Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

„Vreau să-mi cunosc corpul”

Educator: Luchian Elena


1
Proiect didactic
 DATA: 19.11.2021
 GRUPA: pregătitoare
 TEMA GLOBALĂ: „Eu ca personalitate”
 PROIECT TEMATIC: „Corpul uman”
 :TEMA ZILEI : „Vreau să-mi cunosc corpul”
 DIMENSIUNEA: Educația pentru limbaj și comunicare,Educația pentru mediu
 UNITĂȚI DE COMPETENȚĂ:
2.2. Crearea, susţinerea unui dialog în situaţii de comunicare cunoscute, folosind întrebări deschise şi răspunsuri
desfăşurate.
2.5.Prezentarea de informaţii logice referitoare la sine şi la universul imediat.
1.9. Determinarea rolului organelor de simţ în cunoaşterea lumii înconjurătoare
 OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La finalul activității copiii vor fi capabili:
Cognitive:

- să denumească segmentele de bază ale corpului omenesc(cap, trunchi, membre), pe baza planșei ilustrate
expuse de către educatoare;

2
- să identifice cel puțin patru organe de simț(nas, ureche, ochi, gură), din cele cinci, în cadrul discuției purtate
cu educatoarea;

- să completeze harta oarbă cu organele de simț potrivite(ochi, nas, gură, urechi), ținând cont de precizările
educatoarei.

socio-afective:

-să accepte că trebuie să fie consultat periodic de către un medic pentru a

evita îmbolnăvirile;

psiho-motorii:

-să efectueze experimente simple legate de senzaţii auditive, vizuale,

olfactive, tactil-chinestezice;

-să aplice norme specifice asigurării sănătăţii omului;

 STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode si procedee didactice: Exercițiul organizatoric, conversația, observarea, explicația, exercițiul.
b) Mijloace de învățământ: Parfum, fluier, planșe ilustrate cu corpul omenesc, caiet de lucru independent,
recompense.
c) Forme de organizare a activității: Frontal, individual.

3
 BIBLIOGRAFIE:
 Curriculumul pentru educație timpurie”,Chișinău,2019;
 Standartele de învățare și dezvoltare pentru copilul de la naștere până la Standartele de învățare și dezvoltare pentru copilul de
la naștere până la 7 ani,Chișinău,2019;
 Vrâncean,M.,D.Terzi-Barbăroșie,D.,Turchină,1001 idei pentru o educație timpurie de calitate.Ghid pentru
educatori.Chișinău,2013;

4
DEMERSUL ACTIVITĂȚII
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE OBV CONȚINUTUL ÎNVĂȚĂRII EVALUARE
ACTIVITĂȚII OP. Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
didactice
Educatoarea efectuează demersurile necesare asigurării
unui cadru psiho-social corespunzător desfășurării
Momentul
armonioase a activității:
organizatoric -aerisește sala de grupă; Observarea
Exercițiul
-așază materialele didactice utilizate în activitate la Frontal comportamentului
organizatoric
îndemână; preșcolarilor.
-organizează și mobilizează grupa de preșcolari pentru
începerea activității.
Captarea atenției copiilor se realizează prin prezentarea Urmărirea reacției
de către educatoare a unui coș cu surprize care conține un Conversația Coș cu surprize copiilor creată de
Captarea atenției
parfum și un fluier. care conține un folosirea obiectelor
parfum și un Frontal din coș și aprecierea
Educatoarea folosește aceste obiecte și întreabă fluier. verbală a
preșcolarii cu ajutorul căror părți ale corpului(organe de răspunsurilor
Observarea acordate.
simț) au putut mirosi parfumul și auzi sunetul fluierului.
Reactualizarea Educatoarea adresează preșcolarilor o serie de întrebări Aprecierea verbală a
cunostințelor cu scopul reactualizării cunoștințelor acestora: răspunsurilor
-„Care sunt parțile mari ale corpului nostru?” acordate de
anterioare Conversația Frontal
-„Ce parți ale corpului ne ajută să preșcolari la
vedem/mirosim/auzim/gustăm/pipăim?” întrebările adresate.
Preșcolarilor le este comunicat subiectul activității de Verificarea orală a
Anunțarea temei astăzi. Vor discuta despre „Corpul omenesc”. În cursul și la Conversația gradului în care copiii
finalul activității îți vor aprofunda cunostințele despre Frontal și-au însușit
și a obiectivelor
corpul lor și vor putea aplica noile informații în rezolvarea parametrii care vor fi
diferitor sarcini de învățare. Explicația abordați in cursul
activității.
Dirijarea Educatoarea expune treptat câte o planșă ilustrată cu
învățării corpul omenesc. Pentru intuirea planșelor adresează Conversația Aprecierea verbală a
întrebări precum: răspunsurilor
5
-Ce putem observa în prima imagine? acordate de
-Din ce părți este alcătuit corpul copilului din imagine?Dar preșcolari la
corpul vostru? Conversația întrebările adresate.
O1 -„Ce parți regăsim la nivelul capului?
-Cum poate fi părul unui om?Dar
genele/sprâncenele/obrajii/bărbia?
-Ce culori au ochii copilului? Dar ochii vostri ce culoare au?
La ce ne ajuta ochii? Explicația Planșe ilustrate Frontal
-Cum este nasul copilului? Dar al vostru? Cum ne poate cu corpul
Dirijarea
O2 ajuta nasul? omenesc.
învățării -Cum are gura copilul?Dar voi? Ne ajută gura în vreun fel?
Cum?
-Unde sunt poziționate urechile băiatului? La ce ne pot fi
de folos urechile? Observarea Urmărirea conduitei
-Cu ajutorul cărui organ putem simți dacă ne copiilor în cursul
O3 atinge/lovește ceva?Ce culoare poate avea pielea unui om? activității.
Dar a voastră? Cum mai poate fi pielea?
-Care sunt organele de simț ale copilului? La ce ne ajută
toate organele de simț?”

Educatoarea adresează copiilor întrebări ca Aprecieri verbale


-Despre ce temă am discutat la această activitate? Conversația asupra răspunsurilor
Obținerea O4
-Ce am aflat nou despre corpul nostru? copiilor.
performanței -Care sunt organele de simț ale unui om? Explicația Frontal
-In ce fel ne sunt de folos organele de simț?

Observarea modului
Preșcolarii soluționează o serie de sarcini de învățare, Conversația în care lucrează
Asigurarea
corespunzătoarea temei activității, cuprinse în caietul de preșcolarii și
retenției și adresarea unor
muncă independentă. Explicația Caiet de muncă Individual
a independentă stimulente verbale,
transferului Exercițiul dupa caz: „E bine!”,
„Bravo!”, „Mai poți
încerca și altfel!”.
Fixarea Educatoarea formulează aprecieri globale și individuale
cunoștințelor asupra desfășurării activității și împarte copiilor Conversația Recompense Frontal Aprecieri verbale
recompense. generale.
și
aprecieri finale
6
7

S-ar putea să vă placă și