Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Student: GHEORGHE NELUȚA ȘTEFANIA

Grupa mijlocie

Tema anuală: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”

Tema proiectului: „Zvon de primăvară”

Tema săptămânală: „Gâze mii, în livezi și pe câmpii”

Domeniul de activitate: Domeniul Științe

Categoria de activitate: Cunoașterea mediului

Tema activității: „Fluturele”

Tipul activității: Transmitere și însușire de noi cunoștințe

Forma de realizare: Observare

Scopul activității: Îmbogățirea cunoștințelor copiilor despre fluture, pe baza observărilor


efectuate.

Obiective operaționale – Pe parcursul și la finalul activității, copiii vor fi capabili:

O1 – Să denumească părțile componente ale fluturelui; obiectivul se consideră realizat dacă


toți copiii denumesc cel puțin 3 părți componente ale fluturelui.

O2 – Să precizeze etapele metamorfozei fluturelui (ou-omidă-cocon-fluture); obiectivul se


consideră realizat dacă toți copiii precizează etapele metamorfozei fluturelui

O3 – Să așeze în ordine etapele metamorfozei; obiectivul se consideră realizat dacă toți copiii
așază în ordine etapele metamorfozei

O4 – Să identifice anumite aspecte ce țin de viața fluturelui (deplasare, hrană, durata vieții
etc); obiectivul se consideră realizat dacă toți copiii identifică cel puțin un aspect din viața
fluturelui.
Sarcina didactică: Stabilirea corectă de către copii a formelor de singular și plural ale
substantivelor ilustrate pe jetoane.

Strategii didactice

Metode și procedee: observația, explicația, expunerea, conversația.

Material didactic: fluturele din insectar, filmuleț cu procesul metamorfozei fluturelui, planșe
cu fiecare etapă a metamorfozei fluturelui, planșă cu părțile componente ale fluturelui.

Forma de organizare: frontal, individual

Locul desfășurării activității: sala de grupă

Durata activității: 20-25 minute

Bibliografie: „Curriculum pentru educație timpurie”, M.E.C.I.,2019.


Demers didactic

Evenimentul didactic Conținut științific Strategii Evaluare


didactice
1. Moment Asigurarea condițiilor unei bune
organizatoric desfășurări a activității instructive-
educative
Aerisirea sălii de grupă, pregătirea
materialelor didactice necesare
pentru desfășurarea activității,
aranjarea mobilierului.
2. Captarea Se va realiza prin descoperirea Observația Frontală
atenției coletului surpriză, primit de la Zâna
Primăvară, în care se află un fluture
dintr-un insectar. Educatoarea va
trece cu acesta pe la fiecare copil,
pentru a le oferi tuturor posibilitatea
de a-l privi îndeaproape.
3. Anunțarea temei Se va anunța tema activității – Explicația Frontală
și a obiectivelor „Fluturele”. Vor fi prezentate
obiectivele activității pe înțelesul
copiilor.
4. Desfășurarea Vor fi puse câteva întrebări despre Conversația Frontală
activității fluturi, la care copiii vor putea oferi
(prezentarea diferite răspunsuri, cu ajutorul
conținutului și educatoarei: Explicația Individuală
dirijarea Ce sunt fluturii? Cum arată? Unde
învățării) trăiesc? Cu ce se hrănesc ? Cât timp
trăiesc? Observația
Ulterior, va fi expusă la tablă o
planșă cu un fluture, privind din
lateral, astfel încât să poată fi
observate toate părțile componente Expunerea
ale acestuia.
Copiii vor fi invitați să observe, mai
întâi capul fluturelui și să identifice
părțile componente: două antene
lungi, folosite pentru detectarea
mirosului, doi ochi bine dezvoltați și
gura fluturelui care are forma unei
trompe ce îl ajută să sugă, ca printr-
un pai, sucul dulce al florilor.
După observarea și descrierea
capului, se trece la observarea
corpului fluturelui, copiii fiind
întrebați care sunt părțile
componente ale acestuia (toracele,
aripile și picioarele) și ce rol are
fiecare.
Aripile sunt subțiri, delicate,
acoperite cu solzi colorați. Ele sunt
foarte fragile, rupându-se ușor în
mâini. Fluturele ale două perechi de
aripi (cele din față și cele din spate)
care îl ajută să zboare.
Picioarele sunt șase la număr și îl
ajută pe fluture să se agațe de flori
sau de frunze.
Toracele are forma ovală și este
alcătuit din nouă inele. De el sunt
prinse aripile.
Sinteză parțială
După observarea capului și a
corpului fluturelui, se realizează o
sinteză parțială pe baza descrierilor
făcute de copii.
În cea de-a doua etapă a activității,
copiilor le va fi prezentat un
PowerPoint, pe baza căruia vor putea
observa etapele transformării unui
fluture. În continuare, se va prezenta
un scurt filmuleț demonstrativ cu
modalitatea prin care un fluture ia
naștere: Mama fluture își depune
ouăle (etapă 1- ou) pe o frunză.
Acestea sunt acoperite cu un lipici
special pentru a nu se desprinde. Din
aceste ouă vor ieși larvele (etapa 2-
omida). Ele se târăsc în căutarea de
frunze verzi pe care să le mănânce.
După ce mănâncă, încep să țeasă o
haină de mătase în jurul lor, numită
crisalidă (etapa 3-cocon/crisalidă).
Coconii pot rămâne acolo timp de
două săptămâni sau chiar mai mult.
În această perioadă, larva se
transformă într-un fluture frumos, se
desprinde din cocon și își ia zborul.
(etapa 4-fluturele)
Sinteză finală
În continuare se va realiza sinteza
finală a observării fluturelui. Aceasta
va consta în descrierea completă a
fluturelui și a etapelor de
metamorfoză.
Toată observarea va fi bazată pe
întrebări cu rol de indiciu, puse
copiilor, iar, unde va fi nevoie de
completări din partea educatoarei,
acestea vor fi făcute.
5. Obținerea Se va realiza prin intermediul Conversația Frontală
performanței și câtorva întrebări:
asigurarea Unde depune mama fluture ouăle?
feedbackului Cu ce se hrănesc fluturii? Individuală
Cât timp trăiesc fluturii?
De ce nu trebuie să strângem fluturii
în palmă?
6. Evaluarea Se va realiza prin intermediul Conversația Frontală
activității planșelor cu etapele metamorfoze.
Vor fi rugați câțiva copii să ajute
educatorul să le așeze în ordinea Individuală
corectă, fiecare explicând În ce
constă etapa respectivă. Ceilalți copii
vor trebui să confirme/infirme
corectitudinea.
7. Încheierea Se fac aprecieri generale și Conversația Frontală
activității individuale cu privire la activitatea Individuală
copiilor și la răspunsurile lor.

S-ar putea să vă placă și