Sunteți pe pagina 1din 6

0ȘCOALA GIMNAZIALĂ SPECIALĂ PAȘCANI

Pașcani, strada Gării nr. 157


telefon/ fax: 0232762562
email: scsp_pascani@yahoo.com
www.scoalaspecialapascani.ro

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Specială Paşcani


DATA:5.04.2022
CLASA: 1
BENEFICIAR:Verveși Claudiu
PROFESOR PSIHOPEDAGOG: Lipciuc Monica Simona
ARIA CURRICULARA: Terapii specifice și de compensare
DISCIPLINA:Terapia tulburărilor de limbaj
UNITATEA DE INVATARE: Formarea și dezvoltarea psihomotricității

SUBIECTUL ACTIVITATII: Structuri perceptiv motrice de baza- Formele și culorile


TIPUL ACTIVITĂŢII: Corectiv-terapeutică
SCOPUL: Să opereze cu conceptele de formă și de culoare

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- La sfârşitul activităţii, copilul va fi capabil:

Page 1 of 6
 COGNITIVE:
O1- sa denumească formele geometrice decorîndu-le conturul prin utilizarea cariocilor colorate
O2 – sa completeze o plansa de tip mozaic identificand principalele culori
O3 – să grupeze diferite forme geometrice colorate- cerc, pătrat, triunghi, dreptunghi pe un sortator

O4 - să ansamleze piesele din lemn tangram comform unui patern pe o planșă respectand criteriul
de formă și culoare
O5 – să asociere culorile -roșu , galben, verde, mov, maro,albastru , portocaliu cu jetoane ce reprezintă fructe

și legume

O6- să realizeze corespondențe între diverse imagini și formele geometrice cu care se aseamănă

să scrie corect cuvinte care conţin sunetele R


şi L, diferenţiindu-le clar
prin formarea paronimelor
 PSIHOMOTRICE:
O7 – să execute mișcarile de gimnastică pentru musculatura fonoarticulatorie după modelul oferit;

Page 2 of 6
 AFECTIVE:
O8- să manifeste o atitudine de colaborare în vederea realizării corecte a sarcinilor solicitate;

Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversaţia, demonstraţia, imitaţia, explicaţia, exerciţiul, aprecierea verbală;
 Mijloace şi materiale didactice: oglinda logopedică,instrumente de suflat, sortator forme geometrice ,planșă mozaic-
arici , planșă și piese din lemn tangram, fișe de lucru anexe 5 si 6

 Loc de desfăşurare: cabinet – logopedie

 FORME DE ORGANIZARE A INSTRUIRII :


 individuală

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII TERAPEUTICE

STRATEGIA DIDACTICĂ
FORME DE
Nr. MOMENTELE OB DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII METODE ŞI MATERIA ORGANIZ
Ctr./ ACTIVITĂŢII . PROCEDEE L ARE A EVALUAREA

Page 3 of 6
TIMP OP DIDACTIC ACTIVITĂ
. ŢII
ELEVILOR
Se creează condiţiile psiho-pedagogice Conversaţia, Incălţăminte Individual, Crearea unui
PREGĂTIREA O8 necesare desfăşurării activităţii în bune Explicaţia, a, cadru de
ACTIVITĂŢII condiţii: Muzica de liniştire şi
- aerisirea cabinetului de stimulare relaxare, relaxare.
senzorială;
- audiţia muzicală de-a lungul întregii Respectarea
1 min activităţi, unui ritual al
- pregătirea materialelor didactice; aducerii la
- aducerea elevului în cabinet; cabinet.
- descălţarea copiilor şi aşezarea
încălţămintei. Stabilirea unui
prim contact
afectiv.
Invit copilul sa parcurga un traseu pana la Conversaţia Traseu Individual Apreciez
1 min O8 oglinda logopedica; Imitaţia motivația si
CAPTAREA Demonstraţia implicarea
ATENŢIEI elevului in
sarcina
solicitata;
3 min EXERCIȚII DE Ma asez alaturi de copil în faţa oglinzii şi Demonstraţia Oglinda Individual
MIOGIMNASTICĂ O7 încep exerciţiile de miogimnastică: Imitaţia logopedică,
ȘI DE RESPIRAȚIE  (scoaterea limbii în poziţie sus/ jos/ Exerciţiul instrumente
stânga/ dreapta, umflarea obrajilor, Jocul de suflat Apreciez
imitarea ploii, imitarea senzaţiei de deprinderea de a
frig, imitarea mersului trenului, realiza corect
imitarea mersului maşinii). exercițiile de
 Continui cu exerciţiile pentru miogimnastică
exersarea respiraţiei: expirarea/ de respirație și
inspirarea alternativă pe gură/ nas, de auz
suflarea în lumânarea parfumată, fonematic

Page 4 of 6
realizarea balonaşelor de săpun,
umflarea balonului;
Exersez auzul fonematic si propun
copilului sa participe la un joc de mima;
Va imita urmatoarele onomatopee și
cateva mișcări cu mainle
 Cum face pisica:miau
 Cum catelul:ham ham
 Cum face oaia: bee
 Cum face broasca:oac , oac
 Cum vaca:muuu

6 min Revin impreuna cu copilul la masa de lucru Jetoane cu Individual Apreciez


si ii prezint pe rand fiecare activitate: forme capacitatea de a
DIRIJAREA O1 1.Denumeste formele geometrice si geometrice denumi corect
ACTIVITĂŢII traseaza conturul acestora folosind Explicatia Anexa 1 formele
Carioci
TERAPEUTICE diverse culori . Exerciţiul, geometrice și de
colorate
Demonstraţia a trasa corect
conturul.

2.Mozaicul –Denumeste imaginea de pe Planșă Apreciez


O2 plansa si completeaz-o folosind butonii mozaic arici capacitatea de a
colorați Anexa 2 identifica corect
culorile din
cadrul
imaginilor de pe
plansa

4 min O3 3.Grupeaza formele geometrice de pe masă Explicatia Sortator Individual Apreciez


pe suportul colorat. Exerciţiul, forme capacitatea de
OBŢINEREA Demonstraţia geometrice de a grupa
PERFORMANŢEI Anexa 3 corect formele
geometrice pe

Page 5 of 6
sortator

.
4.Aseaza piesele din lemn colorate care Exerciţiul, Plansa Individual Apreciez
5 min O4 au diferite forme pe plansa model pentru Demonstraţia model capacitatea de a
ASIGURAREA a construi o rață. Piese din aranja piesele
lemn de lemn
FEED-BACK-ULUI
colorate colorate pe
Anexa 4 plansa suport

10 ASIGURAREA O5 5.Ghicește care sunt culorile fructelor si a Anexa 5 Individual. Apreciez


min RETENŢIEI ŞI A legumelor completand cu atenție fișele de capacitatea de a
TRANSFERULUI lucru. asocia corect
Exerciţiul, culorile pentru
Demonstraţia fructe si legume

6.Spune ce forme au urmatoarele obiecte Anexa 6 Apreciez


O6 din imagini /Incercuiește răspunsul corect. capacitatea de a
identifica corect
formele
obiectelor din
imagini

Page 6 of 6

S-ar putea să vă placă și