Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data:
Unitatea de învățământ: Grădinița Pisicile Aristocrate
Propunătoare: Sîrbu Elena Georgiana
Profesor Coordonator: Mona Tămășan
Grupa: Mare 4
Tema anuală: Când, cum și de ce se întâmplă
Tema săptămânală: În lumea celor care nu cuvântă
Domeniul experiențial: Științe
Categoria : Cunoașterea mediului înconjurător
Subiectul: ,,Albinuța,,
Mijloc de realizare- observare
Forma de organizare- frontal, individual
Scop: Îmbogățirea cunoștințelor referitoare la identificarea și denumirea componentelor în alcătuirea albinei.
Tipul activității: însușire de cunoștințe
Resurse temporare: 35 minute

1
Obiectivele operaționale – la finalul activității, copiii vor fi capabili:
O1 – să recunoască și să denumească culoarea și componentele din alcătuirea corpului albinuței;
O2 – să denumească hrana, adăpostul și foloasele albinuței;
O3-să reconstituie imaginea albinei alăturând cele trei bucăți de puzzle.

Strategia didactică:
Metode, procedee, tehnici: observația spontană și dirijată, conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea,
Mijloace de învățământ: fișe de lucru, imagini,

2
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Strategia didactică
Nr. Ob. Metode, Forme de
Secvențele lecției Conținutul instructiv-educativ Mijloace de Evaluare
Crt. Op. tehnici, organizare a
învățământ
procedee activității
1. Momentul Voi asigura condiţiile necesare
organizatoric desfăşurării optime a lecției:
- Aerisirea sălii de clasă;
- Aranjarea mobilierului;
- Distribuirea materialului didactic.
2. Captarea atenției Introducerea în activitate se va realiza prin Conversația Macheta Frontal
elementul surpriză – machetă ,,Albinuța,, Problematizar albină
anexa 1. Copii, cine credeți că se află în ea
această imagine? Știe cineva care este
denumirea acestei insecte zburătoare?
3. Anunțarea temei și a Azi vom vorbi despre Albinuță . Să vedem ce Explicația Machetă Frontal Observația
obicetivelor știm noi despre ea. albina Individual comportamentului
copiilor
4. Dirijarea învățării Percepem Albina prin analiza și descrierea Observația -Macheta Frontal Observația

3
acesteia prin conversație, pe baza unui plan de dirijată cu sistematică a
întrebări : albinuța comportamentului
1. Din ce este alcătuit corpul albinei?
/Numărăm părțile corpului (cap, torace, Conversația -Stup
abdomen – 3)
-Polen
2. Ce are albina la cap? ( antene – 2, ochi – 2, Explicația -Borcan de
gură – 1)
miere
3. Cu ce zboară albina? (aripi – 2)
Exercițiul -imagina
4. Câte picioare are albina? (față -2, mijloc-2,
fagure
spate -2 – prinse de torace)
5. Ce culoare are abdomenul albinei? (galben miere

și negru –două culori)


6. Cu ce se termină corpul albinei? (ac -1)
7. Cum se numește căsuța albinelor?(stup)
8. Ce produce albina și de unde își ia? (miere,
polen) După ce se realizează observarea
parțială, urmează observarea totală prin
solicitarea a trei copii pentru a răspunde
întrebărilor anterioare din observarea parțială.

5. Obținerea Le solicit copiilor să alcătuiască un puzzle Exercițiul Explicația Individual Se evaluează


performanței în forma de albină. Anexa 4. Frontal capacitatea și

4
Se apreciază modul de implicare și îndemânarea copiilor.
realizare al puzz-ului.

6 Asigurarea Copilași, ce ați obținut prin acest puzzle? Conversația Frontal


. conexiunii și inverse Despre ce am vorbit astăzi? Care sunt Individual
și evaluarea. părțile principale ale albinuței? Care este
culoare albinuței? De ce credeți că este
importantă mierea? Credeți că este mai
sănătoasă mierea în comparație cu
zahărul?
7 Asigurarea retenției O Repet câteva aspecte care stau la baza Conversația Frontal Înțelegerea mesajului
. și a transferului 6 concluziilor (alcătuirea corpului – cap (ochi, catehetică Individual transmis
antene, gură), torace (piciorușe), abdomen Explicația
(ac) Fixez cunoștințele prin stabilirea utilității
albinei (culege polenul din flori și produce
mierea – produs sănătos)
8. Încheierea activității 02 Voi încheia activitatea prin a le adresa Conversația Frontal
copiilor aprecieri verbale, individuale şi
colective, cu privire la modul în care s-a
desfăşurat activitatea.

5
.Iesirea din clasă se va face interpretând
cantecelul ,,Albinuța,,.

Anexa 1.

6
Machetă cu albină

Fagure de miere

7
Anexa 2

Stupul albinuțelor

8
Anexa 3.

9
Puzzle albinuța

10

S-ar putea să vă placă și