Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

Dată: 16.11.2016
Grupă: Mica „Buburuze”
Grădiniţa: „Piticot”
Prof. Înv. preşc.: Bornaz Mădălina Mihaela

Tema anuală: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”


Tema proiectului: „Surprizele Zânei Toamna”
Tema săptămânală: „Legume vesele”
Domeniul experienţial: Domeniu estetic şi creativ (DEC)
Tipul activităţii: Formare şi consolidare de priceperi şi deprinderi
Mijloc de realizare: Colorare
Scopul: Dezvoltarea creativităţii şi a motricităţii manuale (a muşchilor mici ai mâinilor)

Obiectivele operaţionale ale activităţii:


Pe parcursul şi la finalul activităţii, copiii vor fi capabili:
O1: să coloreze cu creioane colorate imaginea unui coş cu legume fără a depăşi conturul dat;
O2: să lucreze cu grijă pentru a păstra aspectul îngrijit al lucrării;
O3: să-şi dezvolte deprinderi de mânuire corectă a instrumentelor de colorat.

Strategii didactice:
· Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, metoda „Turul galeriei”.
· Material didactic: fise de lucru cu un coş cu legume de toamna, creioane colorate.
· Forme de organizare: frontală, individuală.
Timp de lucru: 15 minute.
Bibliografie:
- „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, Ed. Didactica Publishing House, 2009;
- Curs PREŢ, Modul 3, „Noi repere ale educaţiei timpurii în grădiniţă”, 2009;
- Activitatea integrată din grădiniţă", Editura Didactică Publishing House, Bucureşti 2008
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC METODE MIJLOACE EVALUARE


ACTIVITĂŢII
1. Moment Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări - Conversaţia - Observarea
organizatoric a activităţii: comportamentului
- Aerisirea sălii de grupă. copiilor,
- Pregătirea materialului didactic. disponibilitatea de a
- Aranjarea mobilierului. se încadra în
- Organizarea colectivului de preşcolari. cerinţele formulate
2. Captarea Educatoarea aduce în sala de grupă un coş cu - Surpriză - Coşul cu legume;
atenţiei legume şi un plic. În plic se află o scrisoare de - Conversaţia - Scrisoarea de la
la Spiriduşul Legumici care le propune copiilor Spiriduşul
să organizeze Zânei Toamna o petrecere de Legumici
adio prin desfăşurarea unor activităţi îndrăgite
de ea foarte mult.
3. Comunicarea Educatoarea le citeşte din scrisoare - Observaţia - Coşul toamnei - Evaluarea
obiectivelor şi a activităţile pe care le vor desfăşura pe - Conversaţia capacităţii de
temei activităţii parcursul acestei zile. Vor colora imaginea unui receptare a cele
coş cu legume şi vor învăţa mersul şerpuit cu spuse de
ocolire de obstacole. educatoarei
Pe tot parcursul activităţii vor fi asistaţi de
Spiriduşul Legumici care va analiza felul în care
copiii se prezintă la lecţii.
4. Reactualizarea Copiii împreună cu educatoarea descoperă în - Conversaţia - Imagine despre - Proba orală:
cunoştinţelor coşul toamnei o imagine cu anotimpul toamna. anotimpul de Recunoaşterea şi
dobândite Discută pe baza acelei imagini aspecte ale toamnă denumirea unor
anterior anotimpului toamna, scoţând în evidenţă faptul caracteristici ale
că toamna este anotimpul hărniciei, al bogăţiei anotimpului toamna.
şi al culorilor. Educatoarea reaminteşte
copiilor tema săptămânii şi poartă o scurtă
convorbire despre această cu copiii.
5. Prezentarea Le voi împărţi copiilor materialele de lucru şi le - Observaţia - Fise de lucru - Orală
conţinutului şi voi cere să coloreze în contur imaginea unui - Conversaţia - Creioane - Observarea
dirijarea învăţării coş cu legume. Se analizează împreună cu copiii - Explicaţia colorate comportamentului
fisa de lucru. - Demonstraţia copiilor şi execuţia
Înainte de a începe activitatea se vor executa - Problematizarea artistică
câteva exerciţii de încălzire a muşchilor mâinii: - Exerciţiul
„Mişcăm degeţelele/Şi batem pălmuţele”;
„Cântam la pian”; „Închidem şi deschidem
pumnii”; „Ne spălăm pe mâini”; „Ne scuturam
mâinile”.
Copiii execută lucrările respectând tehnica de
lucru cerută şi îndrumările educatoarei.
Educatoarea trece pe la fiecare masă,
stimulându-le copiilor încrederea în forţele
proprii şi încurajându-i, reluând explicaţiile
acolo unde este cazul. Se va asigura un fond
muzical plăcut pe toată durata activităţii.
6. Evaluarea Evaluarea lucrărilor de la activitatea practică o - Turul galeriei - Aprecierea - Evaluare practic -
voi realiza prin metoda „Turul galeriei”. - Autoaprecierea aplicativă frontală
Acestea vor fi evaluate după criteriile
stabilite iniţial.

S-ar putea să vă placă și