Sunteți pe pagina 1din 14

Elev p

ropun
ă to r :
Dubar
Vanes
sa-Ma
r ia
Clasa:
a XII-
aB
An şco
la r: 2 0
21-202
2

PRO

PRAC
CER TICĂ PEN
T IF T
COM ICATUL RU OBȚI
PETE UI DE NER
EA
ÎNVĂ N N Ț
ȚĂM IVEL E PRO
ȂNT 4 FESI
ANT ONA
EPRE LE
ȘCOL
AR

PEDA COLEGIU
GOGI
C ,,RE L NAȚION
Specia GINA A
lizare MARI L
Educa A” DE
tor-Pu VA
ericult
or
e e x a me n:
Comisia d
A Ș CU
P Ă T R
er o n ica
d i n t e ti n a V
Preșe prof. Cris P A N Ă
ect or : i ni ța
Di r r. L u m
r 1 p r o f . D
a l u at o a t o r :
E v o r do n
so r c o O D I U
Profe N i co l e ta B
o r 2 o f . D r.
u a t p r
Eval Metodist: l u i
o r ed i u
Profes a ș te re a m
C u n o
l i n a : 2
Discip
A 1 2 -A B
C LA S A
Data: 21.02.2022
Grupa: mica
Gradinita: PP7, Structura PP6

Propunator: Dubar Vanessa-Maria


Profesor coodonator: Pană Luminița
Profesor metodist: Bodiu Nicoleta
Educatoare: Trif Alina

Numar prescolari: 32 de copii (15 fete/17


baieti)
Locul de desfasurare: sala de grupa
Durata: 25 minute

3
PROIECT DE LECȚIE

Domeniul experimential: Științe


Disciplina: Cunoașterea mediului
Tema anuală de studiu: “ Cum este a fost și va fi aici pe pământ? ”
Tema globala/saptamanii: “ Păsările din ogradă “
Tema activitatii: “ Probele cocoșului “
Tipul activitatii: Joc didactic
Forma de realizare: joc imitativ

Scopul lecției: Consolidarea cunoștiințelor referitoare la păsările


4
domestice
OBIECTIVE OPERAȚIONALE

- O1: Să recunoască pasărea de pe ecuson


- O2: Să redea informații despre pasărea din puzzle
- O3: Să formuleze propoziții corecte
- O4: Să identifice materialele puse la dispoziţie;
- O5: Să îmbine piesele puzzle-ului pentru a reda imaginea
pasarilor de curte;
- O6: Să descrie imaginile găsite;
- O7: Să manifeste spirit cooperant în activitatea de grup
comunicând cu partenerii;
- O8: să imite corect sunetele păsărilor
5
STRATEGII DIDACTICE

Metode: demonstrația, conversația, observația, explicația,


problematizarea, jocul didactic
Mijloace de învățământ: puzzle, bandă dublă adezivă,
coș, scrisoare, ecusoane, recompense
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

6
SCENARI
UL
DIDACTI
C
7
MOMENTUL
ORGANIZATORIC 8
CAPTAREA ATENȚIEI
9
DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII

10
DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII

11
ASIGURAREA
FEEDBACKULUI

12
Încheierea activității
13
Vă m
ulțum
esc!
Du b a r
Vanes
sa - Ma r i
a

S-ar putea să vă placă și