Sunteți pe pagina 1din 10

COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC ,,VASILE LUPU” IAȘI GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.

22

Aleea M. Sadoveanu nr. 46 – cod 700489 IAŞI


Telefon /fax: 0232 214 955;0232 219 011 ; cod fiscal 4701460
website: www.scoalanormala-vasilelupu.ro | secretariat@scoalanormala-vasilelupu.ro gradinita_pp_22@yahoo.com

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Profesor coordonator: Vasilica-Leana Botezatu

Profesor metodist: Baciu Oana

Profesor învățământ preșcolar: Ignat Petronela

Brânză Adelina

Elev practicant propunător: Muraru Iustina

1
DATA: 3.10.2022
GRUPA: Mare A ,, Curioșii”
TEMA ANUALĂ: CINE SUNT/ SUNTEM?
TEMA PROIECTULUI: „Despre mine”
TEMA ZILEI: „Corpul meu”
DOMENIUL EXPERIENȚIA: Științe
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoașterea mediului
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: „Ce pot spune despre corpul meu?”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Predare-învățare
MIJLOCUL DE REALIZARE: Convorbirea
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dezvoltarea capacității de explorare și investigare a mediului înconjurător prin
recunoașterea părților corpului uman și caracteristicilor organelor de simț;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Pe parcursul și la sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
O1: Să denumească minim 3 părți principale ale corpului omenesc, distingând caracteristicile de baza ale acestora.
O2: Să identifice minim 3 din cele 5 organe de simț, cu ajutorul corpului uman.
O3: Să descrie organele de simț, exemplificând rolul acestora.
O4: Să ofere răspunsul la ghicitorile propuse, cu suportul explicativ al educatoarei.
O5: Să rezolve corect fișa de lucru, respectând indicațiile oferite.

2
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, instructajul, exercițiul
2. MIJLOACE DIDACTICE: Computer-ul, boxele, bilețelele cu ghicitori, fișa de lucru
3. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
DURATA ACTIVITĂȚII: 30 de minute
BIBLIOGRAFIE :
1. Anghelache, V. (coord.), 2017 – „Metodica activităților instructiv-educative din grădiniță: ghid pentru examenele de definitivat și
grade didactice”, Editura Didactică și Pedagogică, București.
2. *** Curriculum pentru educație timpurie, 2019
3. blob:https://ro.pinterest.com/87bd2b47-9a26-42e8-a3dc-4caf45280cdd
4. https://www.youtube.com/results?sp=mAEB&search_query=corpul+omenesc+grupa+mare+
5. https://anidescoala.ro/divertisment/ghicitori/ghicitori-despre-corpul-omenesc/

3
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele Ob. Strategii didactice


activităţii op. Conţinutul activităţii Evaluare
Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
a activităţii

1. Moment Asigurarea condițiilor pentru buna desfășurare a activității:


organizatoric - aranjarea materialului didactic Conversaţia Evaluarea
- aranjarea mobilierului Frontal capacității copiilor
- aerisirea sălii de grupă Instructajul de a se pregăti
pentru activitate

2.
Introducerea Se realizează prin audierea cântecului Părțile corpului. Se Explicația Computer- Frontal Evaluarea
în activitate poartă câteva discuții pe marginea cântecului audiat care Conversația ul Individual capacității copiilor
reliefează subiectul convorbirii. euristică de a identifica
tema cântecului

4
3. Anunţarea „Dragii mei curioși, numele meu este Iustina și astăzi vom
temei şi a desfășura împreună activitatea de cunoașterea mediului. Vom
discuta despre corpul uman, despre părțile din care acesta este
obiectivelor Conversația
alcătuit și despre organele de simț, așa cum v-ați dat seama Evaluarea
deja din cântecel. Îmi doresc să ne înțelegem foarte bine cu euristică Frontal capacității copiilor
toții și pentru aceasta trebuie să mă ascultați cu atenție în Explicaţia de concentrare a
timpul activității. De fiecare dată trebuie să ridicați mâna atenției voluntare
atunci când vreți să răspundeți la întrebări și să faceți liniște
atunci când unul dintre colegii voștri vorbește. Sunteți de
acord? (DA) Să începem!”

4. Dirijarea Mă adresez grupei:


învățării „Dragi copii, corpul uman este fascinant! Este alcatuit din
mai multe organe precum o mașină din mai multe piese. Evaluarea
Corpul nostru funcționează și ne ajută să facem lucruri capacității copiilor
extraordinare, sa ne gândim, să alergăm, să ne jucăm, să Frontal de concentrare a
simțim etc.” Conversația Individual atenției voluntare
Inițiez convorbirea cu următoarele întrebări
O1 euristică
- Copii, îmi puteți spune care sunt părțile principale, mari care
O2 alcătuiesc corpul uman? Explicația
R: Părțile principale care alcătuiesc corpul uman sunt capul,
gâtul, trunchiul și membrele: brațele și picioarele. Evaluarea
- Ce părți regăsim la nivelul capului? capacității de a
R: La nivelul capului regăsim ochii, nasul, gura, urechile și identifica părți
părul. principale ale
-Ce culoare are părul vostru? Ce culori poate avea părul? corpului omenesc
R: Părul poate fi blond, brunet, șaten etc.
- Voi știți ce sunt organele de simț?
R: Nu
- Organele de simț sunt acele parți ale corpului mai speciale cu

5
ajutorul cărora putem explora lumea din jurul nostru.
Conversația Frontal
În continuare, convorbirea se realizează pe baza următorului
euristică Individual
plan de întrebări
 Despre simțul văzului Explicația
O3 - Dragilor, care sunt organele de simț ce ne ajută să
vedem și să observăm lumea și tot ce este în jurul
nostru?
R: Organele de simț care ne ajuta să vedem sunt ochii.
- Ce culoare au ochii voștri? Ce fel de culori pot avea
ochii?
R: Ochii pot fi căprui, verzi, albaștri.
- Ce avem în jurul ochilor pentru a-i proteja? Conversația Evaluarea
R :În jurul ochilor avem gene și sprâncene. euristică capacității de a
 Despre simțul mirosului Explicația identifica rolul
- Care este organul de simț ce ne ajută să mirosim? unui organ de simț
R: Organul de simț ce ne ajută să mirosim este nasul.
- Ce avem fiecare dintre noi la vârful nasului?
R: La varful nasului avem 2 nări.
- La ce ne ajută nările?
O3 Frontal
R: Prin nări trece aerul pentru a putea respira și simți
mirosurile. Individual
 Despre simțul auzului
- Copii, dar urechile la ce ne ajută? Evaluarea
R: Urechile ne ajută să auzim. capacității de a
- Câte urechi avem? denumi
O3 R: Avem două urechi caracteristicile
 Despre simțul gustului organelor de simț
- Copii, cu ajutorul cărui organ de simț putem simți

6
gustul unei prăjituri?
R: Organul de simț este gura (limba).
- Ce gust poate avea mâncarea pe care o consumăm?
R: Mancarea pe care o consumăm poate fi dulce,
amară, iute, sărată etc.

 Despre simțul pipăitului


- Care este organul de simț ce ne dă informații despre
lucrurile pe care le atingem?
R:Organul de simț este pielea.
- Unde se găsește pielea?
R: Pielea se găsește pe tot corpul nostru.
- Cum pot fi lucrurile din jurul nostru pe care le atingem?
R: Lucrurile din jurul nostru pot fi tari, moi, aspre,
ascuțite etc.

5. Fixarea O4 Voi realiza fixarea cunoștințelor prin adresarea a trei ghicitori


cunoștințelor despre corpul uman: Conversația Frontal
Cinci pitici Euristică Individual
Cinci voinici… Bilețele cu
Cât îi vezi de mititei, ghicitori
Faci cu ei
Tot ce vrei. Evaluarea
Scrii, capacității copiilor
Joci mingea, de a răspunde

7
Împletești, corect la ghicitori
Palate construiești.
(Degetele)

Unul numai cuvântează,


Doi se uită şi veghează,
Iar alţi doi, care-au rămas,
Stau şi-ascultă fără glas.
( Gura, ochii şi urechile )

Fluieraș cu găurele
Toate le miros cu ele
Este cârn și mititel
Ce te-ai face fără el?
(Nasul)
6. Evaluare O5
Voi realiza evaluarea cunoștințelor printr-o fișă lucru Explicația Fișa de Evaluarea
capacității de a
referitoare la organele de simț (Anexa 1). Exercițiul lucru Individual
rezolva corect fișa
de lucru

7. Încheierea Le voi mulțumi copiilor pentru implicarea în cadrul activității. Evaluarea măsurii
activității Voi realiza aprecieri verbale, atât individuale, cât și colective Explicația Frontal de implicare a
fiecărui copil în

8
Individual parte, și a grupei în
general, în
activitate

Anexa 1

9
10

S-ar putea să vă placă și