Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data: 24.04.2018

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Bodești/ Borosești

Clasa: a II-a

Profesor în învățământul primar: Ciupic Miruna

Aria curriculară: Consiliere și orientare

Disciplina: Dezvoltare personală

Unitatea de învățare: Vreau o viață sănătoasă

Subiectul: Sunt curat și îngrijit

Tipul lecției: dobândire de noi cunoștințe

Scop: Dobândirea de noi cunoștințelor referitoare la respectarea regulilor de igienă;

Obiective operaționale:

O1. Să mimeze corect o acțiune de întreținere a igienei personale;

O2. Să citească corect, fluent, expresiv și în ritm propriu un text;

O3. Să răspundă corect la întrebările legate de text;

O4. Să interpreteze expresiv rolul săpunului și al mâinilor murdare;

O5. Să enumere cât mai multe reguli de igienă personală reapectate pe o perioadă de o
saptămână;

Strategii didactice:

Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, observația, joc de mimă, joc de rol, joc
-mimă;

Mijloace de învățământ: manual, caiete, tabla, creta;

Forme de organizare:frontal, individual, pe grupe;


Resurse umane: 12 elevi

Resurse temporale:45 min

Resurse spatiale: sala de clasă

Bibliografie:

Tăut Veronica Anca, Horvath Rodica, (2014), „Dezvoltarea personală – caiet de


aplicații pentru clasa a II-a, Editura Sinapsis, Cluj-Napoca
Grigore Adina, Toma – Ipate Cristina, Crivac Georgeta Mihaela, Negrițoiu Claudia
Daniela, Anghel Augustina, Ionică Nicoleta Sonia, (2016), „ Dezvoltare personală –
manual pentru clasa a II-a”, Editura Ars Libris, Argeș
Ministrul Educației Naționale, „Programe școlare pentru clasa pregătitoare, clasa
I, clasa a II-a”, aprobată prin ordinul ministrului nr. 3418/19.03.2013
Ioan Cerghit, (2006), „ Metode de învăţământ” , Editura Polirom, Bucureşti
Demers didactic

Strategii didactice
Ob.
Etapele lecției Conținut instructiv -educativ Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
Op.
procedee învăță organizare
mânt
1.Moment Asigurarea unui climat conversația manual frontal Observarea
organiza educațional favorabil caiete sistematică
Toric desfășurării lecției și pregătirea
de către elevi a celor necesare
lecției.
2. Captarea O1 Se realizează prin intermediul conversația frontal, Observarea
atenției unui joc de mimat. Un elev explicația individual sistemică,
mimează o acțiune de joc de aprecieri
întreținere a igienei personale, mimă, verbale
iar ceilalți elevi trebuie să observația
recunoască ce a mimat.
3. Anunțarea Se precizează tema de astăzi conversația frontal Observarea
temei și a „ Sunt curat și îngrijit” și se sistematică
obiectivelor notează la tablă; se descoperă
astfel importanța normelor de
igienă pentru sănătate.
4.Dirijarea O2 Se citește textul „Lecția de conversația, manual frontal Observarea
învățării igienă” (Anexa 1) explicația, caiete individual sistemică,
exercițiul aprecieri
Se răspunde în scris la verbale
O3 întrebările aflate la sfârșitul individuale și
textului. colective

Se notează pe tablă câteva


enunțuri în legătură cu
importanța igienii:
• Igiena este primul
factor care contribuie la
sănătatea oamenilor.
• Zilnic trebuie să avem
grijă de curățenia corpului,
indiferent de locul în care ne
aflăm.
• Este necesar să
respectăm normele de igienă
personală, atât pentru sănătate
cât și pentru aspectul estetic.

5.Fixarea O4 Joc de rol conversația, frontal Observarea


cunoștințelor Elevii vor interpreta rolul explicația, pe grupe sistemică,
asimilate săpunului și al mâinilor joc de rol aprecieri
anterior murdare. Săpunul trebuie să verbale
convingă mâinile murdare să-l individuale
folosească. și colective
6.Obținerea O5 Fiecare elev realizează o fișă conversația, caiete individual Aprecieri
performanței de observare în care va enumera explicația, verbale
regulile de igienă respectate de observația individuale
acesta pe o perioadă de o și colective
săptămână.
7.Asigurarea Se fac aprecieri verbale conversația, frontal, Aprecieri
retenției și a colective și individuale asupra observația Individual verbale
transferului modului de desfășurare a lecției. individuale
-Despre ce am vorbit astăzi? și colective
-De ce este important să
respectăm regulile de igienă?

S-ar putea să vă placă și