Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ:
Clasa: Pregătitoare
Propunător Prof
Aria curriculară: Terapie educațională complexă și integrată
Disciplina: Formarea autonomies personal
Tema activității: Formarea și dezvoltarea deprinderilor de igienă sanitară
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul activității: formare de priceperi și deprinderi,
dobândire de cunoștințe
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) cognitive:
Pe parcursul și la sfârșitul activității, elevii vor fi capabili:
O1- să precizeze minim 2 elemente/obiecte utilizate în igiena corporală
O2- să identifice părţile componente ale corpului omenesc cu ajutorul imaginilor
O3- să spună despre ce este vorba în poezie
O4- să efectueze sarcina de pe fişa de lucru în timp util

1
b) afective:
O5- să participe activ pe tot parcursul orei
c) psihomotorii:
O6- să utilizeze corespunzător mijloacele și materialele didactice
Metode și procedee didactice: explicaţia, conversaţia, observaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic
Mijloace didactice: fişe de lucru, ursuleț de pluș, obiecte pentru igiena corporală: pastă de dinți, periuță de dinți,
săpun, prosop.
Forme de organizare: frontal și individual
Forme de evaluare: continuă, orală, recompense
Resurse de timp: 45 minute
Resurse humane: eluvia și profesorul-educator
Resurse bibliografice:
- Musa, Talan (coord. ), Terapia educationala integrată, ed. Pro Humanitate;
- MECTS - Programa pentru “Autonomie Personală”, aprobată prin ordinul ministrului nr. 5234/01.09.2008,
București, 2008.

2
SCENARIUL DIDACTIC
Conţinutul activităţii Resurse
Etapele activităţii Forme de
Activitatea Procedurale Materiale Organizator evaluare
Activitatea educatorului elevilor ice

1. Moment Se verifică asigurarea unui climat Conversația


organizatoric optim pentru desfășurarea
activității și prezentarea
materialului didactic necesar.

2. Captarea atenţiei Copiii sunt anunțați că vor avea Ascultă cu Stimularea


un oaspete în clasă și că vor fi atenţie. interesului
nevoiți să aibă grijă de el până la Conversația pentru
finalul orei. activitate

Oaspetele nostru o să vă arate cât Explicația


este de important ca voi să vă
îngrijiți corpul. Orală

De ce credeți voi că trebuie să Problematizar Frontal


acordați importanță igienei Elevii ea
corporale? răspund

Trebuie să fiți mereu curați și


îngrijiți pentru a vă feri de
microbi. De fiecare dată când
veniți de la școală trebuie să vă
spalați pe mâini iar după ce serviți
masa să vă spălați pe dinți.

Haideți să îl primim cum se

3
cuvine pe oaspetele nostru care o Elevii
să ne învețe multe reguli de igienă răspund
personală.

3. Anunțarea temei Dragi copii, astăzi o să vorbim Ascultă cu Orală


despre igiena personală și despre atenţie
cât este de important pentru Conversația Fișe Frontal
sănătatea voastră ca voi să fiți plastifiate cu
mereu curați. regulile de Individual
Vom discuta despre modul în care igienă
trebuie să ne îngrijim mâinile, Explicația
dinții, părul, corpul.
O să vă povestesc despre faptul că
există anumite reguli (anexa 1)
care trebuie respectate pentru ca
voi să fiți mereu îngrijiți. Când
spun reguli, asta înseamnă că
trebuie să le respectăm cu
strictețe.
4. Dirijarea Elevilor li se explică ce presupune Ascultă cu Conversatia Ursuleț de Individual
învățării termenul de igienă personală, se atenţie plus
oferă exemple concrete și clare, pe Explicația Frontal Orală
înțelesul tuturor. Exercițiul
Se prezintă imagini cu părțile Obiecte
Problematizar pentru igiena Continuă
componente ale corpului. ea corporală
Cu ajutorul ursulețului, aceștia vor Observația
localiza unde se regăsesc părțile
corpului. Trebuie să arate unde Jocul didactic
sunt dinții, ochii, mâinile, părul.

4
Copiii trebuie să îngrijească
ursulețul de plus, așadar aceștia îi
vor spăla mâinile, fața, dinții și Elevii
corpul. Fiecare copil va repeta răspund
această acțiune, urmarind
fișa(anexa 3).

Cadrul didactic le va spune


copiilor o poezie (anexa 2) legată
de obiectele utilizate în igiena
corporală.

Elevii trebuie să ofere exemple de


minim 3 obiecte utilizate în igiena
corporală.

5. Asigurarea Elevii primesc fișe de lucru cu Elevii Exercițiul


retenției, a obiceiurile necesare în asigurarea răspund
transferului de igienei personal (anexa 4). Observarea Individual
cunoștințe și Explicația Fișe de lucru
Copiii lucrează individual, cadrul
obținerea didactic coordonează activitatea,
performanței oferă explicațiile și sprijinul Conversația
necesar.

Se verifică modul de înțelegere a Conversația


lecției și fixare a cunoștințelor
6. Încheierea despre igiena personală. Aprecieri
activității verbale
Individual

5
Se adresează aprecieri verbale
pozitive despre modul în care
copiii s-au comportat și au Recompensă
răspuns.

ANEXA1

6
ANEXA 2
Nu uitaţi!
de S. Mihnea

7
Zilnic cu o periuţă
Dinţii curăţă-i uşor,
Că de n-o faci, ei se strică
Şi te dor!
Mâinile de-ţi sunt murdare,
Când mănânci, te-mbolnăveşti;
Spală-te ades pe ele
Şi-o să-mi mulţumeşti!
Larg să îţi deschizi fereastra
Seara, când e să te culci;
Aerul curat îţi face
Visurile dulci!
Fă gimnastică şi jocuri
Şi aleargă cât eşti mic,
De voieşti să creşti mare
Şi voinic!
Fructe şi legume multe
Să mănânci îţi folosesc;
Căci sunt bune, sunt gustoase
Şi hrănesc.
Ce voios eşti când faci baie
Şi curat eşti ca un crin!
Fă în orice săptămână
Una cel puţin!

ANEXA 3

8
ANEXA 4

9
10

S-ar putea să vă placă și