Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Grădinița: PP7 Data: 25.02.2021


Educatoare: David Ana Cristina Clasa: a XII-a B
Profesor metodist: Giuhat Luana Grupa: mică
Prof. coordonator de practică:Pană Luminița Durata: 20-25
minute
Elev practicant: Dubar Vanessa

Tema anuală : „Cine sunt / suntem?”

Tema săptămânii: „Casa mea”

Tema activității: - observare „Căsuța mea”


Tipul activității: formare și consolidare de priceperi și deprinderi

Domeniul de activitate: Domeniul Estetic şi Creativ

Scopul activității:

 Formarea deprinderii de a lipi într-un spaţiu dat folosind tehnici şi


ustensile cunoscute.
 Educarea atenţiei şi a simţului estetic; consolidarea deprinderii de
a avea o poziţie corectă la masa
 Sistematizarea, consolidarea şi evaluarea cunoştinţelor despre casa
în care locuiesc.
Obiective operaționale

 Să lipească corect elementele lucrării.


 Să denumească corect elementele care trebuiesc lipite ( acoperiș,
geam, ușă)
STRATEGII DIDACTICE :
Metode si procedeee : Conversaţia, explicaţia, problematizarea,
demonstraţia, observatia
Material didactic: imaginea, materiale decupate, lipici
Forme organizare: frontal; pe grupuri.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
1. «Revista Invatamantul Prescolar 1-2/2010», Editura Arlequin.
2. « Aplicatiile noului curriculum pentru invatamantul prescolar »,
Editura
Didactica Publishing House 2009.
3. « Ghid pentru proiecte tematice. Activitati integrate pentru prescolari
»,
Editura Didactica si Pedagogica Bucuresti 2008.
4. « Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor cu varsta cuprinsa
intre
nastere si 6/7 ani – 2008 ».

Desfășurarea activității
EVENIMENT CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE
1.Momentul Crearea condițiilor necesare unei
Organizatoric bune desfășurări a activității:
(5 minute)  aerisirea sălii de grupă
 aranjarea mobilierului
 pregătirea materialului
didactic
introducerea copiilor în sala de
grupă
2.Captarea atenției Bună dimineața copii, mă Conversația
(5 minute) numesc Vanessa și astăzi am Problematizarea
venit la voi cu o întrebare : Ce e
destul de mare și în ea încape și
mama și tata și bunica și bunicul
și surioara, frățiorul și cu tine?
Casa
4. Anunțarea Astăzi, cu ajutorul materialelor Conversația
temei de pe mese ne vom construi și
noi propria noastră casă, prin
lipire.
Voi realiza cu copiii câteva
exerciţii de încălzire a
muşchilor mici ai mâinilor :
„închidem şi deschidem
pumnii, batem palmele sus,
facem acoperiş, cântăm la
pian”
Urez copiilor - „Spor la lucru
!”, după care se va trece la
realizarea temei de către copii.
5. Dirijarea Voi cere copiilor să Conversația
învățării denumească ustensilele și Problematizarea
materialele de lucru de pe Explicația
mese. Observația
Voi explica copiilor că pentru
realizarea acestei lucrări vom
folosi materialele decupate din
hârtie colorată şi lipici. Explic
şi demonstrez modul de lucru
: luăm în mâna dreaptă
lipiciul şi întindem pasta de
lipit pe fiecare formă
geometrică, după care le lipim
pe foaia A4, apăsăm bine
pentru fixare.
-Voi prezenta copiilor modelul
realizat de mine (triunghi
pentru acoperiș, pătratele mici
pentru ferestre, dreptunghiul
pentru ușă)
De asemenea trebuie să aveţi
mare grijă când întindeţi lipiciul,
să nu puneţi prea mult că se va
murdări foaia şi nu va mai fi la
fel de frumoasă lucrarea.
6. Asigurarea Le voi pune întrebări despre Problematizare
feedback-ului elementele din lucrările lor, îi a
voi întreba care este lucrarea lor
preferată
7. Încheierea Lucrările se vor expune. Aprecieri
activității Se vor aminti criteriile de verbale
evaluare:
- acurateţe;
- originalitate;
- corectitudinea procedeelor de
aşezare şi lipire
(poza în centrul ramei,decorurile
pe rama
tabloului).
Se vor face aprecieri şi se va
sublinia valoarea
muncii pentru a executa o
lucrare curată şi
frumoasă.

ANEXĂ

S-ar putea să vă placă și