le vor recunoaşte şi denumi şi vor intui natura
activităţii care urmează să se desfăşoare (activitate artistico-plastică).

Doamna educatoare le explică şi le demonstrează copiilor tehnica de lucru, execută, împreună


cu aceştia, exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii, apoi supraveghează preşcolarii pe tot
parcursul desfășurării activității. Lucrările vor fi strânse treptat, pe măsura finalizării lor, și vor fi
expuse.
După ce toate lucrările au fost finalizate și expuse, are loc o scurtă analiză a lor și copiii ajută
la efectuarea ordinii după activitate.

După strângerea materialelor, copiii vor părăsi sala de grupă pe ritmurile cântecului „Mii de
albine”, unde se vor întoarce pentru servirea gustării.

După servirea gustării și exersarea deprinderilor corespunzătoare, copiii se vor aşeza la


măsuțe.

Ei vor primi, din partea fluturașului un cadou: medalioane cu flori roşii, galbene, albastre, care
vor fi împărţite copiilor.
Însoţiţi de Fluturaș şi de doamna educatoare, copiii vor vizita, pe rând, centrele de lucru, unde
vor recunoaşte materialele de pe măsuţe şi li se va explica şi demonstra ceea ce au de făcut. Fiecare
echipă se va aşeza la câte un centru, se vor executa exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii şi
se va trece la realizarea sarcinilor didactice, sub supravegherea cadrului didactic:

- Artă: preșcolarii vor colora o imagine cu flori de primăvară;


- Bibliotecă: preșcolarii vor reconstitui o imagine cu narcisa prin unirea punctelor;
- Știință: preșcolarii vor colora o vază cu flori așa cum le indică cifrele;
La finalizarea sarcinii, fișele vor fi expuse şi analizate, iar materialele vor fi strânse de pe
măsuţe.

Pentru a sărbători reușita lor, preșcolarii vor desfășura jocul cu text și cânt „Albinuța”.

După jocul cu text și cânt, copiii se vor așeza pe scăunele („Să vină povestea!”) și vor asculta
povestea „Povestea celor trei fluturași”. La finalul audierii poveștii ei vor răspunde la câteva întrebări
legate de conținutul acesteia.

La finalul activităţii, Fluturașul le va mulţumi copiilor pentru ziua minunată pe care au


petrecut-o împreună, cu toate activităţile pe care le-au desfăşurat (se face o scurtă trecere în revistă a
activităţilor desfăşurate), le va împărţi acestora recompense şi îşi va lua rămas bun de la ei.

S-ar putea să vă placă și