Sunteți pe pagina 1din 5

Clasa a VIIIa

Loc de desfăşurare: sala de sport


Durata : 50 min
Profesor : Avrămescu Alexandru
Data: 10.12.2021

Proiect didactic

Teme: 1. G.A.S. - exersarea unor elemente acrobatice la alegere ;


2. C.M. 1. Forţa : - dezvoltarea forţei generale prin circuite ;

Competente specifice :
Motrice:OM1: să se realizeze acţiuni motrice cu grad progresiv de complexitate şi
solicitare la efort ;
Cognitive: OC2: să identifice mijloacele pentru dezvoltarea calităţilor motrice;
Afective: OA1:să manifeste interes pentru practicarea exerciţiilor şi procedeelor
demonstrate.

Obiective operaţionale:
- să execute corect exerciţiile de dezvoltare fizică armonioasă;
- să participe activ şi conştient la desfăşurarea lecţiei;
- să asigure o execuţie cât mai corectă;
- să fie mulţumit sau nemulţumit pentru evoluţia sa motrica;
- să manifeste spirit de colaborare în relaţia cu colegii.
Strategia didactică:
Metode şi procedee: exersarea, explicaţia, demonstraţia, execuţia, conversaţia,
circuitul, schimba perechea (Caruselul);
Material didactic: fluier, mingi, saltele, bănci de gimnastică, cronometru.
Metode de evaluare: lauda, exemplul, observaţia.

VERIGI ŞI
DURATĂ CONŢINUT DOZARE INDICAŢII OBS
ORGANIZATORICE
ŞI METODICE

· Alinierea şi raportul. 30’’ -în linie pe un rând.


Organizarea · Verificarea ţinutei şi a stării 30’’
colectivului de sănătate.
de elevi · Anunţarea temelor lecţiei.
30’’
· Exerciţii de front şi formaţii
30’’ -întoarceri pe loc la
( 2’ ) stânga, dreapta şi
stânga împrejur
Exerciţii pentru captarea atenţiei:
Pregătirea „ Din mers normal, la semnal
organismului sonor un fluier întoarcere prin - un tur pe
pentru efort săritură şi continuarea mersului în jumătate - în şir câte unul
sens opus, la două fluiere de teren
( 7’ ) ghemuire, la trei fluiere mers pe
vârf.”
· Mers; 25m
· Alergare uşoară 100m
· Mers pe vârfuri -în şir câte unul
1 diag.
· Mers pe călcâie
1 diag.
· Mers fandat -cu mâinile la ceafă
· Alergare cu joc de gleznă 1 diag. -cu antebraţele prinse între
1 diag. ele
· Alergare cu pendularea -rulare varf-calcai
gambelor înapoi 1 diag.
-se pune accent pe
frecvenţa picioarelor,
pe mişcarea br. pe lângă
tr.,alergarea se execută pe
· Alergare cu genunchii sus pingea 
1 diag. -spatele drept, alergarea se
· Pas săltat execută pe pingea
1 diag.
· Pas sărit -acc. pe înălţimea
1 diag. săriturii;acc. Pe braţ –
picior opus;
- acc. pe lungimea pasului;
· Pas adăugat braţele se trag puternic
1 diag. spre înainte(spre dr. de
deplasare);
· formarea formaţiei de
gimnastică
-în linie câte şase .
Exerciţiul nr.1
P.I. stând depărtat,braţele îndoite, 2x8t
mâinile pe şolduri.
T1.felxia capului;
T2.extensia capului; - acc. pe ţinuta spatelui
T3. îndoire laterală stânga;
T4. îndoire laterală dreaptă;
T5-6 idem1-2
T7-8 idem 3-4
Exerciţiul nr.2
P.I. stând depărtat, mâinile la nivelul
pieptului. -brațele bine întinse,,
T.1-2 extensia braţelor îndoite şi palmele orientate în sus;
Influenţarea arcuire laterală. 2x8t
selectivă a T.3-4 extensia braţelor întinse şi
organismului arcuire laterală;
T5-6 idem 1-2
( 8’ ) T7-8 idem 3-4
Exerciţiul nr.3 2x8t
P.I. stând depărtat :
T1-4 rotari de braţe simultan înainte;
T5-8-rotari de braţe simultan înapoi. -brațele sunt bine întinse;
Exerciţiul nr. 4. rotările se execută fără
P.I. Stând pauză;
T1 - ridicarea braţelor spre înainte 2x8t
T2 – ducerea braţelor lateral
T3 – ridicarea braţelor prin lateral
T4- revenire la P.I. -pe parcursul efectuării
T5-8 – Idem 1-4 ex. se vor ţine braţele
Exerciţiul nr.5 întinse din articulaţia
P.I. stând depărtat, braţele îndoite, cotului
mâinile pe şolduri 2x8t
T1-4- rotarea umerilor înainte;
T5-8-rotarea umerilor înapoi.
Exerciţiul nr.6
P.I. stând depărtat, braţele întinse
lateral: 2x8t
T1-2. răsucirea trunchiului spre stânga
T3-4. răsucirea trunchiului spre
dreapta ;
T5-6-idem 1-2
T7-8-idem 3-4
Exerciţiul nr. 7. - braţele şi picoarele
P.I. stând depărtat cu braţele sus bine întinse şi încercarea
întinse:
de a atinge solul.
T1.-2. extensia de braţe cu arcuire
sus; 2x8t
T3-4. aplecarea trunchiului înainte cu
arcuire;
T5-6- idem 1-2
T7-8- idem 3-4
Exerciţiul nr.8.
P.I. stând depărtat cu trunchiul aplecat
înainte cu braţele lateral:
T1-2-rasucirea trunchiului cu ducerea
braţului stâng la picior opus:
T3-4- răsucirea trunchiului cu ducerea
-acc. pe atingerea
braţului drept la picior opus; 2x8t piciorului cu braţul.
T5-6-idem 1-2
T7-8-idem 3-4
Exerciţiul nr. 9.
P.I. stând:
T1-2: fandare înainte cu arcuire pe
piciorul stâng;
T3-4: răsucire şi fandare pe piciorul
drept;
T5-6: fandare spre înainte cu piciorul
drept, cu arcuire; - trunchiul la 900,
T7-8: răsucire şi fandare pe piciorul 2x8t palemele aşezate pe
stâng.; genunchi, braţele bine
Exerciţiul nr.10. întinse, piciorul dinapoi
P.I. stând apropiat cu mâinile pe se sprijină pe pingea;
şolduri.
-sarituri ca mingea pe loc

Exerciţiul nr.11.
-ex. de respiraţie 2x10t
-contactul cu solul pe
pingea cât mai elastic, la
10 cu ridicarea braţelor
sus.
-ducerea braţelor prin
2x8t lateral sus,cu inspir şi
expir cu aplecarea
trunchiului înainte cu
relaxarea braţelor.

C.M. – Circuitul numărul 1 - se lucrează 30 sec., pauză


Colectivul clasei va fi împărţit pe 30 sec. pentru a se
Dezvoltarea
ateliere. schimba atelierul;
forţei - se repeta circuitul cu o
Atelierul 1 : flotări, cu palmele
generale sprijinite pe banca de gimnastică 2x pauză de 1 minut între
( 10’ ) repetări.
Atelierul 2 : stând cu un picior
sprijinit pe capacul lăzii de - după 15 sec. Se va
gimnastică, braţele inodite, mâinile la schimba piciorul de
ceafă, ridicări pe piciorul de sprijin. sprijin, spatele drept;
Atelierul 3 ; din culcat, ridicarea - schimbarea staţiilor se
trunchiului la verticală face în sensul acelor de
Atelierul 4 : din culcat facial, braţele ceasornic, la semnal sonor.
la ceafă – extensia
trunchiului.
Atelierul 5 : sărituri de pe două
picioare peste banca de gimnastică - săritura cât mai înaltă.
aşezată paralel cu executantul.
Repetarea Schimbă perechea (Caruselul)
unor
Colectivul clasei este împărţit în două - jocul continua până
elemente grupe egale ca număr de participanţi. 2x fiecare elev va ajunge la
statice şi Se formează două cercuri partenerul său inital sau
dinamice din concentrice , elevii fiind faţă-n faţă pe până său epuizat
gimnastică perechi, iar în centrul perechilor se elementele acrobatice;
acrobatică găseşte o saltea. Fiecare pereche va - se vor analiza execuţiile
( 16’ ) executa câte un element acrobatic tuturor;
învăţat anterior. După ce toate - se vor face corectări şi
perechile au realizat sarcina ce li s-a completări;
dat, elevii din cercul exterior se vor
roti în şesul acelor de ceasornic,
realizându-se astfel schimbarea
partenerilor pereche.

Revenirea
organismului - completarea unui rebus sportiv; 1 x -în rând câte unul.
după efort
( 5’)
- alinierea -30 sec.
Concluzii - se fac aprecieri, recomandări; -1 min. - în linie pe un rând;
aprecieri - se încurajează elevii care au - 30 sec.
recomandări. lucrat cel mai bine, dar şi cei care
( 2’) au făcut paşi mici dar siguri;
- salutul

S-ar putea să vă placă și