Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Grădinița: PP7 Data: 25.02.2021


Educatoare: Barcan Valentina Clasa: a XI-a B
Profesor metodist: Bodiu Nicoleta Grupa: mică
Prof. coordonator de practică:Pană Luminița Durata:10-15 minute
Elev practicant: Dubar Vanessa

Tema anuală : „Cine sunt / suntem?”

Tema săptămânii: „Acesta sunt eu”

Tema activității: - observare „Copilul”

Domeniul de activitate: Cunoașterea mediului

Mijloc de realizare: Observare

Scopul activității:

 Cunoaşterea principalelor parti componente ale corpului


omenesc
 Stimularea curiozităţii pentru investigarea corpului uman.
Dimensiuni ale dezvoltării:

 Relații, operații și deducții logice în mediu apropiat


Comportamente vizate:

 Identifică posibile răspunsuri/soluții la întrebări, situații


problemă și provocări din viața proprie și a grupului de
colegi
Obiective operaționale
 O1 - sa identifice părțile componente ale propriului corp ;
 O2 - sa denumeasca părțile corpului omenesc indicate;
 O3 - să-şi îmbunătăţească abilităţile de comunicare, ascultare,
cooperare;
 O4 - să-şi coordoneze mișcările;
 O6 - să participe activ la rezolvarea cerinţelor;
Strategii didactice:

 Metode și procedee: observația, conversația, explicația,


problematizarea, învățarea prin descoperire
 Material didactic: -
 Forma de organizare: frontal, individual
 Locul de desfășurare: sala de grupă

Bibliografie

 Curriculum pentru Educație Timpurie

https://www.edu.ro/sites/default/files/Curriculum%20ET_2019_aug.pdf

Desfășurarea activității
EVENIMENT CONȚINUT STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC ȘTIINȚIFIC DIDACTICE
1.Momentul Crearea condițiilor
Organizatoric necesare unei bune
(5 minute) desfășurări a activității:
 aerisirea sălii de
grupă
 aranjarea
mobilierului
 pregătirea
materialului
didactic
 introducerea
copiilor în sala de
grupă
2.Captarea Azi de dimineață, m-am
atenției trezit rapid iar zâna
(5 minute) sănătății mi-a zis să mă
duc să mă spăl pe ochi și
pe dinți, dar eu din
greșeală m-am spălat pe
nas și pe urechi. Când Conversația
zâna a relizat ce greșeală
fac, m-a certat că nu știu
părțile corpului și m-a
trimis la grupa voastră ca
să mă învățați. Voi știți
părțile corpului?
4. Anunțarea ,,După cum am zis, astăzi
temei ne vom aduce aminte Conversația
care sunt partile corpului
nostru.”
5. Dirijarea Se aduce un copil în fața
învățării clasei și se observă. Se
cere celorlalți să Conversația
recunoască și, apoi, să
denumească părțile
Explicația
componente ale corpului:
Corpul este format din:
CAP ( forma rotunda)
TRUNCHI
4 MEMBRE
2 MÂINI
2 PICIOARE
CAPUL:
 CU CE ESTE
ACOPERIT
CAPUL?
 CE FORMĂ ARE?
(ROTUNDĂ,SEAMAN
Ă CU O MINGE)
Este compus din:
 2 ochi
CE FACEM CU OCHII?
 1 nas
LA CE NE AJUTĂ
NASUL?
 1 gură
CE FACEM CU GURA?
 2 urechi
LA CE NE FOLOSESC
URECHILE?

Capul este prins de corp


prin gât.
CORPUL ARE
ATAȘATE 4 MEMBRE:
2 BRAȚE ȘI 2
PICIOARE
Fiecare mână are 5
degete care se termină cu
unghii
Fiecare picior are tot câte
5 degete, acestea
terminându-se tot cu
unghii.
Se stabilesc regulile de
protecție ale corpului prin
folosirea îmbrăcămintei
potrivite anotimpului,
prin baia zilnică și
săptămânală, îngrijirea
unghiilor, a dințiilor, a
părului.
6. Asigurarea Copii sunt întrebați : Conversația
feedback-ului “Unde sunt așezate
degetele?”(R:”La
mână.”)
“Câte mâini
avem?”(R:”Două”)
“Câte picioare avem?”
(R:”Două”)
“Toată lumea mâna sus?”
“Toată lumea mâna pe
nas?”
“Toată lumea mâna pe
ochi?”
“Toată lumea mâna pe
urechi?”
7. Încheierea Se fac aprecieri
activității individuale si globale
asupra modului in care au
participat copii la
activitate

S-ar putea să vă placă și